otomobil-icin-en-iyi-aydinlatma-nasil-olmali

Otomobil aydınlatması ve kullanılan ışık kaynaklarının kalitesi güvenli ve konforlu bir sürüş için hayati önem taşıyor.

Her yıl dünya çapında üretilen binek araçların yarısında tercih edilen OSRAM, otomotiv aydınlatmasında kaliteyi belirleyen özellikleri ve aydınlatma ürünlerini seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sürücülerle paylaşıyor.

otomobil-aydinlatma

Aydınlatma kalitesi aracın önündeki yolu iyi aydınlatmasıyla ölçülür

Işık şiddeti ve ışık akısı terimleri sık sık birbirinin yerine kullanılsa da aslında birbirinden farklı iki kavramdır. Bazı ampul testlerinde bile farklı ürünlerin ışık akısı (lümen) karşılaştırılır ve yanlış sonuçlara varılır.

Otomotiv aydınlatmasında, yolun kritik noktalarındaki ışık şiddeti, güvenlik açısından çok önemlidir. Bu nedenle belli bir kaynağın yaydığı toplam ışık miktarı olarak ışık akısı, diğer bir deyişle lümen, otomotiv aydınlatmalarının seçilmesi için bir kriter olmamalıdır.

Aydınlatma kalitesinden bahsedildiğinde aracın önündeki yolun iyi aydınlatılmış olması önemlidir, yani fardaki bir ışık kaynağının yol üzerindeki belirli noktaları nasıl aydınlattığı değerlendirilmelidir.

arac-aydinlatma

Aracı sürerken reaksiyonlarımız ve güvenliğimiz için yol üzerindeki en önemli nokta yolun 50 ve 75 metre sağı ve aracın 50 metre önüdür. Daha fazla ışık üreten ampuller bu noktalarda yolu daha iyi aydınlatmaktadır.

OSRAM’ın görüş alanını iyileştirmek ve sürücülerin tehlikeyi daha erken görmelerine yardımcı olmak için ürettiği Night Breaker Laser ampullerin +%150 parametresi ışık akısını değil yolun söz konusu önemli alanındaki ışık şiddetini gösterir.

Işık şiddetinin 50R, 75R ve 50V değerlerinde artmasıyla farın ışık aralığı da artar. Bu aynı zamanda fara da bağlıdır. Hasar görmüş ve eski bir farda en iyi ampuller kullanılsa bile yolun doğru aydınlatılmasını sağlamaz.

Işığın rengi önemli

İyi kontrast, iyi görüş için önemlidir. Kontrast çok düşük olursa, nesneleri net bir şekilde algılamak ve arka planda ayırt etmek zor olur. Sürücüler gözlerini yol kenarındaki bir trafik işaretine, yayaya ya da bisiklet sürücüsüne odaklasalar bile zayıf aydınlatma koşullarında ya tehlikeyi anlamayabilirler ya da gerekli manevrayı yapamazlar.

araba-aydinlatma-nasil-olmali

Bu nedenle renk sıcaklığı doğru aydınlatmayı kullanmak çok önemlidir. Yönetmeliklerde belirtilen en yüksek renk sıcaklığı sınırı 4200 Kelvin olmasına rağmen piyasada daha yüksek renk sıcaklığına sahip halojen lambalar bulunmaktadır.

Yüksek renk sıcaklıklarına çıkıldığında mavimsi beyaz ışığı elde etmenin yolu, ışık kaynağına (ampüle) bir mavi filtre uygulamaktır. Bu filtre yönetmelikler doğrultusunda ve doğru oranda uygulanmadığında yola iletilen ışığın miktarını azaltır. Ürünlerinin 10000 Kelvin renk sıcaklığında olduğunu söyleyerek öne çıkmaya çalışan üreticiler olmasına rağmen, bu renk sıcaklığına sahip bir halojen lambanın yolu düzgün bir şekilde aydınlatamayacağı kesin olarak söylenebilir.

OSRAM, ürünlerinde her zaman sürücülerin güvenliğini ön planda tutar. Bu nedenle halojen ışık kaynaklarında, filtre orta derecede ve standart sınırları dahilinde uygulanır. ECE onaylı, en beyaz ışığa sahip olan Cool Blue Intense lambalar %20’ye kadar daha parlak ışık üretmektedir.

Night Breaker Laser lambalarda ampulün sadece bir bölümünü kaplayan özel tasarlanmış bir filtre kullanılır. Bununla birlikte, OSRAM Xenon lambalarında herhangi bir filtre kullanmaz ve özel gazlar kullanarak beyaz ışık rengi elde edilir.

Ürün Kalitesinden ödün vermeyin

Ürün kalitesi, otomobil üreticilerinin özellikle sürüş güvenliği anlamında çok dikkat ettiği bir konudur. Firmalar, ışık kaynağı tedarikçisinin en yüksek standartları karşılamasını istemektedir. Örnek olarak, üreticilerin baktığı önemli detaylardan biri, farklı zamanlarda üretilen ürünlerdeki filaman pozisyonunun aynı olmasıdır.

otomobil-aydinlatma-tuyolari

Bu çok önemlidir, çünkü ışık kaynağında en küçük bir sapma meydana geldiğinde, far %100 verimli kullanılamayacak ve bu nedenle yol düzgün aydınlatılmayacak dolayısıyla sürüş güvenliği sağlanamayacaktır.

Aynı durum ışık kaynaklarının “orijinal yedek parçaları” için de geçerlidir. Örnek olarak, satış sonrası için tasarlanan OSRAM ORİJİNAL ürünleri, bu kapsamdadır. OSRAM Orijinal ürün grubunun kalitesi ve parametreleri otomobil üreticilerinin ilk montaj sırasındaki talepleriyle tamamen aynıdır. Bu ürünler kullanılarak, far özelliklerinden maksimum derecede yararlanılır ve kaliteli bir yol aydınlatması sağlanır.