Sektörüm Dergisi: Serkan Bey Art Sistem olarak güvenlik sektöründeki ürün gamınızdan ve ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Serkan Kekik: Görüntülü güvenlik sektöründeki bütün ürünlerin ithalatını yapmaktayız. Bu ürünlerin hepsi uzak doğu menşeili. Bir kısmı Tayvan bir kısmı da Çin üretiminde.

Özellikle Tayvan ürünleri konusunda iddialı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebileceğimiz gibi Çin de ürettiğimiz ürünlerin de piyasadaki en iyi ürünler olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünleri seçerken yurtdışındaki 10 kişilik kadromuz ürünlerin tamamını tek tek kontrol ediyor. Böylelikle kaliteden asla ödün vermiyoruz. Teknolojik olarak da en iyi ve en yeni teknolojiyi seçmeye çalışıyoruz.

Ürünlerinizin isimlerini ve menşeilerini öğrenebilir miyiz?

İCATCH markası Tayvan’ın ilk 3 markasından biridir. İngrasys, Foxconn ’un markası. Uranium markası ise bizim kendi markamız olarak Çin ve Tayvan’da üretiliyor.

Bu üç ürünün en niş özelliklerini öğrenebilir miyiz?

İCATCH kayıt cihazı üretiminde Dünya’nın ilk 5, Tayvan’ın ilk 3 firması arasında yer almaktadır. HD Cdı ve analog kamera görüntülerinde bugün dünyada olmayan teknolojilerin sahibi. Universal dediğimiz kamera üzerinde bulunmuş bütün özellikleri hybrid olarak destekliyor.

Eskiden satın almış olduğunuz ya da bugün alacağınız ürünleri otomatik olarak anlıyor ve görüntüsünü kaydetmeye, akıllı sistemiyle aramaya hareket detektörlerini çalıştırmaya başlıyor. İşinde ileriye yatırım yapmış olan bir marka.

İngrasys IP teknolojilerine yatırım yapan bir marka. Özellikle Nas ve kayıt sistemlerinde öncüdür. Dört senedir de IP kamera üzerine çalışıyor.

Bütün IP kameralarının sahip olması gereken sertifikasyonlara sahip kameralar. Endüstriyel anlamda da çok iddialı. IP 65, 66, 67 standartlarına sahip. Tüm Foxconn fabrikalarında İngrasys markası kullanılmakta.

Uranium markasına geldiğimizde ise pazarın ihtiyacı olan uygun fiyat, kaliteli ürün mantığında fiyat performansı olarak en iyi fiyatı bulmaya çalışıyoruz.

Pazarın kabul edeceği fiyatı en maksimum kaliteyle sağlıyoruz. Şu an pazarda 1500 firmaya ulaşıyoruz. 2015 te amacımız firma sayısını 3.000’lere taşımak ve güvenlik firmaları içinde ilk 3 firmadan biri olmak.

Güvenlik çok büyük bir sektör. Siz iş gücü olarak güvenlik sektöründe kendinizi nerede görüyorsunuz? Ve biraz bu sektördeki zorluklardan bahseder misiniz?

It kökenli bir firmayız. 10 yıl önce It sektörü için genç firmalar deniyordu. Bugün It sektörü yaklaşık 35 yıllık bir geçmişe sahip. Günümüze baktığımızda güvenlik firmaları çok genç firmalar. 10 yılı aşanlar çok az. It işindeki tecrübemizi güvenlik işinde kullanabiliyoruz.

Fakat tek farkımız kurumsal bir yapımızın olması. Dinamik hareket ediyoruz ve her zaman müşterimizle yan yanayız. Rakiplere baktığımızda aralarında çok genç firmalar var. Ne yazık ki illegal bir iş var ortada, devlet vergi kayıpları yaşıyor ve bu vergi kayıplarını firmalar müşterilerine sunuyorlar.

Bunlar da zaman içinde yok olacak. Müşteri ve son kullanıcı kaybın farkına varıp illegal işler ortadan kalktığında firmaların durumunun çok daha net ortaya çıkacağına inanıyoruz.

Satılan ürünün arkasında daima bir support endişesi vardır. Support kısmında müşterileriniz için ne yapıyorsunuz ve diğer rakiplerinize göre nasıl önde olmayı tercih ediyorsunuz?

