trimbox-nedir-evren-yurttas-kimdir-roportaj-gorseli

1983 Elazığ doğumlu Evren Yurttaş, 2005 Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu bir isim. Ama onu tanıyanlar, teknik bir mühendis olmanın ötesinde; girişimciliği, güçlü insan ilişkileri ve sosyal yetenekleri konusunda da hemfikirler..

Evren Yurttaş, bu girişimci yapısının kaçınılmaz bir sonucu olarak değerlendirdiğim Yurttaş Mühendislik’i 2007 yılında kuruyor. Elbette elektronik kartların yanmasını engelleyecek icadını da cebine koyarak.. Aşırı gerilim sönümleyici cihaz: Trimbox ile..

Türk Patent Enstitüsü’nde markasını tescilledikten sonra 2010 yılında seri üretime başlayıp, bugün Yurttaş Holding’e dönüşen başarı hikayesini yazmaya başlıyor..

2014 yılında Bursa’nın mucidi ödülünü kazanırken, yine 2014’de Türkiye’nin ilk TSE belgeli icadı, Trimbox markasıyla kayda geçiyor.

trimbox-nedir-evren-yurttas-kimdir-roportaj-gorseli-2

Evren bey bize biraz anlatır mısınız, nedir bu Trimbox?

Bir ön bilgi ile başlamamız daha doğru olur. İç tesisleri proje hazırlama yönetmeliğinde, koruma sistemleri başlığında sistemde olması gerektiği belirlenmiş ürünler üçe ayrılmış; parafudr, darbe koruma düzeni ve aşırı gerilim sönümleyiciler. Trimbox, bu üçüncü başlığın, dünyadaki tek örneğidir.

Parafudr varken, bir aşırı gerilim sönümleyiciye de ihtiyacınız vardır. Fakat aşırı gerilim sönümleyici, yani Trimbox varken bir parafudra ihtiyacınız yoktur. Bu ve bundan sonra size aktaracağım tüm bilgiler çoğu teknik kişilerin ezberlerini bozacak olsa da hepsi belgelidir.

Yani olmaz öyle şey demenden önce bizden belgesini isteyin, eğer belge sunamıyorsak eski bilgilerinize inanmaya devam edebilirsiniz.

Şöyle ki; Türkiye’de yıllarca elektrik sektöründe, ithalatçılar tarafından “parafudr aşırı gerilim sönümleyicidir” diye lanse edildi. Halbuki parafudr, aşırı akımı topraklarken, aşırı gerilimi sönümleyici bir özelliğe sahip değildir.

Bu konuyla ilgili dünyanın önde gelen şalt malzeme üreticilerinden bir marka, bununla ilgili sürekli olarak gelen sorular ve kafa karışıklığını gidermek için “parafudr bu işe yaramaz” açıklaması yapan bir video yayınladı.

Parafudrun, daha net anlaşılabilmesi için artık çoğu kişinin bildiği ve kullandığı paratoner sistemi ile benzeterek anlatmak daha iyi bir metod olabilir. Paratoner; yapıların dış ve en yüksek yerine konularak yıldırımın herhangi bir yere vurmasını önler.

Yapı içerisindeki sistemin gereğinden fazla akı- ma maruz kalmasını engellemek amacıyla, çok yüksek gelen akımı topraklar. Ama voltajı nominal seviyelere çekemez ve gerilimi sönümle- yemez.

Bildiğim kadarıyla Trimbox teknik şartnamelerdeki konumuyla da özel.. Ama onu özel yapan nedir, sizin ağzınızdan dinleyelim..

Bugüne kadar dünya üretmiş, maalesef biz hep ardından gitmişiz. Belki de bir elektronik mühendisi olarak söylüyorum, hocalarımız üniversitede bilinçaltımıza “sen üretileni doğru uygula yeter” diye fısıldadılar. Çünkü biz 12 yıl önce piyasaya girdiğimizde en büyük tepkileri elektrik ve elektronik mühendislerinden gördük.

