Kendinize ait kariyer planlamaları ve gelişimleri yöneticilerin sorumluluğunda değildir. Tamamen sizlerin sorumluluğundadır. Yöneticiler çıktılarınızdan sorumludur. Bu sebeple başarılarınızı ve hedeflerinizi ortaya koymak için performans değerlendirme zamanlarını beklemek iyi bir fikir değildir.

Kendiniz için aşağıdaki başlıklarda atacağınız adımlar sizleri ön plana çıkaracak ve kariyerinizde gelişiminizi sağlayacaktır.

Kariyer Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır ?

  • Küçük Hedefler Belirleyerek Başlayın

Performans değerlendirmelerinde hedeflere çok fazla vurgu yapılır. Bir yılda gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlemek zordur; aslında bu süre çok uzundur. Bu nedenle daha küçük hedefler belirlemek daha uygundur.

  • Kendinizi Esnetin

Başarılı olmanın tek yolunun konfor alanlarımızdan çıkmak olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, uzmanlığınızın dışında düşünmeyi öğrenmelisiniz.

  • Korkmak İçin Cesaret Gösterin

Topluluk önünde konuşmaktan korkuyor musunuz? İş sunumlarına ve iş geliştirme etkinliklerine katılın. Sektörle ilgili görüşlerinizi paylaşma konusunda endişeli misiniz? Birisinin makalelerinizi yayınlamasını isteyin.

  • Günlük Olarak Ne Yaptığınızı Düşünün

Yaptığınız çalışmaların daha etkin ve verimli herhangi bir yolu var mı? Kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Bu öğeleri hedef listenize koyun ve onları biraz düşünün. Hedeflerinizi belirledikten sonra, kendinize bunları öğrenmeniz gereken bir son tarih verin.

Geri Bildirim İsteyin

Öz değerlendirme yapmak ve geri bildirim almak önemlidir. Ayrıca sürekli geri bildirim almalısınız. Her toplantıdan sonra kişilerden geri bildirim alın. İşinizin ve performansınızın kalitesi hakkında soracağınız sorularla öğrenebileceğiniz çok şey var. Onları deneyin.

  • Sektörünüz Hakkında Bilgi Edinin

Her hafta, sektörünüz hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırın. Uzmanlara danışın. İş arkadaşlarınızdan ve yöneticilerinizden tavsiye alın. Müşterilerinizle duyguları hakkında konuşun. Sektör uzmanlarından bilgi toplayın. Deneyimlerinizi müşterilerinizle paylaşın.

  • Araştırma Yapın

İster büyük ister küçük olsun, en son blogları takip edin. Mesleğinizle ilgili kitapları okumak için zaman ayırın. Sizi farklı düşünmeye teşvik eden iş hakkında kitaplar okuyun. Bir okuyucu olarak, network oluşturma etkinliklerinde tanıştığınız diğer insanlarla sohbet edebilirsiniz.

  • Network

Standart LinkedIn daveti asla gönderilmemelidir. Söyleyebileceğimiz tek şey bu. Alıcıya, kendisiyle ortak noktalarınızın neler olduğunu ve onlara nasıl yardım etmek istediğinizi bildirin. Yüz yüze bir tanıtım almak için, networkünüzün bir üyesine sorun. Bir izlenim bırakmak, başarılı bir network oluşturmanın anahtarıdır.

  • Bir Mentor Bulun

Tüm bu unsurlar için mentorlar mükemmel bir kaynak olabilir. Bir akıl hocasında ne arıyorsun? Akıl hocanıza ne aradığınızı bildirin. Sektör veya şirketinizin nasıl çalıştığı hakkında bir sorunuz mu var? Yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bir mentorla çalışmayı deneyin!

  • Bir Çırak Bul

Ayrıca, iyi bir çırak da değerli bir bilgi ve bilgi kaynağı olabilir. Bir çırağınız olduğunda paradigmalarınızı kırmak mümkündür. Sizi yeni fikirlere maruz bırakmanın yanı sıra, size yeni yaklaşımlar ve sorunlara yaklaşmanın yollarını sunabilirler.

  • Her Zaman Dinleyin

Mevcut işinizde mutlu olsanız bile, yeni insanlarla ilişkiler kurmak ve diğer fırsatları dinlemek asla zarar vermez. Kariyerinizi büyütmek ve geliştirmek veya kişisel yaşamınızı büyütmek ve iyileştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey budur.

Bir sonraki fırsatınızdan veya yeni bağlantınızdan uzak durmayın. İnsanlar sizi fark ettiğinde harika hissetmenize neden olurlar.

Kendinizi iyi hissedin ve kariyer yolunuzda emin adımlarla ilerleyin. Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…