kadri-demir
kadri-demir

Hedeflere göre yönetim günümüzde hem şirketler, hem de çalışanlar için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hedefler yıllık bir dönemi içerecek şekilde belirlenir. Başlangıç olarak da genelde bu dönem, yılbaşına denk gelen dönemdir.

Buna paralel olarak mali olarak hazırlanan gelir/gider tabloları ve bilançolar yıllık hazırlandığından hedeflerin de cari yılı kapsayacak şekilde hazırlanması esastır.

Hedefler şirketimizde kimler tarafından belirlenecektir ? Şirketin sahibi mi ? Şirketin genel müdürü mü ? Üst düzey yöneticileri mi ? Yoksa başkaları mı ?

Bu yıl hedeflerimiz neler olacaktır diye sıralamaya başlarız. Ciromuzu % … arttıracağız, maliyetlerimizi % … düşüreceğiz, satışlarımızı % … artıracağız gibi başlıklar belirleyip sonunda % … büyüyeceğiz diye sıralarız.

Büyüyeceğiz kelimesinin altını çizmek istiyorum. Büyüme her şirket tarafından farklı algılanmakta ve yorumlanmaktadır. Kimisi ciro artışı, kimisi eleman sayısı artışı, kimisi ise farklı bir kriteri alarak büyümeden bahsediyor olabilir.

Hedeflerimizi kendi algımıza ve şirketimizin kültürüne göre belirlediğimizi düşünelim. Peki bu şirket hedeflerini, departman veya çalışanların hedeflerine nasıl dönüşt