Makine mühendisleri ise en büyük destekçimiz oldu, getir uygula bu kadar emek verdiysen illa bir işe yarar gözüyle yaklaştılar. Ve şimdi artık bir holdingiz ve o makine mühendisleri abilerimiz haklı çıkmalarını, iyi ki sana güvenmişiz diye teşekkür ederek karşılığını veriyorlar.

trimbox-nedir-evren-yurttas-kimdir-roportaj-gorseli-3

Şimdi ise bu anlamda Trimbox ile ardından gelinecek bir yol açtığımızı düşünüyorum. Artık kamuda ve Vodafone global gibi özel sektör şartnamelerinde kendine ait özel bir sembol ile gösterilen bir üründen bahsediyoruz.

Belki de Kirchoff kanunları gibi, tüm dünyada geçerli olacak şekilde bir Türk üreticisinin sem- bolü kullanılmaya başlandı bile. Sahadaki karşılığını çok geniş kitlelerle şu an görmesek de, aslında bu gurur hepimizin.

Son cümlenizde imalı bir serzeniş hissettim..

Evet maalesef.. Bunun sebebi için size bir örnek vereyim; “Trimbox yerine parafudr kullanın” propagandası ile adeta mesai yapan, binlerce takipçisi olan bir forumun deyim yerindeyse bir ağabeyi, Trimbox’la ilgili anlam veremediğim bir alerji geliştirmiş..

Yöneticilerimizden biri de bu yorumlara yanıtın- da, “Evimdeki Trimbox ürününün fotoğrafını yolluyorum, siz de evinizde parafudr kullandığınıza dair fotoğrafınızı yollar mısınız” diye rica etmiş.. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi. O fotoğraf elbette gelmedi.

Peki şimdi sormak gerekmiyor mu, neden teknik bilgiye hakim biri olarak, bizzat güvenip kullanmadığın bir ürüne, insanları satın almaları için teşvik ediyorsun? Daha da ironik olan, tavsiye ettiği markanın fabrikası ve çeşitli sistemlerinde de Trimbox kullanılıyor oluşundan haberinin olmaması..

Ülkemizde, tüm dünya için bir ilk olma konumunu yakalamış bir ürün meydana çıkmışken, bu gururu hep birlikte paylaşmamız gerekirken, neden birbirimize engel olmaya çalışıyoruz, biri bana izah etmeli.. İnsanlar iki şeyi bıraktığında hep beraber daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Biri gösteriş, diğeri haset..

Trimbox hedef kitlesi genel bir ürün.. Tanıtım çalışmalarında zorlanıyor musunuz?..

12 yılda 10 milyon dolara ulaşan reklam harcamalarımıza rağmen, henüz ulaşmadığımız ya da bizi yeni duyan firmalar, kurumlar var.

Bunun nedeni, oturmuş kabul gören markalara alternatif olarak, kültürü olmayan bir ürün ile ortaya çıkmanın ve alan açmanın ne kadar zor olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

Büyük markalar sürekli olarak inovasyondan söz eder fakat reelde, yeniliği çoğu zaman risk olarak görürler. Oturmuş düzen bozulmasın bakışıdır bu. Ama zamanla bu önyargıları kıracak bir üründen söz ediyoruz.

Markamızı dünyanın %70’inde tescilledik. Bugün hız kesmeden herkese dokunabileceğimiz özellikle dijital alanlarda; bültenler, tanıtım filmleri ve reklamlarımızla görünür olmayı sürdürüyoruz.

Ancak sizin de belirttiğiniz gibi Trimbox, endüstriyel sahadan bir konuta kadar her alanda ihtiyaç duyulan, olması gereken bir ürün. Saha geniş olunca yapılacak çalışmaların da sınırsız olduğunu ve bir süreklilik gerektirdiğini göz ardı edemeyiz.

