guinness-dunyanin-en-buyuk-avizesi-5

Guinness / Dünyanın En Büyük Avizesi

Bir binanın çevresi ile uyumlu olması olağandışı değildir,peki ya bir avizenin? Doha Katar ‘da yeni Al Hitmi ofis kompleksinde, Reflective Flow (Yansımalı Akış) adında devasa bir LED avize ve resim montajı sadece kompleksin avlusunun yer ihtiyacını değil aynı zamanda tam anlamıyla çevresiyle ilişkili olarak içeriğini değiştirerek orada yaşayanlara, dışarıdaki havaya ve diğer bir yığın veriye de cevap verir.

Video temelli teknoloji kullanan yaklaşık 38 m. uzunluğunda ve 20 ton ağırlığındaki avize yaklaşık 2,300 adet özel üretim optik kristaller tarafından tutulan 165.000 den fazla LED’ üzerinde geniş bir dizi soyut içeriği gösterir.

İçerikler, hava şartları ve gelip geçenlerin sayısı ya da Internet RSS kaynağından gelen rasgele bilgi parçaları gibi dış belirtiler tarafından harekete geçirilir.

Bu sanat eseri sadece uyum sağlayıcı içeriğiyle değil aynı zamanda boyutuyla öne çıkmaktadır zira Guinness Dünya Rekorları Kitabında dünyanın en büyük avizesi olarak addedilmiştir.

Portekiz kökenli sanatçı ve aydınlatma tasarımcısı Beau McClellan, Beau McClellan Dizayn, ve yapısal mühendisler, multimedya içerik tasarımcılar ve kararlı yatırımcılardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanan bu devasa avizenin tasarımı ve yapımı 2 yıl sürmüştür; sadece montajı bir aydan fazla sürmüştür.

Yan Etki Kurulumun karmaşık olmasına bir de binanın iki binayı bir araya getiren bir bağlantı koridorundan oluşan sıra dışı tasarımı eklendi. Salonun tavan iskelesinden sarkıtılan Reflective Flow camdan bir sıradağın arasından akan KYM bir nehir gibi yapının arasından kıvrılarak aşağıya iner.

Aslında cam kompleks kaynağını doğadan almaktadır. Kanada’ya yapılan bir gezide, geliştirici, iki kayanın baş göstermesinden çok etkilenmiş bunu binanın özgün kayalık benzeri mimarisi için ilham olarak kullanmıştır.

Çevresine Ait Bir Ürün, Renk McClellan’a neredeyse bitmiş bir kompleksin orta parçasını tasarlaması sipariş edildiğinde, sahayı ziyaret etmiş ve bu defa da bu yapının benzersiz şeklinden çok etkilenmişti: “ Aralarında ‘derin bir vadi’ olan iki kaya yapı fikri bana suyu hatırlattı.

Reflective Flow, gün içinde sürekli değişen yansımaların ve geceleriyse gece boyu değişen ışıkların aktığı bir nehir.

McClellan iki bina arasında uzanan cam koridoru merkez objenin yeri olarak seçti: “ Ana binalar merkezden uzağa doğru eğiliyorlar ve ben de eğer benim yapım, binaları düşmesin diye tutarmış gibi ve aksi yönde çekerek bir araya getirirmiş gibi görünürse büyüleyici olur diye düşündüm.

McClenllan’a göre camla kaplı koridorun yapısal iskeleti çoktan dikildiği için avizenin asma noktalarının yerinin belirlenmesi ve hesaplanması dev bir sınav haline gelmişti.

“ Binanın yapısında onu tutturabileceğimiz çok az nokta vardı.” Avizenin planlamasında ve kurulumunda yardımcı olan Unusual Rigging & Engineering LLC, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, yanı sıra McClellan ve ekibi tepe iskeletinde asma noktalarını ve kabloların pozisyonlarını belirlemek için ellerindeki yerin 3 boyutlu bir modelini yarattılar.

Yapısal simulasyon yazılımı, aynı zamanda ekibin avize yapısının deprem gibi ekstrem koşullarda dayanıklılığını ölçebilmesine olanak verdi. Avize parçalar halinde McClellan’ın Portekiz’deki stüdyosundan Katar’a nakledileceğinden, taşınabilirlik, çok önemliydi. Tasarımın uluslararası kanuna uygun olmasının sağlanması da büyük önem taşıyordu.

McClellan şöyle söyledi: “ Bu kadar büyük bir şey inşa ettiğimiz için üzerimize uygulanan güvenlik önlemleri ve sınırlamalardan dolayı aynı veriyi inceleyen birkaç ekip inceliyordu.”

“Yerleştirilmeden önce son kontrolleri yapmak üzere bir Portekizli, bir Katarlı ve ayrıca üçüncü bir mühendisimiz vardı.” En nihayetinde son kurulum için parçaları komplekse göndermeden önce ekip, bire bir ölçülü bir saha maketi yaptı.

Kıvrımın Etrafındaki KYM Yapısal düşünceler sınavın sadece bir bölümüydü. McClellan’ın öngördüğü organik aydınlatmayı sağlayacak doğru teknolojiyi bulmaksa bir başka bölümü.

Bir ışık nehri yaratmak için, McClellan, dijital animasyon ve gerekli miktarda ışık çeşidi yaratmak için LEDler kullanmak zorunda olduğunu biliyordu.

“Ancak, LED RGB** ışıklar hem bulanık hem da açık olabilirler bu yüzden bende ışığı hem büyüten hem de dağıtan optik kristalleri işin içine katarak bu duruma engel olmaya çalıştım ve ortaya güzel pastel yansımalar çıktı.

