yuzde-1-kdv-ile-alinan-ticari-araclarin-satisinda-kdv-orani-nedir

Bilindiği gibi ,287 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 18 KDV oranı uygulanan bazı araçlarda yüzde 1 indirimli KDV uygulaması 21.03.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 843 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile tekrar 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmış idi.

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren eski uygulamaya geri dönülmüştür. Yani 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren İkinci El Ticari Araçlarda KDV oranı % 18 olarak uygulanmaya devam olunacaktır.

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus şöyledir:

Eskiden olduğu şekli ile kdv oranı;

  • İkinci el ticari araçların satımında KDV oranı % 18,
  • İkinci el binek otomobillerin satımında KDV oranı %

Ancak, işletme sahiplerinin sıkça sorduğu ve kafaları karıştıran, % 1 ile alınan ticari araçların 30 Haziran 2019 tarihinden sonra satılması durumunda hesaplanması gereken KDV oranıdır.

Bu husus çok önemli, KDV oranı % 18 olacaktır. Bu durumda işletme sahipleri % 17 zarara uğradıklarını düşünmektedirler ancak diğer taraftan aracı alırken de % 17 oranında ucuza aldıklarını düşündüklerinde ortada bir zararın olmadığı anlaşılacaktır.

Ayrıca;

Eskiden ikinci el oto alımı satımı yapan işletmeler alımlarında ödedikleri kdv yi kullanamayıp araçlarının maliyetine ilave ediyorlardı.

Yeni Yasada KDV Oranı;

  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal etmekte olan vergi mükelleflerinde ikinci el araçların tesliminde yani satışında, bu araçların alımında uygulanan katma değer vergisi oranı uygulanacaktır.

Buna göre ikinci el araç galerilerinde;

  • % 1 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde % 1,
  • % 18 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde % 18 KDV oranı uygulanacaktır.

Diğer Hususlar

  • Oto kiralama işiyle iştigal eden vergi mükelleflerin, oto kiralamada kullandığı ikinci el araçlarında KDV oranı % 18
  • Gider pusulası ile vergi mükellefi olmayan vatandaşlardan alınan kullanılmış araçlara KDV uygulanmayacaktır.
  • Gider pusulası ile KDV’siz alınan kullanılmış aracın alış tutarı ile satış bedeli arasındaki farkın KDV’ye tabi olduğu unutulmamalıdır.