Metehan Kaplan Novsen Elektrik Elektronik
Metehan Kaplan Novsen Elektrik Elektronik

Sistem ve Ürün Çözümlerinde Sektörün En Yenilikçi Markası OlmaYolunda İlerliyoruz

Nurşah SUNAY: Metehan Bey bize biraz Novsen’den bahseder misiniz?

Metehan KAPLAN: 2015 yılı Haziran ayında alçak gerilim pano imalatçılarına yönelik ürünlerin satışıyla faaliyetine başlayan NOVSEN, 3 yılda Avrupa merkezli üretici firmalarla imzalanan sözleşmeler neticesinde 6 markanın Türkiye distribütörlüğüne ulaştı.

Sadece alçak gerilim pano imalatçılarıyla değil elektrik-taahhüt, otomasyon, inşaat firmaları, marin sektörü ve endüstriyel imalat yapan fabrikalarla çalışıyoruz.

Portföyümüze kattığımız spesifik ürünlerin de katkısıyla her sene yaklaşık %60 oranında büyüme kaydediyoruz.

Biz, uygun fiyatlı ve düşük kaliteli ürün arayan firmalara değil, gerçekten kaliteli ürün arayan ve satın alma yaptığında; ister firmasını, ister satış yaptığı müşterisinin projesine değer katacak ürünleri bulma gayreti taşıyan firmalara odaklanıyoruz.

novsen röportaj
Novsen Elektrik Ofis

Piyasanın nelere ihtiyacı var, bunları ortaya çıkartıp bununla ilgili alt yapı çalışmasını tamamlayarak, daha sonra bu ürünlerin hem satışını hem de teknik desteğini sağlıyoruz.

Bu sayede de kriz ortamına rağmen kan kaybı yaşamadan, cirosal anlamda ve müşteri sayısı bakımın-dan NOVSEN’i büyütmeye devam ediyoruz.

Hangi Markaların Distribütörlüğünü Yapıyorsunuz ?

Novsen Elektrik Palazzoli Toplu Görsel

Şu an NOVSEN için en önemli firmalardan birisi, distribütörlüğünü yaptığımız Palazzoli S.p.a firması.

İtalya menşeili firma ürünlerinin %90’ını kendi imal ediyor.

1904 yılında kurulmuş dünyanın en köklü firmalarından biri. Marka çok güçlü olmasına rağmen, pazarımızdaki tek dezavantajı Türkiye’ye çok geç giriş yapmış olmaları.

Fakat 2015 yılından beri hem marka bilinirliği anlamında, hem de ürüne güven anlamında çok büyük yol kat ettik. NOVSEN her sene %60 büyürken, Palazzoli’nin cirosu %100 büyüyor.

Kurulduğumuz günden beri distribötürlüğünü yaptığımız diğer önemli bir markamız da Fuji Electric.

Firmanın en önemli ürün grubu, Metal-Clad hücrelerin kumanda devrelerinde kullanılan kesici, ayırıcı, toprak bıçağı ayırıcı anahtarı olarak kullanılan zıtlık (discrepancy switch) anahtarlarıdır.

TEİAŞ’ın da 30 yıldır tercihi olan Fuji ürünleri, yüksek kalitesi sayesinde tercih sebebidir.

Peki satışlarınız bayi odaklı mı, projeler üzerinden mi yürüyor?

Sattığımız ürünlerin büyük çoğunluğu teknik yeterlilik gerektiriyor. Dolayısıyla klasik bir bayiden çok, sistem entegratörümüz olarak çalışan firmalarımız var.

Portföyümüzün belli bir kısmının satış yetkisini verdiğimiz, kendi konusunda uzmanlaşmış 6 firma (sistem entegratörü) ile çalışıyoruz.

Ürünlerin termini, sevkiyatı, teslimatı konularındaki pürüzleri nasıl gideriyorsunuz ?

Öncelikle satışı yapılacak ürün için, ithalat, stok, pazara uyguluğu gibi konularda ciddi bir çalışma sürecimiz oluyor. Önce firma içi altyapımızı hazır hale getiriyoruz.

Özellikle imalatçılara yönelik satışını yaptığımız ürünlerin hepsini, ima-latçı ile birlikte belirlenen kritik adetler mertebesinde kendi stoğumuz-da tutuyoruz. Stok dışı özel bir ürünün talebi durumunda en geç 3 ila 4 hafta içinde ürünleri kullanıcıya ulaştırıyoruz.

