mutlusan-elektrik-baskan-yardimcisi-hidir-kacmaz-mutlusani-satmiyoruz-1

Bu yıl kuruluşlarının 32. yılını kutlayan, elektrik sektörünün güçlü ve lider kuruluşlarından Mutlusan Elektrik’ in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hıdır Kaçmaz ile başarılarının anahtarını ve hedeflerini konuştuk.  Mutlusan’ ın satılması hakkında çıkan söylentiyi sorduk.

Öncelikle firmanızın kuruluşundan ve genel faaliyet alanlarınız ile kalite politikanızdan bahseder misiniz?

Mutlusan Elektrik A.Ş. olarak firmamızı 1983 yılında kurarak kablo kanalı ve iç tesisat malzemeleri ile üretim faaliyetimize başladık. Bu alanda geliştirmeye halen devam ettiğimiz ürünler ile Türkiye’ de pazar liderliğimiz sürmektedir. Aynı zamanda sektörün rekabetçi ortamına karşılık tüketici ihtiyaçlarını ve taleplerini kalite ve dünya standartlarında karşılamaya devam ediyoruz.

Mutlusan Elektrik’ in ürün gamını detaylandıracak olursanız ve aynı zamanda Mutlusan ‘ ın bir marka olmayı başardığını da söyleyebilir miyiz?

Ürün gamımızı anahtar, kablo kanalı, tesisat, otomasyon ve aydınlatma olmak üzere beş başlıkta grupluyoruz. Bunların içinde anahtar priz serileri, kablo kanal ve aksesuarları, w otomat kutuları, PVC yanmaz spiraller, halojen free spiraller, polietilen borular, çelik ve izoleli spiraller , sinyal armatürleri ve mutlusan aydınlatma armatürleri içermektedir. Ve elbette Mutlusan elektrik tüketici nezdinde artık bir marka olmayı başarmıştır.

Mutlusan Elektrik’ in yurt içi piyasasına olduğu kadar ihracata da önem verdiğini biliyoruz. Bu doğrultuda üretim tesisiniz ve talebi karşılama gücünüz hangi boyuttadır?

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ nde  40bin metrekarelik bir alanda son teknolojik alt yapı ile kurduğumuz üretim tesisimiz depolama alanı ile birlikte 50bin metrekareden oluşmaktadır. Yaklaşık 500 kişilik kalifiye bir üretim kadrosu ile çalışmaktayız.

Ayrıca tamamı bilgili, deneyimli, uyumlu ve özverili olan bir ekibe sahibiz. Kuşkusuz başarı da bu anlamda doğru ekip, iyi bir AR-GE yapılanması ve kusursuz bir Kalite Kontrol işleyişi ile mümkündür. Yurt içi ve ihracat satışlarıyla ilgili sorunuza da değinecek olursam, Mutlusan Elektrik, üretim gamında bulunan ürünleri ile 1996 yılından bu güne kadar yurt içi ve ihracat satışlarında, bayi ağını oluşturmuştur. Günümüz itibari ile 5 kıtada 84 ülkeye ihracat yapan dev bir sanayi kuruluşu haline gelmiştir.

Üretici bir firma olarak bundan sonra ki hedef ve stratejileriniz neler olacaktır?

Mutlusan Elektrik olarak önümüzde ki 10 yıl için stratejik hedeflerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Mevcut anahtar serilerimize ek olarak modüler anahtar serilerimizin yanında yeni tasarımlı anahtar serilerimiz ve sigorta kutuları ile sektörde ve dünyada lider markalar arasında yer almayı hedefliyoruz.

Peki son zamanlarda Mutlusan Elektrik’ in satıldığına dair duyumlar almaktayız. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Tamamı yerli sermayeli bir şirket olan Mutlusan’ ı Misyon ve Vizyon gereği kalite ve dürürstlük ilkeleri ile bu güne kadar vermiş olduğu hizmeti yeni yatırımları ile daha da ileriye taşımayı hedeflemekteyiz. Bu tarz satılıyor söylentileri ile Mutlusan Elektrik’ e zarar vermek, yıpratmaya çalışmak ve bu yolla kendine fayda sağlamak isteyenler var.

1,5 ay önce bu konuyla alakalı bir duyuru yayınladık ve meşhur atasözünde belirtildiği gibi, Mutlusan kervanının etrafındaki hiçbir olumsuz sese aldırmadan hedeflerine emin adımlarla yürüyeceğini vurguladık.  Buna rağmen söylentiler devam etmektedir.

Ancak tekrar belirtmek gerekirse bu söylentiler tamamen asılsızdır, Mutlusan Elektrik A.Ş. satılmadı ve satılmayacaktır.  Aslında böyle bir söylentinin çıkmış olması bile Mutlusan Elektrik A.Ş.’ nin piyasada ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ve önüne engel koymak amacına girişildiğini gösterir.