Yeni nesil görüntüleme teknolojisi olarak kabul edilen mikro LED, geçtiğimiz iki sene içerisinde dikkatleri üzerine çekti. Bu yeni teknolojide büyük potansiyel gören çok sayıda üretici bu teknolojiye yöneldi.

LEDinside tarafından yayınlanan son “1Q18 Mikro LED Gelecek Nesil Ekran Teknolojisi Piyasası Raporu-2018 Mikro LED ve Mini LED Endüstri Trendi” raporuna göre, Mikro LED’in piyasa değerinin 2025 senesinde 2,891 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Çin’de faaliyet gösteren ikinci en büyük LED çip tedarikçisi olarak HC Semitek, RGB LED çip üretim kapasitesine sahip az sayıdaki çip üreticisinden biri ve iç ve dış mekanlar için LED ekran ve LED arka aydınlatma alanında zengin bilgi birikimine sahip.

Kendi flip çip teknolojisine sahip olan HC Semitek geçtiğimiz iki sene içerisinde Çin’de faaliyet gösteren uluslararası ve yerel ambalaj üreticileri ile işbirliğine gitti. Şirket, LED arka aydınlatma uygulamaları için mavi Mini LED ve LED ekranları için RGB Mini LED çipler gibi gelişmiş çip ürünlerini piyasaya sürdü.

Şirketin tasarladığı ürünler arasında özellikle ışık yayımını kontrol edebilmek için eşsiz optik özelliklere sahip arka aydınlatma modüllerinde kullanılan Mini LED’ler yer alıyor. Şirket aynı zamanda yeni projelerde müşterileriyle işbirliği yapmaya devam ediyor.

Ekran uygulamaları için RGB Mini LED çiplerden söz açılmışken, HC Semitek çiplerin -yüksek fotoelektrik performans, güvenilirlik ve renk tutarlılığı- çok sayıda müşteri tarafından beğeniyle karşılandığını belirtmekte fayda var.

Bu çiplerin ticari olarak piyasaya sürülmesi ise nihai ürünlerin satışa sunulması ve tanıtımın ne kadar iyi sonuçlar vereceğine bağlı olacak.

Mikro LED söz konusu olduğunda HC Semitek, epitaksiyel tabakalardan Mikro LED çiplere geniş bir alanda araştırmalar gerçekleştirdi.

HC Smitek

HC Smitek ürettiği epitaksiyel tabakaların dalga boyu, parlaklık ve voltaj homojenliğini optimize etmeyi başardı. Aynı zamanda şirket, partikül kontrolü ve epitaksiyel tabakaların boyutlarını genişletmek amacıyla teknolojiler geliştirdi.

Mikrometre seviyesi çip üretim süreci, yanak koruma, substrat kaldırma ve teknolojileri optimize ederek LED çiplerin ışık yayımını düzenledi.

HC Semitek, tedarik zincirinde alt pazar firmaları ile çalışmayı sürdüreceğini açıkladı. LED çip üreticilerinin teknolojide geliştirdikleri yenilikler, yeni görüntüleme teknolojilerini başarılı kılan tek faktör değil. Bu başarı için sanayinin tamamının Mini LED ve Mikro LED’i ticari hale getirme çabasını göstermesi gerekiyor.