İlk intiba önemlidir! Özellikle kafe, restoran gibi keyifli zaman geçirmek için paranızı ve zamanınızı harcayacağımız mekanların biraz davetkar olması gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre, bir kafe veya restorana giden insanları %76’si mekan “fazla aydınlık” olduğu için mekandan planladıklarından daha erken ayrılıyor.

Doğru aydınlatma ile hem müşterilerin keyifli vakit geçirmesini sağlayacak hem de mekanı daha da çekici hale getirecek harika öneriler!

  • Aydınlatmayı Tasarımın Merkezi Yapın

Genellikle aydınlatma tasarımın en son aşamasında gerçekleşir. Fakat elektrik prizlerinin yeri, masa düzeni gibi bir dizi faktöre bağlı olan aydınlatma tesisatı için her şeyi bir bütün olarak düşünmeniz gerekir.

Eğer aydınlatmayı bütünsel olarak ele almazsanız, bazı masaların üzerinde şık ve konforlu asma lambalar dururken, bazı masalar karanlıkta kalabilir. Aydınlatma tasarımı mekanın bütünlüğünü de etkileyen önemli bir faktördür ve en sona bırakılması durumunda tüm tasarımınızı riske atabilir.

  • Farklı Işıklar Kullanın

Farklı ışıklar farklı görevleri gerçekleştirebilir. İlk adım ortam aydınlatmasıdır. Bu, genel aydınlatma seviyesini sağlayan bir kafe veya restoranda ana ışık kaynağıdır. Tavanı daha yüksek veya duvarları daha geniş gösterebilir. Ardından, “görev aydınlatması” gelir.

Bunlar, kasa veya mutfak gibi işin yapılması gereken alanlarda uygulanan bağlantı parçalarıdır. Sonra vurgulu aydınlatma geliyor. Bu genellikle, mimariye veya belirli bir özelliğe dikkat çeken spot aydınlatmadır. Dekoratif aydınlatma ve efekt aydınlatması, bir kafe veya restoranın kişiselleştirildiği şeydir. İşlevsellikten ziyade, dekoratif aydınlatma bir stil oluşturmakla ilgilidir.

  • Mekana Vurgu Yapın

Bir mekana girdiğinizde, ilk birkaç saniyede nereye gideceğinizi ve neyi nerede bulacağınızı bilmezsiniz. Fakat misafirlerinizi ışık ile navige etmeniz mümkün. Işık,  bir mekandaki konuklara rehberlik etmek için kullanılabilir. Odak noktaları, genellikle vurgu aydınlatması ve ortam aydınlatması arasında parlaklıktaki karşıtlıklarla oluşturulur. Öneriler farklılık gösterir, ancak aksanın 5: 1 kontrast oranı, öğeleri öne çıkarmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

  • Alan ve Konsept

Her cafe ve restoranın kendine özgü tarzı vardır. Mekanınızı tasarlarken üç şey düşünmelisiniz: konsept, hedef kitle ve kullandığınız alan.

  • Parlaklık ile Modu Değiştirin

Aydınlatma, atmosferin anahtarıdır. Genel olarak sıcak ve rahat ışık, insanların daha rahat hissetmelerini sağlar, özellikle de soğuk iklimlerde. Sıcak ışık için genellikle 3000 Kelvin‘den daha az lambalara başvururuz. Bir dimmer anahtarın takılması, farklı ruh halleri yaratmak için bir mekanın parlaklığının ayarlanmasını sağlayan bir esneklik öğesi ekleyebilir.

  • Doğal Renkler

Özellikle restoranlarda yapılan aydınlatmalarda dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de yiyeceklerin doğal rengini bastırmayacak aydınlatma kullanmaktır. Doğru aydınlatma ile nesnelerin gerçek rengini ortaya koyulmalıdır.

Renk oluşturma indeksinin (CRI) yanlış uygulanması görsel olarak müşteri deneyimini olumsuz etkileyebilir.  CRI ne kadar düşük olursa, bir lambanın renk oluşturma özellikleri o kadar zayıf olur.  Restoranlar ve mutfaklarda en az 80 puan gereklidir.