novsen-roportaj

Sistem ve Ürün Çözümlerinde Sektörün En Yenilikçi Markası OlmaYolunda İlerliyoruz

Nurşah SUNAY: Metehan Bey bize biraz Novsen’den bahseder misiniz?

Metehan KAPLAN: 2015 yılı Haziran ayında alçak gerilim pano imalatçılarına yönelik ürünlerin satışıyla faaliyetine başlayan NOVSEN, 3 yılda Avrupa merkezli üretici firmalarla imzalanan sözleşmeler neticesinde 6 markanın Türkiye distribütörlüğüne ulaştı.

Sadece alçak gerilim pano imalatçılarıyla değil elektrik-taahhüt, otomasyon, inşaat firmaları, marin sektörü ve endüstriyel imalat yapan fabrikalarla çalışıyoruz.

Portföyümüze kattığımız spesifik ürünlerin de katkısıyla her sene yaklaşık %60 oranında büyüme kaydediyoruz.

Biz, uygun fiyatlı ve düşük kaliteli ürün arayan firmalara değil, gerçekten kaliteli ürün arayan ve satın alma yaptığında; ister firmasını, ister satış yaptığı müşterisinin projesine değer katacak ürünleri bulma gayreti taşıyan firmalara odaklanıyoruz.

Piyasanın nelere ihtiyacı var, bunları ortaya çıkartıp bununla ilgili alt yapı çalışmasını tamamlayarak, daha sonra bu ürünlerin hem satışını hem de teknik desteğini sağlıyoruz.

Bu sayede de kriz ortamına rağmen kan kaybı yaşamadan, cirosal anlamda ve müşteri sayısı bakımın-dan NOVSEN’i büyütmeye devam ediyoruz.

Hangi Markaların Distribütörlüğünü Yapıyorsunuz ?

Şu an NOVSEN için en önemli firmalardan birisi, distribütörlüğünü yaptığımız Palazzoli S.p.a firması.

İtalya menşeili firma ürünlerinin %90’ını kendi imal ediyor.

1904 yılında kurulmuş dünyanın en köklü firmalarından biri. Marka çok güçlü olmasına rağmen, pazarımızdaki tek dezavantajı Türkiye’ye çok geç giriş yapmış olmaları.

Fakat 2015 yılından beri hem marka bilinirliği anlamında, hem de ürüne güven anlamında çok büyük yol kat ettik. NOVSEN her sene %60 büyürken, Palazzoli’nin cirosu %100 büyüyor.

Kurulduğumuz günden beri distribötürlüğünü yaptığımız diğer önemli bir markamız da Fuji Electric.

Firmanın en önemli ürün grubu, Metal-Clad hücrelerin kumanda devrelerinde kullanılan kesici, ayırıcı, toprak bıçağı ayırıcı anahtarı olarak kullanılan zıtlık (discrepancy switch) anahtarlarıdır.

TEİAŞ’ın da 30 yıldır tercihi olan Fuji ürünleri, yüksek kalitesi sayesinde tercih sebebidir.

Peki satışlarınız bayi odaklı mı, projeler üzerinden mi yürüyor?

Sattığımız ürünlerin büyük çoğunluğu teknik yeterlilik gerektiriyor. Dolayısıyla klasik bir bayiden çok, sistem entegratörümüz olarak çalışan firmalarımız var.

Portföyümüzün belli bir kısmının satış yetkisini verdiğimiz, kendi konusunda uzmanlaşmış 6 firma (sistem entegratörü) ile çalışıyoruz.

Ürünlerin termini, sevkiyatı, teslimatı konularındaki pürüzleri nasıl gideriyorsunuz ?

Öncelikle satışı yapılacak ürün için, ithalat, stok, pazara uyguluğu gibi konularda ciddi bir çalışma sürecimiz oluyor. Önce firma içi altyapımızı hazır hale getiriyoruz.

Özellikle imalatçılara yönelik satışını yaptığımız ürünlerin hepsini, ima-latçı ile birlikte belirlenen kritik adetler mertebesinde kendi stoğumuz-da tutuyoruz. Stok dışı özel bir ürünün talebi durumunda en geç 3 ila 4 hafta içinde ürünleri kullanıcıya ulaştırıyoruz.

Burada garanti süre ve koşulları da akla geliyor doğrusu.. Uygulamanız ne şekilde, öğrenebilir miyiz ?

Nurşah Hanım, bildiğiniz üzere Türkiye’de bu tür endüstriyel ürünler 2 yıl garantili.

Her ürünümüz için minimum 2 yıl garanti süremiz mevcut fakat özellikle Palazzoli markasının ağır hizmet kapsamındaki ürünlerin garanti süreleri 5 ila 10 yıl arasında değişiyor.

Ayrıca LED aydınlatma grubu ürünlerimiz standart olarak 5 yıl garantili.

Çok iddialı bir garanti süresi değil mi bu..

Bu konuda Palazzoli çok ciddi bir Ar-Ge çalışması yapmış ve kendi Ar-Ge laboratuvarı var.

Palazzoli’nin özellikle aydınlatma grubu ve led ürünleri, ağır hizmet koşulları için üretilen ve zor ortam şartlarında çalışmaya uygun ürünler ve tamamı, parça değil ürün olarak 5 yıl garantili.

Palazzoli daha çok endüstriyel tesisat alanında ürün imalatı yapan bir firma.

