opas-pako-salter-firma-sahibi-zafer-obuz-ile-roportaj-1

Opaş Pako Şalter Başarısını; 80.000 Çeşit Ürünü 20 Ülkedeki Marka Değeri ve 10.000 / 1 Hata Oranıyla Tescillemiştir.

1982 yılında İstanbul’da imalatçı kimliği ile serüvenine başlayan Opaş Pako Şalter, 35 yıllık zaman diliminde daima büyüyen bir ivme yakalamayı başarmış, marka bilinirliğini 20 ülkede 80.000 ürün ile kanıtlamış değerli bir sektör oyuncusu..

Yeni yapılanması ve ürün çeşitleri hakkında bilgi almak üzere ziyaret ettiğimiz Opaş’ta, üretim bandından kalıphaneye kadar gözlem yapma imkanı bulurken, Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Zafer Obuz ile de keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Nurşah Sunay: Yeni yapılanmanız, Ar-Ge’si tamamlanan ürün grupları.. Öyle zannediyorum konuşulacak çok şey var.

Anlatır mısınız, Opaş’ta neler oluyor?

Opaş Pako Şalter Yöetim Kurulu Başkanı Zafer Obuz: Aslında yeni fabrikamızla beraber yapılanma süreci de 2014’ten itibaren başlamış oldu. Sürecin en önemli aşamalarından biri olarak 2 yıl önce, satış-pazarlama departmanımızı da kendi bünyemize taşıdık.

Yatırım yaptığımız yeni makinalarla kalıphanemiz tamamlandı ve dışa bağımlılık tamamen bitirildi.

Ar-Ge departmanımızın da faaliyete geçmesiyle, beyaz ve mavi yakalar dahil toplam 57 kişilik bir ekip olduk.

Genel bir soruyla devam edelim.. Endüstrinin neredeyse her alanında kullanılan, yaygın bir ürün olan şalter imalatında neden aklımıza Opaş’la beraber ancak bir elin parmakları kadar yerli üretici geliyor?

Yerli şalter üreticisi niçin bu kadar az?

Bunun başlıca sebebi yatırım maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır.

Robotiğe uygun olmayan emeğe dayalı işçiliğin hayati önem taşıdığı bir alan şalter.

Gelişen teknoloji ve değişen endüstriyel sahanın özelliklerini dinamik bir şekilde takip edip kendinizi sürekli yenilemek zorundasınız.

Opaş da, bu dinamizmi sevdiği için lider olmayı başardı aslında.

Opaş Pako Şalter başarısını; 80.000 çeşit ürünü, 20 ülkedeki marka değeri ve 10.000/1 hata oranıyla tescillemiştir.

Opaş, pazarlama alanında ne tür faaliyetler yürütüyor?

Bizim için pazarlamanın ilk ve en önemli ayağı ihtiyaç duyulan ürünleri maksimum kalitede üretmektir. Bu bağlamda makine üreticileri, üniversiteler ve iç piyasa aktörleriyle, ortak Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz.

İthal ürünlere alternatif olarak, sisteme entegre olabilecek her ürünü titizlikle araştırıyor ve müşterilerimize istekleri doğrultusunda ihtiyaçlarını tam karşılayabilecek ürünler sunuyoruz.

Sektörün diğer temsilcileri henüz 9001-2008 kalite sistem yönetim sertifikasını almışken, Opaş 9001-2015 sertifikasına sahip tek firmadır.

Biz pazarlamanın en önemli ayağı olarak markamıza değer katma çabasını hedefliyor, bu anlamda üzerimize düşen tüm sorumlulukları, biraz da öncülük etme vizyonuyla yerine getiriyoruz.

Opaş’ın hedef kitlesi hangi gruplardan oluşuyor?

Aslında tüm endüstriyel birimler, başka bir ifadeyle pako şalterin kullanıldığı her alan Opaş’ın hedef müşterisidir. Türkiye’nin önde gelen markalarının tedarikçisiyiz.

Bu markaların Opaş’ı tercih etmesi ciddi bir başarıdır.

Düşünün ki; yapacağınız en ufak bir üretim hatasıyla tüm ürünün değerini onarılmayacak şekilde yaralayabilirsiniz.