Trimbox, ev hanımlarının bile beyaz eşyalarını hatta ailelerinin güvenliğini korumak için edinmek isteyeceği bir ürünken, neden elektrikçilerin raflarında yoksunuz?

Nurşah hanım bu eleştirinize cevabım şöyle başlasın.. Şirketimizin 10 maddelik anayasa kurallarından biri “demoralize etme, yapıcı eleştir” şeklindedir. Bu sorunuz da yapıcı eleştir ifadesine örnek teşkil etti ve haklısınız..

Yeni yeni raflarda yerimizi almaya başladık. Bugün itibariyle 2000’ yakın cari elektrikçi var portföyümüzde. Ama çoğu ürününün ne olduğunu belki bilmiyor, sadece müşterisi talep ediyor o da bizden alıp satıyor.

Ancak şimdi özel bir çalışma başlattık ve 30 toptancı ile birlikte yürümeye adım adım başlı- yoruz. Ve çalışmalarımız, bu rakam ülke çapında 300 toptancıyı bulana dek devam edecek.

Can güvenliği ile temas ettiğiniz nokta da en mühim olan kısım. Bakın, Avrupa’nın yaşanan yangınlardaki yıllık istatistik verilerine göre; can kaybı 4.000, yaralanmalar 70.000 ve maddi kayıp 126 milyar euro. Bu yangınlardaki kayıpların yaşanma sebebi ise %23.7 oranıyla aşırı gerilim kaynaklıdır.

Bir başka açıdan bakacak olursak.. Beyaz eşyadan endüstriyel ürünlere kadar, aslında üretim sanayinin garanti sürelerini de arttıracak bir ürünle karşı karşıyayız diyebilir miyiz?

Harika bir noktaya değindiniz. Henüz bu sabah, ekip arkadaşlarımızla biraz da espriyle bunu konuşuyorduk. Garanti belgesi yerine Trimbox verelim!..

trimbox-yangin-sonumleyici-gorsel

Mesela siz; otomobil sektörünün aktörlerinden biri olsaydınız.. “Benim aracım kaza yapmaz” sloganıyla ortaya çıkıp bunu ispatlasaydınız.. Ortada rekabet diye bir şey kalır mıydı?

Bu çok büyük bir iddia.. Başarabilseydim tekel olurdum herhalde. Tabi rakiplerim aynı avantajı sunamadıkları sürece.

Trimbox, işte bu örnekteki rekabet bitirici avantajı  sanayicimize  sunuyor.  Aynı  şekilde  beyaz eşya üreticilerinin, bu garantiyi verebildiğini düşünün. Ürünü ile birlikte Trimbox sunan bir beyaz eşya markası: “Yıldırım da düşse, trafo da patlasa benim buzdolabım yanmaz!” diyebilir.

Peki bu yönde girişimleriniz oldu mu, nasıl tepkiler aldınız?

Vestel, Arçelik, İndesit ile direk temaslarımız oldu. Ayrıca Beko’nun Irak ithalatçısı ile de görüştük, fakat henüz sonuçlanan bir anlaşma yok. Ama size şunu söyleyebilirim ki, bu anlaşmayı ilk yapan çok farklı bir markalamaya gidecek.

Onlar bir yadan karar vermeye dursunlar bazen tümden gelmek yerine tümevarımı tercih etmelisiniz.

Şöyle ki; dünyanın her yerinde şebeke kaynaklı arızalar garanti kapsamı dışındadır. Şu an görüşmelerimizi sürdürdüğümüz, büyük bir beyaz eşya satışı yapan firma Trimbox’la meydan okumaya hazırlanıyor.

Bu firma, satışını yaptığı tüm beyaz eşyalara kendi mağazasından alınma şartıyla, voltaj dalgalanmaları gibi şebeke kaynaklı sorunlar da dahil olmak üzere garanti sunacak. Bu anlaşma tamamlandığında, firmanın kendi sektöründeki örnekliği ardından, üretici markaların sadece seyirci konumunda kalacağını sanmıyorum.

