elektronik-urunler-ve-roleler-dunyasi

Üzerinden akım geçtiği zaman aktif olan  elektromanyetik devre elemanına röle denir. 

ABB, Elektronik ürünler ve röleler ürün ailesi, müşterilerine şalt, kontrol ve otomasyon sahalarında kullanılmak üzere geniş bir ürün çeşitliliği sunmaktadır.

Çok fonksiyonlu ürünler maksimum güvenlik, kapasite ve fiyat-verimlilik performansına sahiptir. Bu özellikleri ile hem sizin hem de müşterilerinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar.

Günden güne daha da gelişen ürün serisi ile uygulama alanları da sürekli olarak artmaktadır. Ürün ailesinin içerisinde analog sinyal dönüştürücülerden ölçme ve görüntüleme rölelerine ve zaman rölelerine kadar birçok farklı ürün bulunmaktadır.

Elektronik röleler kullanıcılara ön yüzlerindeki buton, dipswitchler ve LED’ler ile kolayca ayarlanabilen ve görüntülenebilen yapısı ile kullanım kolaylığı, net olarak okunabilen terminal uçları ile de kablolamada kolaylık ve hızlı kurulum imkânı verir.

Kompakt boyutları ile elektrik panellerinizde daha az yer kaplar ve dolayısıyla ilk kurulum maliyetlerinizi düşürür.

Ürün serisindeki tüm ürünler uluslararası IEC ve Avrupa EN standardına uygundur. Ayrıca ürünler özel uygulamaların ihtiyaçlarına cevap verecek ulusal sertifikalara da haizdir.

Röleler Ailesi İçerisinde Bulunan Ürünler

Röle Çeşitleri

 • Zaman röleleri,
 • Güç kaynakları,
 • Tek faz akım ve gerilim kontrol röleleri,
 • Üç faz kontrol röleleri,
 • Sıcaklık izleme röleleri,
 • İzolasyon izleme röleleri,
 • Sıvı seviye röleleri,
 • Akıllı röleler,
 • Termistör motor koruma röleleri,
 • Motor yük izleme röleleri,
 • Soketli röleler ve optokuplörler,
 • Sinyal dönüştürücüler,
 • Güvenlik röleleri,
 • Kontak koruma röleleri,
 • Sensör arayüz röleleri,
 • Döngü izleme röleleri.

Zaman Röleleri

Tüm uygulamalar için uygun çeşitli zaman fonksiyonları sunan CT-D(domestik),CT-E(ekonomik) ve CT-S(sofistike) tipleri ile en zorlu sahalarda bile mükemmel performans verir.

CT-D 17,5 mm genişliğinde din rayı dizaynına sahip kompakt, CT-E fiyat kalite performansı ayarlanmış ekonomik, CT-S ise üstün zaman fonksiyonlarına ve ayar aralıklarına sahip gelişmiş bir modeldir.

Zaman röleleri için çiftli terminal ve kolay bağlantı(push-in) terminal gibi iki farklı terminal bağlantı seçeneği mevcuttur.

Çiftli terminalde 2×2,5 mm²’ye kadar yüksüklü ya da yüksüksüz kablo bağlantısı imkanı, push-in terminalde ise herhangi bir aparat gerektirmeyen kolay bağlantı imkanı sunulmaktadır.

Güç Kaynakları

Yüksek verimliliğe sahip, düşük enerji tüketimli ve düşük ısı yayıp ekstra soğutma gerektirmeyen güç kaynakları CP-D,CP-E,CP-T,CP-S ve CP-C modellerinden oluşur.

CP-D 0.42A / 0.83A / 1.3A / 2.1A / 2.5A / 4.2A çıkış akımına;12V ve 24 VDC çıkış gerilimine sahiptir.

CP-E 0.625A / 0.75A / 1.25A / 2.5A / 3A / 5A / 10A / 20A çıkış akımına; 5V,12V,24V ve 48VDC çıkış gerilimine sahiptir.

