Onka MRK serisinde 1,5 mm² den 240 mm² ye kadar tüm kesitler mevcuttur. MRK serisinde 2,5mm² den 10 mm² ye kadar klemensler yanyana dizdiğinizde aynı ebattadır. Sadece kablo kesitine göre klemensin kalınlığı değişmektedir.

Onka ray klemenslerin tümünde polyamid 66 plastik hammaddesi kullanılmaktadır. V2 yanmazlık standartına sahiptir. MRK serisinde 2,5 mm² den 10mm ² ‘ye kadar izoleli tarak köprü kullanılmaktadır.

4 ve 10 mm² ‘lik topraklama klemensinin devamında 16 ve 35 mm² lik topraklama klemensi de ürün gamına eklenmiştir.

Onka son olarak Atex sertifikasınıda sertifikaları arasına eklemiştir. Atex Sertifikası European Commission ‘a akredite olan IEP (Uluslar Arası Petrol Gözetim, Sertifikasyon ve Teknik Hizmetler Organizasyonu) tarafından verilmiştir.

Atex Sertifikası MRK, MTK, OPK serilerimizin tamamı için geçerlidir. Atex Sertifikası ürünlerimizin patlayıcı ve gazlı ortamlarda kullanılabileceğine dar verilmiş bir sertifikadır.

Onka sertifika anlamında bir yeniliğe daha imza atarak sahip olduğu belgeler arasına UL Sertifikası’nı da eklemiştir. UL Sertifikası Amerika ve kanada bölgesinde talep edilen ve tüm Dünya’da uluslararası sandartları simgeleyen sektörümüzde çok önemli bir belgedir.

MRK Serisi’nde bir diğer ürün de “MRK TEST-10” ölçme ve ayırma (Test) klemensi. Sürgülü köprü ile rahatlıkla köprülenebilmektedir.

Üzerine takılabilen test kovanları sayesinde ölçü aletinin test propları test kovanlarına saplanıp rahatlıkla ölçüm alınabilir.

Ölçme ve ayırma klemensinin iç yapısında hareketli aksamın fazla olması sebebi ile Onka ile özdeşleşmiş bir özellik olan, klemensin her iki tarafının kapalı olması ölçme ve ayırma klemensinde önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Tek tarafı açık olan diğer markalarda klemensin içindeki hareketli aksamın dağılıp döküldüğünü görmekteyiz fakat Onka da böyle bir durumun yaşanması mümkün değildir.

MRK test 10 klemensinin teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, 10 mm² ‘lik kablo kesitine kadar kullanılabilmektedir.

Voltaj değeri 750V ve 57 A e kadar kullanılabilmektedir. Plastik malzemesi Polyamid 66 olup V2 yanmazlık standartına sahiptir.

Metal aksamı bakır üzerine kalay kaplıdır. Köprüleme sisteminde kullanılan kovanlar pirinç malzemeden yapılmıştır. ISO 9001-2000, TSE, TSE Ex, CE , ROHS gibi belgelere sahiptir. Onka ürettiği papuç bağlantı klemensleri ile yeniliklerine devam etmektedir.

Bu üründe hedeflenen, yüksek kesitli kablolarda çok daha sağlıklı bir yöntem ile bağlantıyı sağlamaktır. Vibrasyonlu ortamlarda papuç bağlantı klemensleri çok daha güvenilir olarak kabul edilen bir bağlantı yöntemidir.

Papuç bağlantı klemenslerin de ilk olarak 25mm², 35mm², 50mm² lik kablo kesitini kapsayan klemensimiz üretilmiştir.

Devamında ise 70mm², 95mm², ve 120mm², 150mm² ‘lik kablo kesitini kapsayan diğer ürünlerimiz üretilmiştir. Son olarak da 185mm², 240mm² kablo kesitini kapsayan ürünler üretilmiştir.

Üç farklı kablo kesitini kapsayan ürünümüz tek ebattadır. Sadece kablo kesitiyle doğru orantılı olarak klemensin içerisindeki bakır baranın kalınlığı değişmektedir. Bakır baranın kalınlığı, kullanılan kablo kesitinin taşıması gereken maksimum akıma göre uluslar arası standartlar baz alınarak belirlenmiştir. Bu sayede yüksek akımlarda güvenli bir şekilde tercih edilebilir.

Papuç bağlantı klemenslerin de bağlantı somunla sağlam bir şekilde sıkıldığı için vibrasyonlu ortamlarda titreşimden etkilenerek bağlantının çözülmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu nedenle genellikle makine imlatçılarının üç fazı bağlamak için yoğunlukla tercih ettiği bir üründür. İkinci bir örnek olarakta demir yolu sektörünü örnek verebiliriz. Tren ve metro vagonlarında da papuç bağlantı klemenslerine sıkça rastlayabiliriz.

Tren ve metro vagonlarının klima sistemlerinde kullanıldığı tüm Dünyada görülmektedir. Diğer bir örnekte panoların ana girişlerinde üç faz artı nötr bağlamak için kullanılmaktadır. Denizcilik sektöründe vibrasyonlu ortamlarda gemilerin makine dairelerinde yoğunlukla kullanıldığı bilinmektedir.

MRK Serisi Vida Baskılı Klemenslerin GenelTeknik Özellikleri

• Nihayet plakası gerektirmez (Her iki tarafı kapalı) Maliyet tasarrufu ve daha iyi bir izolasyon sağlar.
• Simetrik tir (Her iki yönde raya monte edilebilir).
• 0,06 mm² den 240 mm² lik kablo kesitine kadar montaj imkanı sağlar.
• Markalama tırnak yapısında diğer markalara uygun tırnak yapısı.
• Şerit markalamaya uygun etiketleme sistemi.
• Çift yönlü köprüleme imkanı.
• 2,5 mm² den 10 mm² ye kadar İzoleli tarak köprü kullanılabiliyor.
• Renk alternatiflerinin çok hızlı bir şekilde teslim edilmesi.
• Çift renk yapılabilme özelliği.
• Vida sistemi 35mm² ye kadar düz başlı. 50 mm² ve sonraki kesitlerde alyan başlı.
• MRK Serisi durdurucu hem grup etiketi hemde durdurucu olarak kullanılabilmektedir.