Şu ana kadar işin hep maddi tarafını konuştuk. Peki ya can kayıpları?.. Bu, geri dönüşü olma- yan, çok ağır acılara sebep olabilecek bir konu. Ülkemizde yangın denilince, hep nereden, nasıl kaçmamız gerektiği konusunu tartışırız. Halbuki odaklanmamız gereken şey, nasıl yangın çıkmayacağı olmalıydı. Bu, bir araca fren takmayıp, kaza anında bu camdan çıkacaksınız uyarısı yapmaya benziyor.

Evren bey, Trimbox’ı dinlerken gerçekten etkilenmemek mümkün değil. Kendi sembolüyle gösterilen bir ürün olması dolayısıyla da sizi ve ekibinizi ayrıca tebrik ediyorum. Söyleşiyi bitirirken, okurlarımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

Trimbox, aşırı gerilim sönümleyici kaynaklı yangınların dolayısıyla can ve mal kayıplarının önüne geçiyor. Maliyet olarak da kazanımlarıyla kıyaslanmayacak bir ürün olan Trimbox için; sorusu olan, bilgi almak ya da denemek isteyen herkes bizimle iletişime geçebilir.

Kalitesi, içeriği ve sektörel gücüyle beğenip takdir ettiğim Sektörüm Dergisi ekibine ve değerli okurlarına selamlarımı iletiyorum.

Röportaj: Sektörüm Dergisi Nurşah SUNAY


FİRMA KÜNYE

 • Firma Adı: Trimbox Elektrifikasyon A.Ş.
 • Kuruluş Yılı: 2007
 • Faaliyet Alanı: Aşırı Gerilim Sönümleyiciler, Nötr-Toprak Stabilizatörleri
 • Faaliyet Şekli: Üretici
 • İletişim Bilgileri: Ovaakça Merkez Mh. İstanbul Cd. No:577 Osmangazi /BURSA
 • Ürün Grupları: Şalt malzemeler
 • Yetkili Kişi: Evren Yurttaş
 • Çıkış Sloganı: Siz uyurken elektrik uyumaz
 • Çalışan Sayısı: 26
 • Belgeleri: TSE-BDS, CE, TPE

 

Warranty Certificate of Life and Property Losses:TRIMBOX

Born in 1983 in Elazığ, Evren Yurttaş is a person who graduated from Uludağ University Electronics Engineering department in 2005. But those who know him, beyond being a technical engineer; they also agree on his entrepreneurship, strong human relations and social skills.

Evren Yurttaş founded Yurttaş Engineering in 2007 and I evaluate this as an inevitable consequence of this entrepreneurial nature. Of course, he puts the invention that prevents electronic cards from burning in his pocket. His overvoltage suppressor device: Trimbox.

After registering his brand at the Turkish Patent Institute, he begins mass production in 2010 and starts off to write the story of success that turned into Yurttaş Holding today.

Wins the “Bursa’s inventor” award in 2014, again he is on the books with Turkey’s first TSE certified invention, Trimbox brand in 2014.

Can you tell us a little bit Mr. Evren, what is this Trimbox?

It would be better if we started with a preliminary in- formation. In the Regulation of Project Preparation for Internal Installments, the products that should be in the system under the title of protection systems are divided into three; surge arrester, shock protection system and overvoltage (surge) suppressors. Trimbox is the only example of this third heading in the world.

When you have surge arrester, you need an over- voltage suppressor. But you don’t need a surge arrester when you have an overvoltage (surge) suppressor, that is a trimbox. Although this and all the information I will pass to you from now on will break the moulds of most of the technical people, these information are all documented.

Now, in this sense, I think we have opened a way to be followed by Trimbox. Now we are talking about a product with a special symbol of its own in the public and private sector specifications, such as in Vodafone Global.