Türkiyedeki en yaygın ürün grubu fiş ve prizler. Yerli imalatçılarla fiyat olarak kolay rekabet edemiyor olsa da uzun ömürlü oluşuyla bu handikapı alt etmeyi başarıyor.

İlk yatırım maliyeti olarak yüksek kalsa da, uzun vadede çok daha avantajlı hale geliyor. Palazzoli kullanan firma, bir daha ürününü değiştirmiyor.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği çok daha fazla konuşulan, üzerinde çalışılan bir konu. Palazzoli bu bağlamda kendini kanıtlamış bir marka.

1970’li yıllardan bu yana imal ettiği kilitli prizlerin (Switched interloc-ked Sockets) aynı zamanda mucididir mesela. Türkiye, Avrupa’ya göre iş sağlığı ve güvenliği anlamında biraz daha yavaş hareket ettiği için, bu grup daha yeni yeni satılmaya başlandı.

Palazzoli ürün gamında, pano ve buatlar, kumanda ürünleri, aydınlat-ma ürünlerinden kombinasyon panolarına.. çok geniş bir ürün grubu var.

Bizim Atex dediğimiz, yani patlayıcı ortamlara uygun ürün grupları; özellikle ex proof kombinasyon panolarını, İtalya’da belgeli şekilde imal ettirip Türkiye’ye ithal ediyoruz. Burada kullanıcıya sorumluluk bırakmıyoruz.

NOVSEN için lokomotif olan diğer bir marka ise FRER.

Bu da yine menşei İtalya olan bir firma.

41 yıllık firmanın iki fabrikası da İtalya’da bulunuyor. Uzmanlık alanı tamamen ölçü ürünleri üzerine.

Özellikle Avrupa’da Siemens, ABB, Schneider gibi birçok firmanın da yetkili tedarikçisi konumunda

Ürün grubu içerisinde tamamı A.G. ürünleri olan, enerji analizörleri, enerji sayaçları, toprak kaçım akım koruma rölesi, akım trafoları, gerilim trafoları gibi geniş banda sahip. Zaten bizim alanımızda bu.

Güçlü markalardan, birçok üründen söz ettiniz. Novsen ekibi bu ürünlerin satışına yetişebiliyor mu, nasıl bir yapılanmanız var?

NOVSEN, Teknik üstünlük gerektirmeyen işlerin hepsini dışarı taşere ediyor, kendi kemik kadromuzla operasyonu bizzat yürütülecek ana işleri ise bünyemizde yapıyoruz.

Sistem entegratörlerimiz ve her biri alanının uzmanı profesyonel ekibimizin görev dağılımı, doğru bir planlama ile eksiksiz hizmet sunmanın rahatlığını yaşatıyor.

2018 yılı için 76 tane fabrikanın A’dan Z’ye kaçak akım koruma projesini, tesisat ve uygulaması da dahil olacak şekilde tamamladık.

Markalarınızdan Türkiye pazarı için destek alıyor musunuz?

Yani söylemek istediğim; Palazzoli, Frer çok iyi markalar olsalar da pazara geç kaldıysanız eğer, 1-0 geriden başlıyorsunuz demektir. O süreci geçirmek de sancılı bir durum, pek de kolay değil..

Haklısınız.. Ürününüz teknik yeterlilik alsa bile, marka listesine girmeniz Türkiye’de belirli bir kabul edilirliğe ulaşmanız vakit alıyor.

Biz bu sorunu ürün kalitemiz, başka hiçbir firmada bulamadıkları spesifik ürünler ve sunduğumuz çözümler ile bertaraf edebiliyoruz.

Ayrıca, distribütörlüğünü yaptığımız markalar, gerek fuar organizasyonları gerekse teknik ve ticari anlamda destek veriyorlar.

NOVSEN’in pazarlama faaliyetleri ve kısa vadeli hedefleri nelerdir?

Önümüzdeki 1 yıllık sürede, çalıştığımız firma ve sektör sayısını ciddi anlamda arttırmayı planlıyoruz. NOVSEN daha yeni genç ve dinamik bir firma olduğu için hedef her sene %50 büyüme.

Büyüme hedefimiz ise salt cirosal rakamlar bazında değil; ürün satışı, ciro, stok ürünü, çalışılan firma sayısını da içine alacak şekilde topyekun bir artış diyebilirim.

Pazarlama faaliyetleri kapsamında senede en az bir sektör fuarına katılıyor, Sektörüm Dergisi gibi değerli yayın kuruluşlarına teknik yazılar, ilanlar, advertorial içerikler sağlayarak müşterilerimize ulaşıyoruz.

Çalıştığımız firmalardan oluşan portföyümüze düzenli olarak ayda bir, yeni ürün/teknik bilgi içeren bilgilendirme mailleri, promosyon ürünleri yolluyoruz.

Dönem dönem belirli firmaları davet ederek hem yeni ürünlerden hem NOVSEN’den bahsedecek, kısa süreli seminerlerimiz de devam ediyor.

Metehan Bey, Sektörüm Dergisi ve Elektrik,elektronik,aydınlatma sektörü adına bu doyurucu söyleşi için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılarınızın sürmesini diliyorum.

Desteğiniz, sektörel hizmetleriniz ve değerli katkılarınız için ben teşekkür ederim. Dayanışma ile hep beraber yükseleceğimiz günlere, tüm sektörüm dergisi okurlarını, yazarlarını ve çalışanlarını selamlıyorum.