Peki yeni ürünler hakkında Sektörüm Dergisi’ne özel ilk bilgileri istesek.. Paylaşabilir misiniz?

Elbette.. Şu an üretim hedeflerimizden biri elektronik devreyle birlikte hareket edebilecek bir sistem tasarlamak. Yani mekatronik bir sistem diyebiliriz.

Öyleyse bir çeşit akıllı şalterden söz ediyoruz. Doğru mu anladım?

Öyle de diyebiliriz.. İş güvenliği konusu üzerinde hassasiyetle duruyoruz.

Örneğin; bakım esnasında açık unutulan ya da enerji kesintisinden sonra, enerjinin ani gelmesiyle beraber oluşabilecek uzuv kayıplarını 0’a indirecek ürünler geliştiriyoruz. Bahsettiğim konu sahada çok önemli bir tehlikeyi ortadan kaldırıyor.

Bunun bir örneği asansör sektörü için geliştirdiğimiz bypass şalterler. Bypass şalteri, son dönemlerde artan asansör bakım kazalarını gidermek amacıyla piyasaya sunduk. Bunun yanı sıra, makinaya 3.şahısların kontrolsüz müdahalesini engellemek için de bir ürün geliştirdik.

Orta ve büyük şalterler için tasarım tescil ve patenti Opaş’a ait bu ürünler, kapaklı ve şeffaf.. Yurt dışında olup da TR’de üretilmeyen, makinada çalışan teknik adamın anahtarı olmadan çalıştırılamayan ve ilgili teknisyenin kumanda ettiği bölümü yanına alabildiği bu yeni ürünümüze güzel bir isim arıyoruz.

Master ya da şef şalter.. Siz anlatırken aklımda beliren isimler.. Belki de bu ürüne isim annesi olabilirim.

Kulağa çok güzel geliyor, neden olmasın..

Ergonomik, kolay montajlanan, ebatları küçülen ama kullanım kolaylığı da sağlayan bir ürün üzerinde daha çalışıyoruz. Aslında fiyat avantajıyla beraber, kullanım kolaylığı sağlayan mekanik pako şalterde seriyi tamamlamak 2023 hedeflerimiz arasında.

Peki Zafer bey, benim seçim yapmak zorunda olan bir müşteri olduğumu düşünün. Neden Opaş Pako Şalter almalıyım?

Güzel soru..

  • Opaş’la çalışanlar bilir ki; bu firma, üretimden satış sonrasına kadar her süreçte kalite ve ilgi sunar.
  • Opaş gerektiğinde ihtiyaca göre özel olarak tasarlar, en iyi şekilde üretir, ihtiyaçları çözer ve tüm birimleriyle hizmeti aksatmadan daima müşterinin yanında durur.
  • Standart olarak uygulanan 2 yıl garanti, yalnızca Opaş’ta 5 yıldır..
  • Hatta 10 yıllık ürün bile olsa, müşterinin bir sorunu varsa onun çözümünü görev edinmiştir.
  • Bu ilgimiz, bayiden son kullanıcıya kadar değişmeden devam eder.

Sektör temsilcisi bir yayıncı olarak söylemeden geçemeyeceğim. Dünya çapındaki marka değeriniz ve sektördeki konumunuzla gurur duyduğumuz üreticilerimizdensiniz.

Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Söyleşimizi tamamlarken okurlarımıza dergimizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Biz 30 mm x 30 mm ölçü ile dünyanın en küçük şalterini ürettik. Bunu yaparken amacımız kar gütmek değil, üretebileceğimizi gösteren bir prestije imza atmaktı.

Aynı şekilde Sektörüm Dergisi’nin de neler yapabileceğini başından beri takip etmiş, bilen bir firma olarak Dijital Mecrada ve sosyal medyanın tüm alanlarında da Sektörüm Dergisi ‘nin prestijini koruyacağınıza inanıyor, tüm okurlarınızı, takipçilerinizi ve çalışanlarınızı selamlıyorum.

OPAŞ Paket Şalter Yerli İmalat ÜretimTedarik Firma Tanıtım