energy-saver

Energy Saver, otel odalarında açık unutulan veya çalışır halde bırakılan klima, aydınlatmalar gibi elektrikli cihazların boş yere çalışmasını engellemek ve enerji tasarrufu sağlayarak gereksiz yere yüksek fatura ödemenin önüne geçmek üzere tasarlanmış bir çözümdür.

Günümüzde enerji tasarrufunun gerekliliği göz önünde bulundurularak farklı yaşam alanlarında da kullanılır ve tercih edilir hale gelmiştir.

Energy Saver Ne İşe Yarar ?

Energy Saver kullanıldığı yerlerde enerjinin tek bir noktadan kolayca kontrol edilebilmesini sağlamaktadır.

Energy Saver, anahtarlık veya akıllı kart ile bütün ev ve otel odalarında dışarı çıkarken geride çalışır halde bırakılabilecek cihazların ve aydınlatmaların enerjisini keserek güvenlik ve tasarruf sağlar.

Bu konuyla alakalı elektrik anahtarı makalemiz ilginizi çekebilir.

Bu sayede çalışır halde unutulan elektrikli cihazlar, yanarken unutabileceğimiz aydınlatmalar ve çalışır halde bırakabileceğimiz klimaların tüketeceği enerjiden tasarruf sağlarken, cihazların denetimsiz çalışmasından kaynaklanabilecek hasarlara karşı da güvenlik sağlar.

Energy Saver Nerelerde Kullanılır?

Özellikle oda sayılarının fazla olduğu otellerde, tek bir oda için azımsanabilecek harcamalar toplamda önemli bir tüketim oluşturmaktadır.

Örnek olarak otellerde sıkça yaşanabilen konulardan biri balkon kapı ve pencerelerinin açık unutmasıdır.

Kapı ve pencerelere yerleştirilen anahtarlama elemanları ile Energy Saver bağlantısı yapılarak klimanın ortamı ısıtmak ya da soğutmak için çalıştırıldığı zamanlarda açık bırakılan kapı ya da pencereyi algılaması sağlanabilir.

Böylece oda harici yerlerin gereksiz ısıtılmasını ya da soğutulmasını önlemek için Energy Saver klimanın çalışmasını keser ve gereksiz enerji sarfiyatı yapılmasının önüne geçer. Energy Saver Kontrol Ünitesi projelendirilirken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri Energy Saver Kontrol Ünitesinin bir elektriksel koruma elemanı olmadığıdır.

Kullanım amacı olarak yönetmeliklere ve standartlara uygun olarak tasarlanan Energy Saver kontrol üniteleri sadece aydınlatma ve klimaların kontrolü amacı ile kullanılmalıdır. Priz linyeleri kesinlikle aydınlatma linyeleri ile birlikte Energy Saver rölesi üzerinden birlikte tek çıkış üzerinden geçirilmemelidir.

Viko Energy Saver ürünleri, 16A olarak beyan edilmektedir, bu değerin üzerinde bir kullanım aşırı yük olacağı için uygun değildir.

16A’in üzerinde kullanım gerektiren alan varsa, ki 16A üzerinde ihtiyaç duyulan alanlarda mutlaka priz linyelerinin kontrolü amaçlanmıştır, mutlaka tesisat olarak gerekli elektriksel koruma elemanları kullanılması önerilir. Bu, iç tesisat yönetmelikleri ile de belirlenmiş bir zorunluluktur.

Buna uyulmaması durumunda röle ünitesi üzerinden geçirilen priz linyelerine bağlanabilecek olan elektrikli cihazların kullanımı ile beyan edilen yük miktarının üzerinde bir akım röle üzerinden geçebilecektir.

Aşırı yük altında kullanılan röle ünitelerinde fonksiyon hataları ve aşırı ısınmadan kaynaklı birçok sorunla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Prizlerin kontrolünün de Energy Saver Kontrol Ünitesinden yapılması isteniyor ise oda içi mevcut yük durumu ve oda içi oluşabilecek maksimum yük durumu belirlenerek, belirlenen yük miktarına karşı koyabilecek değerde kontaktör kullanılmalıdır.

Energy Saver Kontrol Ünitesi bir fazlı ve üç fazlı sistemlerde uygun kontaktör ve röle ile birlikte kullanıldığında yük kontaktör üzerinde kontrol edilir ve Energy Saver Kontrol Ünitesi ile kontaktör anahtarlanır.