CP-T 5A/10A/20A/40A çıkış akımına;24V ve 48VDC çıkış gerilimine sahiptir. CP-S ve CP-C ise 5/10/20A çıkış akımına 24V DC çıkış gerilimine sahiptir.
Üzerindeki LED göstergeleri ile durum görüntüleme imkânı verir; ayrıca buffer modülü, yedekleme üniteleri kontrol ve mesaj modülü gibi aksesuarları ile çok fonksiyonel çözümler yaratmanıza yardımcı olur.

Tek Faz Akım ve Gerilim Kontrol Röleleri

CM-S tek faz akım kontrol röleleri 3mA’den 15A’e kadar aşırı ve düşük akımları, CM-E tek faz gerilim kontrol röleleri 3V’tan 600V’a kadar aşırı ve düşük gerilimleri AC ve DC olarak ölçme kapasitesine sahiptir.

Besleme gerilimi olarak 24 – 240 V AC/DC, 110 – 130 V AC, 220 – 240 V AC gibi seçenekler mevcuttur. Tek fonksiyon, multifonksiyon, belli bir aralık ölçebilen, ayarlanabilir açma gecikmesi olan, açık veya kapalı devre prensibi ölçüm, çiftli ve push-in terminale sahip tipleri de ürün çeşitliliği içerisinde bulunmaktadır.

Üç Faz Kontrol Röleleri

CM M/P/U üç faz kontrol röleleri faz gerilimleri, faz kaybı, faz sırası, faz dengesizliği, frekans gibi parametreleri kontrol ederek tesisatlarınız ve makineleriniz için en güvenli ve ekonomik çözümü üretir.

Cihaz tipine göre değişen otomatik faz sırası ayarlama, nötr izleme, açık veya kapalı devre prensibi ölçüm, kilitleme, başlangıç ve açma gecikmesi gibi ayarlar da yapılabilir. Çeşitli aralıklarda 160…

820 VAC ve 400 Hz’e kadar ölçüm yapabilen modelleri ile elektronik röleler ailesinin en geniş perspektifli ürünleri arasında yer alır. Çiftli ve push-in terminal seçeneği bu ürünlerde de mevcuttur.

Sıcaklık İzleme Röleleri

CM-T Analog ve C51x dijital olarak iki farklı tipi olan sıcaklık izleme röleleri katı, sıvı ve gaz ortamlarda sıcaklıkları PT100(analog ve dijital),PT1000,KTY83,KTY84 ve NTC(dijital) sensörler aracılığı ile ölçüp yorumlar ve kontaklarını değiştirir.

Aşırı ve düşük sıcaklık, belirli bir sıcaklık aralığı ölçümü, çiftli veya push-in terminal bağlantı seçenekleri mevcuttur. Dijital rölelerde 3 sensöre kadar bağlantı yapabilme olanağı sunar ve 24-240 VAC/DC besleme geriliminde çalışabilirler.

İzolasyon İzleme Röleleri

CM-IW izolasyon izleme röleleri 690 VAC veya 1000VDC’ye kadar IT sistemlerde sistem ve toprak potansiyeli arası rezistansı ölçer ve herhangi bir izolasyon hatasını izleyerek kontak çıkışı verir. Nominal besleme gerilimi 24-240 VAC/DC’dir. Çiftli ve push-in terminal seçenekleri ve solar sistemlerde kullanılan modelleri mevcuttur.

Sıvı Seviye Röleleri

CM-EN sıvı seviye röleleri sıvıların seviyelerini kontrol ederek doldurma ve boşaltma uygulamalarında kullanılır veya sızıntı veya susuz çalışma koruması gibi fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar.

22,5 mm genişliği bulunan röleler minimum, maksimum ve hem minimum hem maksimum seviye izleme yapan tipleri ürün portföyü içerisindedir. Seviye sensörleri de aksesuar olarak sunulmaktadır. Modeline göre değişen 415 VAC ve 240 VDC’ ye kadar besleme gerilimi seçenekleri vardır.

Akıllı Röleler

CL akıllı röleler küçük ve orta ölçekli kontrol uygulamalarında hızlı ve basit bir lojik bağlantı yapma olanağı verir. Zamanlama fonksiyonları ile binalarda, aydınlatma sistemlerinde, havalandırma ve küçük makine uygulamaları için ideal bir çözümdür.

