havalandirmali-nem-rakoru-nasil-secilir-test-gorseli

Ortaç Elektrik Satış Müdürü Deniz Yiğit; aydınlatma sektör üreticilerinin kullandığı havalandırmalı nem rakorları konusunda dikkat edilmesi gereken önemli başlıkları sıraladı:

“Piyasada ürün kalitesiyle oynayarak ucuza mal edilmiş havalandırmalı nem rakorlarına sıkça rastlıyoruz. Kısa vadede ucuz ürün, finansal bir artı gibi görünse de, orta ve uzun vadede hepimize ciddi zararlar getiriyor.

kablo rakoru

Biz ORVENTi (havalandırmalı nem rakoru) kablo çekme, kablo sıkma, burkulma, IP, yaşlandırma, nem testi gibi birçok teste tabi tutuyoruz. Ortaç Elektrik olarak Orvent’i; 3 yıllık Ar-Ge çalışmasından sonra patentini alarak aydınlatma sektörüne sunduk.

Piyasadan aldığımız donelere baktığımızda, Orvent’in piyasada kopyalandığını veya Çin’den ithal edildiğini ve bu kopyaların kullanıldığını tespit ettik. Bazı firmalarımızı da bu konuda sorumluluğumuz gereği özellikle bilgilendirdik.

Çin’den gelen ve kopya ürünlerle Orvent karşılaştırması yaptığımızda ise karşımıza çıkan tablo, aslında sadece maliyeti düşük diye yöneldiğimiz kalitesiz rakorların verdiği zararları gözler önüne sermeye yetiyor.

Yaptığımız tüm testlerde; hammaddesi, diş normu, tolerans aralıkları, kablo sıkma özelliği, ventil ürünlerinde IP ve hava geçirgenliklerin olmadığını tespit ettik.

Hatta piyasadan topladığımız ventil rakorlarının testini yaptığımızda, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi rakorların kablo sıkma esnasında gövde kısmından kırıldığı ve rakorun içerindeki mebranın görevini yapmadığı IP testinden geçmediğini gördük.

havalandirmali-nem-rakoru-nasil-secilir-test-gorseli

Bu konuda yerli üreticilerimizin; ürünlerin devamlılığı, kalite standartlarına uygunluğu konusunda hassas davranmalarını ve yerli ürün kullanmalarını tavsiye ediyoruz..” dedi.