ortac-orvent-basinc-denegeleme-sistemleri

Sektör profesyonelleri ve tüketicilere, farklı endüstriyel alanlarda kullanılan Kablo Rakorlarına ilişkin, detaylı bir rehber sunan Ortaç bu ay, Orvent Basınç Dengeleme Sistemlerini anlatıyor.

Dışa bağımlılığı ortadan kaldırarak üreticilerimizin dünya pazarındaki rekabet gücünü arttırmak üzere, çeşitli endüstriyel sektörlerin değişim ve gelişimine uygun olarak geliştirip piyasaya sunduğu Orvent, özellikle güneş enerji sistemleri ve elektrikli araç batarya sistemleri sanayisinde öne çıkıyor.

Ortaç Orvent basınç dengeleme sistemleri havalandırma nem rakorları ve tapaları, çevre şartlarına dayanıklı olması gereken dış mekan IP özellikli cihazlarda etkili bir çözüm sunar.

Orvent ventil rakor ve tapalar, su ve toz geçirmeyen yapısı sayesinde hava ile cihaz içinde oluşan basıncı dengeleyerek, ürün ömrünü uzatır.

orvent-basinc-dengeleme-sisteminin-calisma-sekli

Orvent Rakor ve Tapaların Özellikleri

Plastik havalandırma nem rakorları, paslanmaz & pirinç havalandırma nem rakorları, plastik havalandırma nem tapaları, paslanmaz & prinç havalandırma nem tapalarından oluşan Orvent;

  • Hammadde: Polyamid PA6 V2 – Nikel kaplı Prinç – Paslanmaz 303-304-316L,
  • Havalandırma: Acrylic Co-Polymer on Nylon Support (Hydrophobic- Oleophobic)
  • Bağlantı Dişi: Metrik (EN 60423), PG (DIN 40430)
  • Sıcaklık Aralığı: -20 °C +100 °C / -40 +150 °C (kısa süreler için)
  • Koruma Sınıfı : IP68

Neden Orvent’e İhtiyacımız Var?

İklim farklılıklarının beraberinde getirdiği hava değişimlerinden dolayı oluşan basınç farklılıkları LED armatür ve elektrik bağlantı kutularının içinde bağıl neme bağlı yoğuşmaya sebep olur. Ventil rakor ve tapa kullanılan ürünlerde, oluşan nem hızlı bir şekilde tahliye edildiği için yoğuşma engellenir.

Ayrıca basınç farklılıklarına neden olan bir diğer etken, LED armatür veya elektrik bağlantı kutularının açılış/kapanış ve hava, deniz yolu ile üretim yerinden montaj yerine ulaşım esnasında, kendi içinde gösterdiği sıcaklık değişimlerine bağlı basınç sapmalarıdır.

LED armatür veya elektrik bağlantı kutularındaki basıncı sabit tutma zorluğu ve buna önlem almak adına izole edilmeleri için gereken işçilik ve diğer maliyetler, ekonomik açıdan pahalı bir çözüm olmaktadır.

Tüm bu işlemler aynı zamanda ürünün toplam ağırlığını arttırır ve herhangi bir arıza durumunda tamir işlemini zorlaştırır.

Orvent ventil rakor ve tapaları, tüm bu zorlukları ortadan kaldırır ve ekonomik çözüm sunduğu gibi cihazın ömrünü de uzatır. Cihazın içindeki basıncın artmasını engelleyerek, sağladığı hava sirkülasyonuyla ısı yükselişini engeller.

Ortamdaki neme bağlı oluşabilecek olumsuz etkileri minimuma indiren hatta tamamen etkisizleştiren Orvent, gaz, buhar, hava gibi elementleri geçirir, su ve toz  geçirmez.

Aydınlatma ürünlerindeki neme bağlı yoğunlaşma ve buharlaşma sorunlarını ortadan kaldırarak periyodik temizlik maliyetlerini minimumuma indirir. Anti vibrasyon koruması sağlayan özelliğinin yanı sıra, gerekli hallerde UV dayanımı sağlama özelliği de optimize edilebilir.