yanlis-ifadeler-ise-giris-bildirgesi-suresi-ve-sure-asimi-cezalari

Bu yazımda yanlış ifadeler, doğru sanılan yanlışlar ve işe giriş bildirim sürelerinden bahsedeceğim.

Bilmeden Kullanılan Yanlış İfadeler, Doğru Bilinen Yanlışlar

Öncelikle, ülkemize ait kanunlar çerçevesinde işverene bağlı veya bağlı olmadan çalışan her bireyin kendisi  için tanımlanan Sosyal Güvenlik ağına kayıt olması gerekmektedir. Bu kayıt şekli gerek emeklilik ve sağlık gerekse yalnız sağlık güvencesi şeklinde olabilir.

Çalışma hayatı içinde olan işveren veya iş görenlerin bilmeden kullandıkları ve aslında itiraf anlamında suç teşkil edip, en yaygın olan “sigortalı çalışan” veya “deneme amaçlı sigortasız çalışan” gibi tehlikeli ifadelerdir.

ofis-calisani-gorseli

İlk olarak bilinmesi gereken sigortasız işçi olmaz. Yani, sigortalı işçi ifadesi ister istemez bu kategoride olmayan diğer bir grubun ikrarı gibi görünür.

Ancak biliyoruz ki bu kötü niyetle söylenmeyen fakat başına gereksizce sıfat koyulan hatalı bir ifadedir. Kısacası “işçi” dememiz kafidir.

İkincisi, deneme süresi kavramı. Deneme süresi işverenlerin zannettiği gibi bir iki hafta sigorta yapmadan işçi çalıştırabilme hakkı değildir.

Bu süre, iki tarafın da rızası olması şartına bağlı olarak belirlenen süre zarfında taraflardan herhangi birinin memnuniyetsizliği akabinde işi bırakma/işten ayrılma durumu sonucu ihbar tazminatı ödeme zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır Ancak işçiyi sigortaya kayıt ettirmek mecburidir.

İşe Giriş Bildirim Süreleri ve Süre Aşımı Cezaları

İşletmenizde çalışmasına karar verdiğimiz kişinin işe girişini bildirgesini işe başlamadan bir önceki gün saat 23:59 a kadar “başlama tarihini bir sonraki gün”

şeklinde yazarak ilgili kurumun sisteminden onaylamanız gerekmektedir.

Bazı iş kollarında istisnalar bulunmaktadır. Bu iş kolları:

  • İnşaat,
  • Balıkçılık,
  • Tarım,
  • Hayvancılık

şeklindedir. Belirtilen iş kollarında işe alınan kişinin giriş kaydı aynı güne yapılabilir.

Dolayısıyla iş kolu kodu sadece;

  • 41XX, 42XX, 43XX (inşaat işyerleri),
  • 03XX (balıkçılık işyerleri),
  • 01XX (tarım işyerleri),
  • 014X (hayvancılık işyerleri)

şeklinde olan işyerleri için sigortalı işe giriş bildirgesini işçinin işe başladığı gün verme hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca, yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarında çalışacak işçilerin girişleri çalışmaya başladıkları tarih belirtilmek şartıyla 1 ay içerisinde yapılabilir.

Yine, yeni açılan işletmelerde sigorta açılışı yapılırken işçi sayısını ve giriş tarihini belirtmek şartıyla işçi girişleri 1 ay içinde yapılabilir.

Ceza

Sosyal güvenlik denetmenleri tarafından gerçekleştirilen bir denetimde yapılan bir tespit veya mahkeme kararına istinaden verilen süresi dışındaki işe giriş bildirgelerine kişi başı brüt iki asgari ücret tutarında yani 5.116,80 TL idari para cezası uygulanır.

Fakat, işveren hatasını kendi tespit eder ve düzeltirse ve cezayı 30 gün içerisinde öderse cezanın ¼ ü terkin edilir.

Görüşmek dileğiyle..