Her bir kristal iki parçalık iç bükey camla kaplı özel anti-statik mantoyla kaplıdır ki bu da ayna gibi kaliteli yansımaya ve toz itici özelliğe sahiptir.

Aşağıda ve yukarda her bir kristal, her biri bireysel olarak, LSI Industries AŞ’nin bir kolu olan LSI Saco Technologies Aş. Tarafından yapılan, video temelli bir uzaktan kontrol sistemi tarafından ulaşılabilen, 6 LEDden oluşur.

Kristal dizgilerin içindeki bir ekstrüzyona (itme kabı) a monte edilen LED lambalara onları ekstrüzyon yuvasından çıkaran bir pin sayesinde ulaşılabilir.

Dünyanın En Büyük Avizesi Çevresine Göre İçerik Değiştiriyor.

DMX- temelli sistemin aksine, LSI Saco’nun vide temelli sistemi, LSI Saco’nun iş geliştirme başkan yardımcısı Jonathan Labbee ‘ye göre “ hem daha fazla çözünürlük kapasitesi ve ulaşılabilirlik sağlıyor, hem de daha ince ve karmaşık bir içeriğin yürütülebilesine imkan veriyor.”

Sistem uzaktan kontrol teknolojisine sahip bu da güç ve veri sistemlerinin, kristal yapıların yerine avizenin omurgasında yer almasına olanak tanıyor.

Geleneksel olarak bu çaptaki bir kurulumu yapmak için piksel kontrolörlerini çok daha yakına koymanız gerekirdi fakat burada bunu yapmak imkansız olurdu, diyor Labbee ve ekliyor: “Bu şekilde çok hantal ve büyük olurdu ve avizenin bütün teknolojiyi içinde barındırdığını fark edebilirdiniz.

Bizim durumumuzdaysa avize çıkarıldığında hiçbir kablo vs. görmezsiniz, kelimenin tam anlamıyla bir sanat eseridir. Uyum Sağlayıcı Giriş Mona Lisa nın bakışları gibi, Preachtree Caddesindeki lobi eseri de gelip geçen izleyicileri takpi eder gibi görünüyor.

Ancak da Vinci’in ünlü resminin aksine Atlantadakibu karma kullanımlı binadaki sanat eseri tek boyutlu bir portre değil, 18 m. yüksekliğinde ve 15 m. genişliğinde bir duvar, düşük çözünürlükte video içerik gösteren 5000 piksellik RGB LED ekranlı bir taslak çalışmayla, kaplanmış.

Medya sanat tasarımcı Moment Facroty LED teknolojisi uzmanı LSI Sacoyla, binanın giriş kapısından yarım mil uzanan giriş bölümünün farklı bakış açılarından dikkat çekici bir bina imzası görevi üstlenen sürekli değişim halinde bir kurulum yapmak için, beraber çalıştılar.

Ekip sadece sıra dışı değil aynı zamanda zamanın üstünde bir kaliteye sahip bir şey istedi. LSI Saco Teknojileri AŞ. iş geliştirme başkan yardımcısı Jonathan Labbee söyle söyledi: “ ‘Vay canına’ unsuru yaratmak kolaydır ama bu unsurlar gelip geçicidir.

Biz uzun bir süre dayanabilecek bir şey yapmak istedik. Her türlü bilinen içerikten- reklam ve TV gibi- uzak durmaya karar verdik. Onun binanın ruh halini yansıtmasını istedik.” “Son derece görsel ve akıcı içeriklerin kullanılmasına ek olarak ekip, ona yaklaştıkça değişen bir deneyim yaratmak istedi.” diyor Labbee.

Benzersiz bir şekilde çarpık bir perspektif yaratmak için holografik ışık dağıtıcıların ve sırlı camların yanı sıra uzak ofset pikseller yerleştirildi. “ Ona yaklaştıkça veya o duvarın karşısında hareket ettikçe holografik dağıtıcılar, piksellerin şeklini sanki duvar sizi takip ediyormuş gibi değiştiriyor.

Değişen İçerik LEDler tarafından aydınlatıldığında yansıtıcı kaplama tam ya da yarısaydam hale geliyor ve McClellan’ ın tarif ettiği gibi “akıcı”, “organik” görünen video içeriği gösteriyor.

Longueuil, Kanada’dan içerik tasarımcılar Amciances Aydınlatma ve Visual Tasarımla, çalışırken McClellan soyut, akıcı ve düşük çözünürlükte görüntüler istedi çünkü doğal temaya en uygun olanlar bunlardı ki bu tema: “Ben yüksek çözünürlüklü bir ekran istemedim çünkü bu sanat eserinin üzerine isimler yazılması veya reklam aracı olarak kullanılması ihtimalini sevmedim.

Sadece tasarımının yapıldığı amaca hizmet etmesini istedim, ki bu amaç ise bir sanat eseri olmak.” Gün içindeki içerik ayna gibi yansıtıcı kaplamayı göstermek üzere tasarlandı, gece boyunca ise çok daha canlı ve parlak hale geliyor.

Avize içerikleri dış hareketleri ve hava şartlarını izleyen web kontrollü kameralardan gelen besleme ve aynı zamanda internetten gelen bilgilere göre değişiyor.

Labbee’ye göre: “Önceden programlanmış görüntülerin yerine kendi başına hareket ediyor ve kendi programını oluşturuyor. Gelip geçen insanlar, koridordaki kişi sayısı, güneş ışığı, yağmur… Bu bilgileri yorumlayıp onlara tepki verebiliyor. Her bağlamda zekice bir tasarım.