Burada garanti süre ve koşulları da akla geliyor doğrusu.. Uygulamanız ne şekilde, öğrenebilir miyiz ?

Nurşah Hanım, bildiğiniz üzere Türkiye’de bu tür endüstriyel ürünler 2 yıl garantili.

Her ürünümüz için minimum 2 yıl garanti süremiz mevcut fakat özellikle Palazzoli markasının ağır hizmet kapsamındaki ürünlerin garanti süreleri 5 ila 10 yıl arasında değişiyor.

Ayrıca LED aydınlatma grubu ürünlerimiz standart olarak 5 yıl garantili.

Çok iddialı bir garanti süresi değil mi bu..

Bu konuda Palazzoli çok ciddi bir Ar-Ge çalışması yapmış ve kendi Ar-Ge laboratuvarı var.

Palazzoli’nin özellikle aydınlatma grubu ve led ürünleri, ağır hizmet koşulları için üretilen ve zor ortam şartlarında çalışmaya uygun ürünler ve tamamı, parça değil ürün olarak 5 yıl garantili.

Palazzoli daha çok endüstriyel tesisat alanında ürün imalatı yapan bir firma.

Türkiyedeki en yaygın ürün grubu fiş ve prizler. Yerli imalatçılarla fiyat olarak kolay rekabet edemiyor olsa da uzun ömürlü oluşuyla bu handikapı alt etmeyi başarıyor.

İlk yatırım maliyeti olarak yüksek kalsa da, uzun vadede çok daha avantajlı hale geliyor. Palazzoli kullanan firma, bir daha ürününü değiştirmiyor.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği çok daha fazla konuşulan, üzerinde çalışılan bir konu. Palazzoli bu bağlamda kendini kanıtlamış bir marka.

1970’li yıllardan bu yana imal ettiği kilitli prizlerin (Switched interloc-ked Sockets) aynı zamanda mucididir mesela. Türkiye, Avrupa’ya göre iş sağlığı ve güvenliği anlamında biraz daha yavaş hareket ettiği için, bu grup daha yeni yeni satılmaya başlandı.

Palazzoli ürün gamında, pano ve buatlar, kumanda ürünleri, aydınlat-ma ürünlerinden kombinasyon panolarına.. çok geniş bir ürün grubu var.

Bizim Atex dediğimiz, yani patlayıcı ortamlara uygun ürün grupları; özellikle ex proof kombinasyon panolarını, İtalya’da belgeli şekilde imal ettirip Türkiye’ye ithal ediyoruz. Burada kullanıcıya sorumluluk bırakmıyoruz.

NOVSEN için lokomotif olan diğer bir marka ise FRER.

Novsen Elektrik FRER Stand Görseli

Bu da yine menşei İtalya olan bir firma.

41 yıllık firmanın iki fabrikası da İtalya’da bulunuyor. Uzmanlık alanı tamamen ölçü ürünleri üzerine.

Özellikle Avrupa’da Siemens, ABB, Schneider gibi birçok firmanın da yetkili tedarikçisi konumunda

Ürün grubu içerisinde tamamı A.G. ürünleri olan, enerji analizörleri, enerji sayaçları, toprak kaçım akım koruma rölesi, akım trafoları, gerilim trafoları gibi geniş banda sahip. Zaten bizim alanımızda bu.

Güçlü markalardan, birçok üründen söz ettiniz. Novsen ekibi bu ürünlerin satışına yetişebiliyor mu, nasıl bir yapılanmanız var?

NOVSEN, Teknik üstünlük gerektirmeyen işlerin hepsini dışarı taşere ediyor, kendi kemik kadromuzla operasyonu bizzat yürütülecek ana işleri ise bünyemizde yapıyoruz.

Sistem entegratörlerimiz ve her biri alanının uzmanı profesyonel ekibimizin görev dağılımı, doğru bir planlama ile eksiksiz hizmet sunmanın rahatlığını yaşatıyor.

2018 yılı için 76 tane fabrikanın A’dan Z’ye kaçak akım koruma projesini, tesisat ve uygulaması da dahil olacak şekilde tamamladık.

Markalarınızdan Türkiye pazarı için destek alıyormusunuz?

Yani söylemek istediğim; Palazzoli, Frer çok iyi markalar olsalar da pazara geç kaldıysanız eğer, 1-0 geriden başlıyorsunuz demektir. O süreci geçirmek de sancılı bir durum, pek de kolay değil..

Haklısınız.. Ürününüz teknik yeterlilik alsa bile, marka listesine girmeniz Türkiye’de belirli bir kabul edilirliğe ulaşmanız vakit alıyor.

