iyi-elemanlari-odullendirmek

Değer verildiğini fark eden çalışanlar daha verimli ve üretkendir. Takdir edildiğini hisseden kişilerin, şirket için daha fazlasını yapma olasılığı daha yüksektir.

Bir projeye katkılarından kendilerini sorumlu görmeleri daha olasıdır. Her şeyden önce işlerinde mutludurlar, bu da işten ayrılmaya daha az meyilli oldukları anlamına geliyor.

Ekipleriyle etkileşim kurma fırsatlarını göz ardı eden ve çalışanlarına önem vermeyen liderler, sadık, uzun süreli bir iş gücü oluşturmak için kıymetli bir araçtan kendilerini çalıyor olurlar.

Çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstermek için 7 en güzel yöntem:

1-Kendilerini Benzersiz ve Özel Hissettirin

Minnettarlık ve takdir ifadelerinizi mümkün olduğunca ayrıntılı yapın. Sadece “iyi iş” demeyin, Sizi neyin etkilediğini detaylandırın.

Örneğin, “Toplantıda konuşma cesaretine sahip olduğunuz için teşekkür ederiz. Herkes konu hakkında konuşmaktan korktuğunda, bu buzları kırmada muazzam bir fark yarattı.”

2-Önemli Bir Fark Yaratan Küçük Adımlar Atın

Takdir, büyük jestleri gerektirmez. El yazısıyla yazılmış bir teşekkür notu, bir e-posta gönderin veya destekleyecek bir telefon görüşmesi yapın.  En küçük jestler bile kalıcı bir izlenim bırakabilir. Kişilere vermeyi düşündüğünüz prim gibi ayrıntılar bile ilgilendiğinizi göstermek için uzun bir yol olabilir.

3-Onlara İnandığınızı Gösterin

Onlara olan güveninizi gösterebildiğiniz zaman, çalışanlarınıza güçlü bir mesaj gönderir. Başka bir deyişle, onlara çalışmalarının yeterince iyi olduğunu ve onlara göz kulak olmanıza gerek olmadığını söylüyorsunuz.

4-Onlarla İletişim Kurmak İçin Zaman Ayırın

Liderlerin çok fazla sorumluluğu vardır ve işinize kendini kaptırmak ve ekibinizi ihmal etmek kolaydır. Çalışanlarınızla bağlantı kurmak için zaman ayırmak, onları önemsediğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir. İşte ve özel hayatlarında nasıl olduklarını öğrenin.

5-Mentorluğu Kurum Kültürünün Bir Parçası Hale Getirin

Hemen hemen her firmada deneyimli bir meslektaşla eşleştirilmekten fayda sağlayacak daha yeni çalışanlar vardır. Önemli bilgileri aktarmanın ve yeni başlayanlara başlangıçtan itibaren bir destek sistemi kurmanın, kurumsal bir mentorluk programı veya koçluk sistemi geliştirmekten daha iyi bir yolu yoktur.

6-Sahiplik ve Sorumluluk Verin

Çalışanlara bilgi ve ilgi alanlarına uygun bir projenin anahtarlarını vermek, onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya zorlamanın kesin bir yöntemidir. Mümkünse projenin çalışanın fikirlerine dayanmasına izin verin. Diğer çalışanlar, iş arkadaşlarının yaratıcılığının ödüllendirildiğini görerek teşvik edilecekler, çünkü çalışan sadece büyümek ve başarmak için yetkilendirilecek.

7-Açık ve Dürüst Olun

Dürüstlük, bazen diğerlerinden daha zor olsa da beklenmelidir. Pek çok insan, kötü haberleri tartışmamanız gerektiğini düşünür, ancak bu tür konuşmalar ne kadar zor olursa olsun en zor gerçekleri bile paylaşmaya yeterince özen gösterdiğinizi gösterir.

Dürüst ve anlaşılır geri bildirim size saygı duymanızı sağlayacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, çalışanlarınız onlara ne kadar değer verdiğinizi anlarlarsa size ve ekibinize yardımcı olmak için yapmayacakları hiçbir şey yoktur.

Görüşmek dileğiyle…