Kontaktör üzerinde de priz ve aydınlatma devrelerinin kontakları ayrılarak bağlantısı yapılır.

Bu şekilde yapılan bağlantıda, röle ünitesi kontaktörün kontaklarını kontrol eden bir anahtar görevi üstlenir. Bağlantısının yapıldığı tüm alanın kontrol edilmesini ve enerji tasarrufunun güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

Energy Saver Kontrol Ünitesi üç ana parçadan oluşmaktadır.

  • 1-Akıllı Kart, Anahtarlık (anahtar ile birlikte kullanılan aparat)
  • 2-Röle ve kullanıma göre ilave olarak Kontaktör
  • 3-Yuva

Energy Saver kullanıldığı alan ve eğer varsa onunla birlikte kontrol edilmesi gereken farklı sistemler göz önünde bulundurularak seçilir ve üretimi bu hususlar dikkate alınarak yapılır. Bu sebeple Viko Energy Saver ürün gamı içerisinde üç farklı çalışma prensibine dayanan çözümler bulunmaktadır.

Energy Saver Çeşitleri Nelerdir?

Standart Tip Energy Saver;

Standart tip Energy Saver anahtar ile açılan kapı kilitleri ile birlikte kullanılır. Anahtarlık diye adlandırılan içerisinde yuvaya yerleştirildikten sonra manyetik alan oluşmasını sağlayan sisteme sahip aparat, istendiğinde kapı anahtarına kolayca takılabilir ve birlikte kullanılır. Kapı açıldıktan sonra anahtarlık Energy Saver yuvaya yerleştirilerek kullanıldığı alanda enerjinin aktif hale getirilmesini sağlar.

220 Volt Mekanik Switch’li Energy Saver;

Tek fazla ya da Üç fazla beslenen sistemlerin kontrolü için tasarlanmış olan Energy Saver sistemidir. Mekanik Switch, anahtar mantığı ile çalışır. Yuvaya yerleştirilen kart sonrası kontaktörün anahtarlanmasını sağlayarak faz kontrolü yapar. Kredi kart benzeri akıllı kart ile birlikte çalışır. Sistem uygulama sırasında kontaktör seçimi önemli olup tek fazlı ve üç fazlı sistemler için uygun kontaktör seçilerek çalışması sağlanır.

RFID Energy Saver;

RFID Energy Saver sistemi radyo frekansını kullanarak çalışan sistemdir. RFID kart ve kart okuyucudan meydana gelir. RFID kart radyo frekansı kullanılarak yapılacak olan haberleşmeye izin veren antenden meydana gelir.

Kart içerisinde bulunan anten radyo frekansını kullanarak okuyucu ile haberleşme imkânı sağlamaktadır.

Yuva içerisinde bulunan okuyucu yuvaya yerleştirilen kart sayesinde sistemin enerjilendirilmesini sağlar. İki tip RFID haberleşme kontrolü ile çalışan Energy Saver ünitesi Viko ürün gamı içerisinde bulunmaktadır.

Bunlar;

Düşük frekans aralığında çalışan 125 kHz Energy Saver yuva ve yüksek frekans bant aralığında çalışan 13,56 MHz Energy Saver yuvadır.

Energy Saver Röle Sistemi;

Viko Energy Saver Rölelerin tamamı 16A yük beyanına sahiptir. Viko röleler sistemde oluşabilecek arızayı algılayarak sistemin devre dışı kalmasını sağlayan By-Pass sistemi sayesinde kullanıldıkları alanın enerjisiz kalmasını önlemekte sisteme direk enerji geçiş imkânı sağlamaktadırlar.

Bu sayede herhangi bir arıza durumunda kullanıldıkları alanın enerjisiz kalmasını önlemektedirler.

Rölelerin üzerinde bulunan manyetik kapı ve pencere kontakları sayesinde, ortamda çalışan İklimlendirme sisteminin kapı veya pencere açıldığında sistemi besleyen enerjiyi keserek gereksiz enerji sarfiyatının yapılmasını engeller.

Röleler üzerinde bulunan kapalı ve açık kontaklar sayesinde her tür VRV İklimlendirme sistemi ile uygun olarak çalışırlar.