Biz bu sorunu ürün kalitemiz, başka hiçbir firmada bulamadıkları spesifik ürünler ve sunduğumuz çözümler ile bertaraf edebiliyoruz.

Ayrıca, distribütörlüğünü yaptığımız markalar, gerek fuar organizasyonları gerekse teknik ve ticari anlamda destek veriyorlar.

NOVSEN’in pazarlama faaliyetleri ve kısa vadeli hedefleri nelerdir?

Önümüzdeki 1 yıllık sürede, çalıştığımız firma ve sektör sayısını ciddi anlamda arttırmayı planlıyoruz. NOVSEN daha yeni genç ve dinamik bir firma olduğu için hedef her sene %50 büyüme.

Büyüme hedefimiz ise salt cirosal rakamlar bazında değil; ürün satışı, ciro, stok ürünü, çalışılan firma sayısını da içine alacak şekilde topyekun bir artış diyebilirim.

Pazarlama faaliyetleri kapsamında senede en az bir sektör fuarına katılıyor, Sektörüm Dergisi gibi değerli yayın kuruluşlarına teknik yazılar, ilanlar, advertorial içerikler sağlayarak müşterilerimize ulaşıyoruz.

Çalıştığımız firmalardan oluşan portföyümüze düzenli olarak ayda bir, yeni ürün/teknik bilgi içeren bilgilendirme mailleri, promosyon ürünleri yolluyoruz.

Dönem dönem belirli firmaları davet ederek hem yeni ürünlerden hem NOVSEN’den bahsedecek, kısa süreli seminerlerimiz de devam ediyor.

Metehan Bey, Sektörüm Dergisi ve Elektrik,elektronik,aydınlatma sektörü adına bu doyurucu söyleşi için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılarınızın sürmesini diliyorum.

Desteğiniz, sektörel hizmetleriniz ve değerli katkılarınız için ben teşekkür ederim. Dayanışma ile hep beraber yükseleceğimiz günlere, tüm sektörüm dergisi okurlarını,yazarlarını ve çalışanlarını selamlıyorum.


 

Novsen Elektrik is moving forward in becoming the industry’s most innovative brand in system and product solutions

Mr. Metehan could you please give information about Novsen,  when was it founded?

NOVSEN, which started its operations in June 2015 with the sale of products for low voltage panel manufacturers, as a result of the contracts signed with European-based manufacturers of the brand, has reached the distributorship of 6 brands of Turkey in 3 years.

We work not only with low-voltage panel manufacturers but also with factories engaged in electricity-contracting, automation, construction companies, marine sector and industrial manufacturing. We have about 60% growth every year with the contribution of specific products that we add to our portfolio.

We uncover what the market needs and do infrastructure work relating these needs, and then we provide both sales and technical support for these products. In this regard, we continue to grow NOVSEN in terms of volume and number of customers, even without the loss of blood despite the crisis environment.

For which brands are you a distributor?

One of the most important companies for NOVSEN is Palazzoli S.p.a, for which we are a distributor. Italian origin company manufactures 90% of its own products. Founded in 1904, it is one of the white shoe companies in the world. Although the brand is very strong, the only disadvantage is the late market entry into Turkey.

However since 2015, we have come a long way both in the sense of brand awareness and in the sense of trust in the product. NOVSEN grows 60% every year, Palazzoli’s turnover grows 100%.

Fuji Electric is another important brand that we have been a distributor for since the day we founded. The most important product group of the company is the discrepancy switch used as the cutter, separator and soil knife breaker switch used in the control circuits of Metal-Clad cells. FUJI products, which have been preferred by TEIAS for 30 years, are preferred for their high quality.

As far as I know Fuji was already in the Turkey market. How did you get the distributorship of Fuji ?

I had been selling the products of FUJI since 2008 at the company I worked with before. The company I worked for decided to give weight to its own products in 2014 due to the change in strategy, which naturally caused a loss of turnover in FUJI products. After founding NOVSEN in 2015, when FUJI company officials came to Turkey, we signed our distributorship contract. Since 2015, we have tripled sales volume. Actually, the main issue is not just turnover for us. Although we step up our targets, both our Japanese business partners and our other European business partners put the increase in turnover in the second plan, and give the priority to how their products are represented and by whom. If you’re doing your job right, you already reach these goals. This is why the companies for which we do distributorship work with NOVSEN.

Are your sales dealer-focus or done through projects?

