arama-motorlari-neden-web-sayfalarini-arama-sonuclarindan-cikartir

Hangi sektörde olursanız olun internet siteleri için en iyi trafik kaynağı tabi  ki Google’dır. Web siteniz eğer Google arama sonuçlarında listelenmiyorsa bu site sahipleri için sinir bozucu bir durum olmaktadır.

Peki, Google neden bazı siteleri kendi dizinine eklemiyor veya eklenmiş içeriklerinizi dizininden çıkarıyor?

Bu konuda birçok sebep bulunmaktadır. Konuyu sadece başlıklar halinde listelemek yerine biraz derinlemesine anlatabilmek istedim. Bunun için bu makalem bir yazı dizisi olarak yayınlanacaktır.

Öncelikle Google’ın kullanıcılara gerekli faydayı sağlamayan sayfaları arama sonuç sayfalarından çıkarmayı sevdiğini bilmelisiniz.

Bu Google’ın karakterinde olan bir durumdur. Google’dan John Muller’de bu konuyla ilgili olarak bir web sitesinin %20’sinin Google dizinine eklenmemesinin normal bir durum olduğunu kabul ediyor. Bunları bilmek web siteniz için yapacağınız SEO çalışmaları için önemlidir.

google-arama-motoru

Şimdi konumuz olan Google’ın bazı sayfalarınızı neden listelemediğini veya listelenmiş sayfalarınızı neden dizininden çıkardığına bakalım.

Bir web sitesinin tamamının veya bazı sayfalarının Google arama sonuçlarında listelenmemesinin en temel nedenlerin öncelik sırasına göre aşağıdaki başlıklardadır;

 1. ROBOTS.TXT

Robots.txt dosyası arama motoru botlarına yol göstermek için web sitenizin kök dizininde yer alan basit bir tanımlama dosyasıdır. Robots.txt dosyanızı kontrol ederek işe başlamak en doğrusu olacaktır. Çünkü farkında olmadan Google botlarının sitenizdeki sayfalar içinde gezinmesini engellemiş olabilirsiniz.

Bu web master arkadaşların farkında olmadan sıkça yaptığı hataların başında gelmektedir. Web tasarımcısı arkadaşlar web sitesini hazırlarken genelde online olarak çalışırlar veya son düzenlemeleri site çevrim içi haldeyken yaparlar.

Tam olarak bitmeyen web sitelerini arama motoru botları tarafından indexlemesin diye robots.txt dosyasından indexlenmeye kapatırlar.

Sitenin eksikleri bittikten sonra bu ayarı düzeltmeyi unuttukları için hazırlanan web siteleri çok uzun süre arama motorları tarafından okunmaz ve doğal olarak arama sonuçlarında da listelenmez. 

 1. SPAM SAYFALAR

Google özellikle son yıllarda spam sayfalara karşı çok büyük bir savaş halinde ve günümüzde Google algoritmaları spam yapan sayfaları çok rahat bir şekilde bulabilmektedir. Hatta spam ile savaşın ne kadar büyük olduğunu anlamanıza yardımcı olabilmesi için Google’ın günde 25 milyardan fazla spam sayfa bulduğunu bilmelisiniz. Google’ın yayınladığını bir rapora göre 2019 yılında en çok karşılaştığı spam türleri;

 1. A) Link spam
 2. B) Kullanıcılar tarafından oluşturulan spam
 3. C) Farkında olmadan saldırıya uğrayan siteler (Hacklink)

Böyle bir ortamda eğer arama motorları ve ziyaretçilerinizi kandırmaya yönelik içerikler oluşturduysanız, sayfalarınızdaki yorum alanlarını spamlara karşı korumuyorsanız veya sizden habersiz web sitenize hacklink saldırısı olmuşsa sayfalarınızın Google dizininden silinme ihtimali çok yüksektir.

 1. ANAHTAR KELİME DOLDURMA

Anahtar kelime doldurma SEO tarihi boyunca arama motorlarını aldatmaya yönelik en çok uygulanan tekniklerin başında gelmektedir.

Sayfa içinde hedef anahtar kelime ve alternatiflerini anlamsız bir şekilde sürekli kullanmak kısa vadede web sitelerinin hedef anahtar kelimelerde sıralama almasını sağlıyormuş gibi olsa da uzun vadede Google cezası alarak arama sonuçlarında sonlara düşeceğiniz kesindir.

Sayfanın içini gereksiz anahtar kelimeler ile doldurmak yerine içeriklerinizi, sayfa başlığı, açıklama bölümlerini kullanıcıların arama niyetlerini dikkate alarak özgün bir şekilde hazırlamanız size her zaman fayda sağlayacaktır.

 1. TEKRARLAYAN İÇERİKLER

Google başta olmak üzere tüm arama motorları tekrarlayan, aynı içeriğe sahip sayfaları hem gereksiz, hem kullanıcıları yanılttığı hem de arama motoru botlarına gereksiz iş yükü oluşturduğu için sevmezler ve kesinlikle bu tarz içeriklere göz yummazlar. Bu tarz içeriklere ile karşılaşan Google bu tarz sayfaları arama sonuç sayfalarından kaldırır.