Türkiye ve dünya üzerinde Çin’den gelen ürünlerde ne yazık ki böyle bir problem var. Art Sistem olarak 10 yıldır getirdiğimiz her ürünün arkasında en iyi duran firmalar arasındayız. Bu konu bizim asla ödün vermeyeceğimiz bir özellik. Yaklaşık 25 kişilik kadromuz var.

Tek işleri müşterilerimize destek vermek. Müşterilerimiz online, telefon ya da yerimizde teknik destek alabiliyorlar. Her ürünün maksimum bilgiye sahip uzman arkadaşlarını bulunduruyoruz. O yüzden müşterilerimiz bizden çok memnun.

Zaten bizde bu konuda kendimize çok inanıyoruz. Bu işin olmazsa olmazı olduğu için buraya yatırım yapıyoruz.

Art Sistem olarak kendinizi 2015 senesinde nerede ve nasıl görüyorsunuz?

2015 yılında elektronik güvenlik sistemlerinde Türkiye’de satılan her üründe ilk beş firmadan birinin bizim firmamız üzerinden çıkmış olmasını hedefliyoruz.

We are utilizing our experience in IT sector in the Security Sector

Mr. Serkan, can you please tell us about your product range in security sector and the features of your products?

We are importing all the products within the scope of video security sector. All of these products are imported from Far East; some from Taiwan and some from PRC. I can confidently say that we are especially assertive about products from Taiwan while the products we have manufactured in China are the best when compared to the ones in the market.

Our crew of 10 employees checks each and every product in the product selection process. Thus, we never compromise on high quality. We are trying to select the best and the latest technology.

Can you let us know about your product names and their country of origin?

İCATCH brand is one of the top 3 brands in Taiwan. İngrasys is a brand from Foxconn. And Uranium is our own brand which is manufactured in China and Taiwan.

What are the niche feature of these three products?

İCATCH recording devices are among the top 5 in the World and top 3 in Taiwan in terms of manufacturing. It offers a unique technology with its HD Cdi and analogue displays.

It supports all features that can be found on a universal camera with its hybrid structure. It recognizes any product that might be bought in the past or will be bought tomorrow automatically and it starts recording the footage and operating motion detectors with its smart system. It is a brand investing in the future.

İngrasys, on the other hand, is a brand investing in IP technologies. It is especially a frontier in Nas and recording systems. And it has been working on IP camera technology for four years.

These are cameras which are certified for any requirement an IP camera should meet. It is highly competitive in terms of industrial use. It provides IP 65, 66, 67 standards. All Foxconn plants are equipped with İngrasys devices.

When it comes to Uranium, we are trying to bring the best performance with the best price which our market requires with the notion of quality products in our mind. We are introducing acceptable prices with the maximum quality.

We are now connected to 1500 companies in the market. Our aim for 2015 is to double this number and to become one of top three in security sector.

Security is a fairly large sector. What is your perception of yourself in terms of workforce in the security sector? And can you please tell us about the difficulties in the sector?

We have our roots in IT sector. IT sector was referred to as a ‘new sector’ 10 years ago. Now it has a history of 35 years. When we consider security companies today, they are new companies. Companies with more than 10 years of experience are scarce. We can convey our experience in IT to security business.

Our sole difference is that we have a corporate structure. We are dynamic and we are always supporting our customers. Among our rivals are new companies. Unfortunately, there is an illegal side of the business which causes government to loose on taxes and companies are offering these uncollected taxes to their customers.

They will be dealt with in time. We believe that the status of companies will be clear when customers and end user will see this lost revenue and when illegal business is swept off.

Any product purchased comes with a support concern. What kind of services do you provide for your customers in terms of support and what is the field you prefer to outshine your rivals?

It is unfortunately a common problem for Turkey and the rest of the world when it comes to products imported from China. Art System is one of the firms which support the imported product for 10 years now.

It is a characteristic we would never compromise on. We have a team of approximately 25 people. All they do is to support our customers. Our customers are able to seek for support online, via phone call or in-office. We are working with specialized people for each product. Therefore, our customers are highly satisfied.

We are confident about the work we are doing. We invest on support for it is a sine qua non for this business.

What is your anticipation for 2015 as Art System?

Our aim for 2015 is to be distributing one of the top five brands sold in Turkey in term of electronic security systems.