The vast majority of products we sell require technical competence. Therefore, we have a lot of companies working as a system integrator rather than a classical type of dealer. We work with 6 companies (system integrators) who specialize in their own business, we give a certain part of our portfolio sales power.

How do you eliminate the challenges for supply, shipment and delivery of the products?

First of all, for the product to be sold, we have a serious working period in terms of import, stock, suitability of the market. First, we make our in-house infrastructure ready. Especially, we keep all of the products we sell for manufacturers with our own company, keeping in mind the critical amount determined with the manufacturer. If you request a special product out of stock we will deliver the products to you within 3 to 4 weeks at the latest.

Here, the warranty terms and conditions come to mind. How is the application?

Ms. Nurşah, as you know, this kind industrial products in Turkey have a 2 year warranty. Each product has a minimum 2-year warranty, but the warranty period for the Palazzoli brand’s heavy duty products varies from 5 to 10 years. In addition, our LED lighting group products are guaranteed as a standard for 5 years.

Is not that a very ambitious warranty period?

In this regard, Palazzoli has done a very serious R&D work and has his own AR-GE lab. Palazzoli’s particularly luminous group and LED products are manufactured for heavy duty conditions and are suitable for working in harsh environments and all are guaranteed for 5 years as a whole, not partial.

Palazzoli is a company that mainly manufactures industrial installations. The most common product group for plugs and sockets in Turkey. Although it cannot compete with domestic producers easily in terms of price, it achieves to overcome this handicap due to its long life.

Although the initial investment cost remains high, it becomes much more advantageous in the long term. The company that uses Palazzoli does not change the product again.

Occupational health and safety is an hot topic that is studied in Turkey. Palazzoli is a brand that has proven itself in this context. The Switched interlocked sockets, which have been manufactured since the 1970s, are also miraculous. Turkey, in terms of occupational health and safety act a little slower than in Europe because, only recently began to sell this group.

In the Palazzoli product range, there are a wide range of products, including the panels and junction box, control products, lighting products, combination panels..  The product groups suitable for explosive atmospheres; what we call ATEX,  particularly ex-proof combination panels, are manufactured in Italy in a certificated form and imported to Turkey by us. Here, we do not leave the responsibility to the user. Here, we do not leave the responsibility to the user.

Another brand that is the locomotive for NOVSEN is FRER. This is again a company whose origin is Italy. Two factories of the 41-year-old company are also located in Italy. The area of expertise is purely on measuring products. Especially in Europe, it is an authorized supplier of many companies such as Siemens, ABB, Schneider.

All of the product group has a wide band which includes A.G. products, such as energy analyzers, energy meters, soil current protection relay, current transformers, voltage transformers. Already this is our field.

You’ve mentioned about many brands from strong brands. Can Novsen team catch up with to sell these products, what kind of structure do you have?

Novsen, outsources all of the jobs that do not require technical superiority, carries out the main works that will carry out the operation with our own body. Our system integrators and professional team, each specialized in their field, is providing the comfort of ensuring a complete service with proper planning and distribution of tasks.

We have completed the residual current protection project for 76 factories in the year 2018, including installation and operation.

Do you receive support for Turkey market from your brands? So what I want to say; Palazzoli, Frer .. very good brands but if you are late, you are starting 1-0 back. Having that period is also a painful situation, not easy…

You are right .. Although your product has technical competence, it takes time to enter the brand list and have the acceptance in Turkey. We are able to eliminate this problem with our product quality, specific products that you cannot find in any other company, and solutions we offer. In addition, the brands we are distributing, back us in the fair organizations and provide the technical and commercial support.

What are NOVSEN’s marketing activities and short-term targets?

Over the next 1 year, we plan to increase the number of companies and sectors we work with. Since NOVSEN is a younger and more dynamic company, its target is 50% growth every year. Our growth target is not only the numbers based on the figures; it includes the increase for product sales, turnover, stock products, the number of companies working.

We are participating in at least one sector fair in the scope of marketing activities and we reach our customers by providing technical articles, advertisements and advertorial contents to valuable publishing companies like Sektörüm Magazine.

We regularly send promotional items and informing emails including new products / technical information monthly to our portfolio which includes the companies that we work with. By inviting certain companies from time to time, we will talk about both new products and NOVSEN, and our short term seminars continue.

Mr. Metehan, on behalf of my team, thank you for this satisfying conversation and wish you success in your work.

I thank you for your support, your sectoral services and your valuable contributions. I greet all your readers for the days we will all rise together with solidarity.

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.