Bu tarz içeriklerinizin olup olmadığını Google Search Console üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer yandan eğer aynı içeriğe sahip sayfalar kullanmanız gerekiyorsa x-robot, no-index gibi meta etiketler yardımıyla bu durumu arama motoru botlarına bildirebilirsiniz.

 1. OTOMATİK OLUŞTURULAN İÇERİKLER

İçerik konusunda arama motorlarının sevmediği tekrarlayan yinelenen aynı içerikler dışında bir diğer sıkıntılı konuda otomatik oluşturulan içeriklerdir.

Birçok web sitesi sahibi içerik oluşturmanın çok fazla zaman aldığını bildiğinden farklı araçlar kullanarak içerikler oluşturmayı denemektedir.

Metin spinleme olarak bilinen bu teknik ile hali hazırdaki bir içerikten otomatik olarak farklı içerikler türeten yazılımlar kullanılır.

Bu yazılımlar belli algoritmalara bağlı olduklarından tam verimli değillerdir. Hatta ücretsiz uygulamalar hali hazırdaki kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirmekten ileriye gitmemektedir.

Doğal olarak bunun sonucu kalitesiz, anlam bozukluğu olan ve kullanıcılara tam anlamıyla bilgi vermeyen boş içerikler oluşmaktadır.

Sonuç olarak bu tarz içeriklerin olduğu sayfalar arama motorları sonuçlarından çıkarılır.

 1. YANILTICI İÇERİK – İÇERİK GİZLEME

Gelişmiş arama motorlarının ilk zamanlarında kullanılan botlar web sitelerini ziyaret ettiklerinde sadece sayfayı oluşturan kodları okuyup, bu kodlar içinden metinleri analiz etmeye çalışırlardı.

Birçok site sahibi bu basit analizi kendileri için bir fırsat bilip çok uzun ve tekrar eden içerikleri sayfa kodlarının içine gizleyerek arama motorlarını kandırıyordu. İçerikler arama motoru botları tarafından okunurken, siteyi ziyaret eden kullanıcılar sayfada sadece bir görsel görebiliyordu.

Fakat günümüz arama motoru botları sayfa içindeki kodları okuyup analiz yapmak dışında sitelerin farklı cihazlarda kullanıcılar tarafından nasıl göründüğünün de analizini yapmaktadır. Yani sayfaların insan gözüyle nasıl gözüktüğünün analizini yapmaktadırlar.

Bu sayede kodlar içinde gizlenmiş metin, kötü yazılım, yanıltıcı yönlendirme gibi açıkları çok rahat şekilde fark edebiliyorlar. Öyle ki birçok site sahibi bile sitelerine yapılan hacklink gibi saldırıları bu botlar ve Google Search Console verileri üzerinden fark edebilmektedir.

Sonuç olarak bu tarz yanıltıcı gizlenmiş içeriklere sahip web siteleri arama motoru sonuç sayfalarından kaldırılmaktadır. Bu tarz içeriklere sahip sayfalarınız varsa mutlaka bunlarda düzeltmeye gidin ve hacklink konularına karşı web sitenizi belli aralıklar kontrol ediniz.

 1. KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM YÜKLEME

Google web sitelerine ziyaretçi gönderen en büyük trafik kaynağıdır ve bir kullanıcıyı yönlendirdiği sayfadan kaynaklanan bir sorunda Google kendini de sorumlu hisseder.

Kullanıcının zarar görmesine sebep olabilecek, kimlik avı filtreleri, kötü yazılımlar, Truva atları gibi yazılımlar Google’ın asla ve asla taviz vermediği konulardandır ve zaten bu tarz eylemler siber suç kapsamındadır.

Eğer bir web sitesinde bu veya bunlara benzer eylemler olduğunu fark ederse bu web sitesini arama sonuçlarından tamamen kaldırır. Fakat site sahiplerinin bunun bilinçli veya istemleri dışında gerçekleşen bir durum olup olmadığını anlayabilmek adına gerekli Google Search Console üzerinden gerekli uyarıyı yapar ve site sahiplerini düzenlemeleri yapabilmesi için belli bir süre tanır.

Bu süre içinde gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden sitenizin incelenmesini talep ederek web sitenizi arama sonuçlarında yeniden listeletebilirsiniz.

 1. KULLANICILAR TARAFINDAN YAPILAN SPAM

Spam sadece site sahipleri tarafından yapılan bir şey değildir. Aksine site ziyaretçileri tarafından da farklı spam teknikleri uygulanabilmektedir. Kullanıcılar tarafından yapılan spam konusunda liste başında yapılan yorumlar gelmektedir.

Spam yorumlar çok büyük web sitelerinden en küçük sitelere kadar birçok site sahibinin başına gelen bir durumdur.

Kullanıcılar genelde diğer kullanıcıların zarar görmesine sebep olabilecek içerikleri, yönlendirmeleri veya zararlı linkleri yorum, profil sayfası gibi bölümleri kullanarak spam yapmaktadır. Bu işlemler manuel olarak yapılabildiği gibi farklı yazılımlar sayesinde otomatik olarakta gerçekleştirilebilmektedir.

Site sahibi olarak bu tarz spam içeriklerden korunmak için web sitenize uygun korunma yollarını tercih etmelisiniz.

Yazımın devamını bir sonraki makalemde bulabilirsiniz…

Görüşmek dileğiyle…

Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.