Ücretsiz sağlanan CL-SOFT yazılımı ile programlama yapmak oldukça basittir. LCD ekranlı veya ekransız,8 veya 12 girişli,4 veya 6 röle çıkışlı,4 veya 8 transistör çıkışlı tipleri, genişleme modülleri ve pano kapağına taşınabilen ekranı ve din-rayında kullanılabilmesi gibi özellikleri sayesinde oldukça esnek bir kullanım sağlar.

Termistör Motor Koruma Röleleri

CM-M termistör motor koruma röleleri PTC sensörler ile kullanılarak motor sargı sıcaklıklarını ölçerler. 24-240 VAC/DC besleme ile çalışan, kablo kopması koruması, kısa devre tespiti, manual ve remote reset seçenekleri,6 sensör devresine kadar kullanılabilen modelleri ile ürün tipleri oldukça geniş ve çeşitlidir.

ATEX sertifikalı modeller zorlu şart uygulamalarda kullanmaya uygundur. PTC sensörler aksesuar olarak sunulmaktadır.

Motor Yük İzleme Röleleri

CM-LW motor yük izleme röleleri tek faz veya üç faz asenkron motorların yük durumlarını görüntüler. Akım ve gerilimler arasındaki faz açısının (cosφ) ölçülmesi prensibini baz alarak çalışan röleler oldukça hassas bir ölçüm yapar.

Kopmuş konveyör kayışı ve pompa boşta çalışma gibi düşük yük ve aşırı yük durumlarını tespit eder. 20 A’e kadar direk, 20A’den büyük değerler için akım trafolu ölçüm yapabilir. Besleme gerilim aralığı oldukça geniş olup, 45mm kasa genişliği ile kompakt bir boyuttadır.

Soketli Röleler ve Optokuplörler

Hemen hemen tüm uygulamalarda kullanılabilen CR-P, CR-M ve CR-U soketli röleler modeline göre değişen 230VAC’ye ve 220VDC’ye kadar 12 farklı bobin gerilimi, 16A’e kadar ve 1/2/3/4 NA/NK çıkış kontağı seçeneği sunar. Soketleri standart ve lojik olarak iki farklı tiptedir. Aksesuar serisi çok çeşitlidir.

LED’li diyotlar, varistörler, tutucular, köprüler, etiketler rölelerle kullanılabilecek aksesuarlardan bazılarıdır.

R600 ve R500 serisi arayüz röleleri ve optokuplörler soketli, yaylı ve vidalı montaj seçenekleri, LED’li modelleri, 6 ve 12 mm genişlikli kompakt boyutları ve geniş giriş gerilimleri ile PLC uygulamalarınız için ideal çözümdür.

Çıkış kontağı olarak 1 ve 2 NA/NK, 1NA ve 1NK tipleri mevcuttur. Çıkış akımı olarak PLC ­rölelerde maksimum 8A, optokuplörlerde maksimum 1A’dir.Aksesuar seçenekleri olarak sonlandırıcılar, köprüler, test soketleri, etiketler sunulmaktadır.

Sinyal Dönüştürücüler

ABB’nin CC serisi analog sinyal dönüştürücüler serileri mevcut elektriksel veya fiziksel değerleri standart sinyallere ve röle çıkışlarına çevirirler. Standart analog sinyal dönüştürücüleri, sıcaklık sinyal dönüştürücüleri, AC ve DC akımlar için dönüştürücüler ürün portföyünü oluşturur.

ILPH seri dönüştürücüler ise değişik haberleşme standartlarına sahip üniteler arası haberleşmeyi sağlar. RS232, RS485, RS422, akım lupu ve fiber optik bağlantılar birbirleri arasında dönüştürülür.

Ürün serisi içerisinde ayrıca makine güvenlik uygulamalarında kullanılan ‘güvenlik röleleri’, hassas kontrol kontaklarını korumada kullanılan ‘kontak koruma röleleri’ NPN ve PNP sensörleri korumada kullanılan sensör arayüz röleleri, PLC uygulamalarda kullanılan ‘döngü izleme röleleri’ de bulunmaktadır.