deprem-ve-kesintisiz-calisma-icin-bulut-teknolojisi-2

Bugün ve gelmiş olduğumuz teknoloji çağında bir işletme herhangi bir bulut teknolojisi kullanmadan işletmesini tamam hale getirebilir mi? Artık bir trend veya moda sözcük olmaktan çıkan “bulut”, birçok şirketin işleyişinde ayrılmaz bir bileşen haline geldi.

İşletmelerin bulut teknolojisini iş modeli olarak eklemelerinin çeşitli nedenleri vardır; buna bulut teknolojisinin zaman ve kaynak tasarrufu sağlaması ve onları genel olarak daha verimli hale getirmesi dahildir. Ayrıca ülkemizde yaşanan deprem felaketi ile bulut teknolojisinin mekân bağımsız olarak çalışmasının iş sürekliliği açısından ne kadar önemli olduğu ayrıca görülmüştür.

Bulut teknolojisinin faydalarını deneyimlemek ve başarılı bir şekilde iş modellerinize dahil etmek için önemli adımları sizlerle paylaşıyorum.

Gereksinimlerinizi Anlayın

İlk adım, iş gereksinimlerinizi ve bulut bilgi işlemin nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak anlamaktır. Genel olarak bulut teknolojisi, işletmenizin verimliliğini, güvenliğini ve maliyet etkinliğini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Yine de işletmeniz için doğru hizmeti seçmeniz gerekiyor.

Mevcut üç ana seçenek vardır:

  1. IaaS : Infrastructure as a service – Altyapı Hizmeti,
  2. PaaS : Platform as a service – Hizmet olarak platform,
  3. SaaS : Software as a service – Hizmet olarak yazılım.

İşinizin her unsuru için bulut teknolojisini dahil etme planı var mı? İşletmenizin gelecekteki büyümesi, bulutla ilgili planlarınızı nasıl etkileyecek? Bunlar, ilerlemeden önce cevaplamanız gereken soru türleridir.

Araştırma Yapın

Gereksinimlerinizi öğrendikten sonra, bir sonraki adım gerekli araştırmayı yapmaktır. Bulut teknolojisini, neler sağladığını ve işinize nasıl yardımcı olabileceğini anlamalısınız.

Bu bilgiyle, şirketinizin hangi alanlarının buluttan en çok fayda sağlayacağı ve ayrıca bu teknolojiyi benimsemeyi gerektirmeyen alanlar hakkında çok daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Riskleri Anlayın

Bulut bilişimden elde edilen avantajlara odaklanacaksınız. Ancak, bu teknolojiyi entegre etme ve kullanmayla ilgili belirli riskler vardır. Şirketinizin operasyonlarına bulut teknolojisini eklemeden önce bu risklerin tamamen farkında olduğunuzdan emin olun.

Örneğin verilerinizi buluta yerleştirdikten sonra, gerekli yedekleme seçeneklerine ve tehdit önleme politikalarına sahip olmanız önemlidir.

Doğru Teknoloji Çözümlerini Kullanın

Bulut teknolojisi, çok çeşitli yazılım ve çözümleri bünyesinde barındırır. Farklı şirketler farklı teknolojiler kullanır ve işletmenizin gereksinimlerinize uyan doğru seçenekleri seçmesi önemlidir.

Örnek olarak, şirketinizin kendi API’lerini oluşturduğunu ve yönettiğini varsayalım. Elinizde çok sayıda API varsa, doğru yaklaşım olmadan bunları etkili bir şekilde takip etmeniz zor olabilir.

Bu doğru yaklaşım, bir API yönetim platformu ile bulunabilir. Bir yönetim platformunun yardımıyla API’lerinizi kolaylıkla izlemenize, yönetmenize ve kullanmanıza olanak tanır.

Çalışanlarınızı Eğitin

Bulut teknolojisini araştırması ve anlaması gereken sadece siz değilsiniz. Çalışanlarınız ile yetkiler dahilinde aynı sayfaları kullanıyor olmanız zorunludur.

İşin buluta taşınması ile birlikte teknolojinin nasıl çalıştığına dair anlayış eksikliği ve buna bağlı olarak personelin görevlerini tamamlamakta zorlanması istenmeyecektir.

Geçiş yapmadan önce iş modellerinizin buluta taşınmasının şirketiniz ve onlar için neden faydalı olduğunu çalışanlara açıklamalısınız.

İş modellerinize bulut teknolojisini dahil edilmesini bazen deprem gibi olaylar zorunlu hale getirmektedir.

Görüşmek dileğiyle…