basoglu-kabloda-sosyal-medya-ve-madde-bagimliligi-egitimi-duzenlendi

Başoğlu Kablo, personelinin gelişimini hedefleyen yoğun eğitim projelerine bir yenisini daha ekleyerek, Yeşilay iş birliği ile Sosyal Medya ve Madde Bağımlılığı semineri düzenledi. Geçtiğimiz ay 650 personelin katılımıyla düzenlenen eğitim, Başoğlu Kablo’nun Bolu fabrikasında gerçekleştirildi.

Her geçen yıl hızla artan sosyal medya kullanımın oranları ve bununla birlikte madde bağımlılığının toplumsal yaşama zararları dikkat çekici şekilde artıyor. Başoğlu Kablo, bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefleyen önemli çalışmalara imza atıyor.

Başoğlu Kablo, kurumsal iç yapısında sürdürdüğü personel eğitim/gelişim projeleri ile bu alandaki toplumsal bilinçlendirmeye yönelik çalışmaların elektrik ve kablo sanayiindeki örnek kuruluşu olmaya devam ediyor.

madde-bagimliligi-egitimi

Sosyal Medya ve Madde Bağımlılığı Arasındaki Bağlantı

Sosyal medya, günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle beraber, olumsuz etkileri de çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Sosyal medya, insanın bilişsel yeteneklerine ve sosyal ilişkilerine verdiği zararla beraber, madde bağımlılığıyla ilgili bilgi ve kişilere kolay erişim sağlamaktadır.

Özellikle gençler, sosyal medyanın etkisini daha yoğun yaşıyorlar. Bu durum, kendi başına çok büyük sorun olmakla beraber madde bağımlılığıyla mücadelede önemli bir risk faktörüdür. Birçok madde bağımlılığıyla ilgili içerik, sosyal medya platformlarında paylaşılıyor. Bu durum, madde kullanımını normalleştirilmesine ve gençler üzerinde olumsuz bir etki bırakmasına neden oluyor.

Yeşilay’ın Misyonu

1920 yılında kurulan ve madde bağımlılığıyla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay’ın amacı; toplumu bilinçlendirerek, madde bağımlılığının önlenmesine ve tedavisine katkıda bulunmaktır. Madde bağımlılığıyla mücadelede aktif olarak en önemli kurumların arasında gelen Yeşilay, aynı zamanda çeşitli resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile zinciri büyütüyor.

Çeşitli kampanyalar ile konunun üzerine giderek, yeni çağın bağımlılığı olarak görülen sosyal medya kullanımının zararlarını da kapsayacak şekilde endüstri kuruluşlarıyla el ele vererek, tüm toplum tarafından oluşturulması amaçlanan farkındalık eğitimleriyle tabana inilmesi, böylece daha geniş kapsamlı bir mücadele hedefleniyor.

Bu doğrultuda atılan adımların son örneklerinden biri olarak, Bolu fabrikasında görev alan 650 personelin, dolayısıyla 650 ailenin bilinçlendirilmesi anlamı taşıyan eğitim ile Başoğlu Kablo’nun güçlü ve sağlıklı bir toplumun korunmasına yönelik kurumsal faaliyetleri artarak devam ediyor.