Perhaps, like the Kirchoff laws, the symbol of a Turkish manufacturer has already been introduced to be valid throughout the world. Even though we don’t see the response in the field right now with the vast masses, this proud belongs to all of us.

In your last sentence, I felt an allusive reproach.

Yes, unfortunately. For this reason, let me give you an example; so to speak, an older brother who makes “Use the surge arrester rather than Trimbox” propaganda at a forum with thousands of followers, has developed an allergy that I cannot under- stand about Trimbox.

One of our managers responded to these comments, “I’m sending you a photo of the Trimbox product in my home, and can you send me a photo of the surge arrester in your home,” he asked. The result is as you predicted. Of course that photo didn’t come.

Well, shouldn’t we ask now, why do you encourage people to buy a product that you personally not trusted and used, as someone who has mastered technical knowledge? What’s even more ironic is that he is unaware that the brand he recommend- ed uses Trimbox in their factory and in their various systems.

When a product has become the first to be in our country for the whole world, while we should share this pride together, why we are trying to prevent each other, someone has to explain to me. I believe we will all be more successful when people leave two things. One is vanity, the other is envy.

The trimbox is a general product of the target market. Are you having trouble with publicity?

In spite of our advertising expenditures that have reached 10 million dollars in 12 years, there are companies and institutions that we have not yet reached or have just heard of us.

The reason for this is that, as an alternative to the well-established brands, it demonstrates the fact that it is difficult to come up with a product that has no culture and to open space.

Major brands constantly talk about innovation, but in real life they often see innovation as a risk. That’s the point of view that they don’t want their established order to be spoiled. But we’re talking about a product that will break these prejudices over time.

We registered our trademark at 70% of the world. Today we continue to be visible with our newsletters, promotional films and advertisements, especially in digital areas where we can touch everyone without slowing down.

However, as you have stated, Trimbox is a product that needs to be in every field, from industrial fields to houses. When the field is wide, we cannot ignore that the works to be done are unlimited and require continuity.

While Trimbox is a product that even housewives would want to acquire to protect their white goods and even the safety of their families, why do you lack on the shelves of electricians?

Mrs. Nurşah, my answer for this criticism will be as follows: One of our company’s 10 point constitutional rules is “do not demoralize, criticize constructively”. Your question is an example of a constructive criticism expression, and you are right.

We just started to take our place on the shelves. As of today, there are nearly 2000 running electricians in our portfolio. But most of them do not know what the product is; just the customer demands that and the electrician buys from us and sells.

But now we have started a special work and we are going to walk with 30 wholesalers step by step. And our work will continue until we find 300 wholesalers across the country.

The point you’re dealing with life safety is the most important part. Look, according to Europe’s annual statistics on fires, the loss of life is 4,000, 70,000 injuries and the financial loss is 126 billion Euros. The reason for the losses in these fires is due to overvoltage with a rate of 23.7%.

If we look from another angle. Can we say that we are actually faced with a product that will increase the warranty periods of the manufacturing industry, from white goods to industrial products?

You’ve made a great point. Just this morning, we were talking with our teammates about this with a little joke. Let’s give Trimbox instead of a warranty certificate!..

For example, if you were one of the actors in the automobile industry. If you’d come up with the slogan “my car won’t crash” and you proved it. Would there be such a thing as competition?

This is a very big claim. If I could succeed, I’d be monopoly.  Unless  my  opponents  can’t  offer  the same advantage.

Trimbox, offers our industrialist the competitive advantage in this example. In the same way, consider white goods manufacturers provide this warranty. A white goods brand offering Trimbox with its product will state as: “Whether lightning falls or the transformer explodes, my fridge does not burn!”

So, did you have initiatives in this direction, How were the reactions?

We had direct contacts with Vestel, Arçelik, İndesit. We also met with Beko’s Iraqi importer, but there is no culminated agreement yet. But I can tell you that the first to make this deal is going to be a very different branding.

On the one hand let alone them making a decision; you should sometimes prefer induction instead of deduction.

As follows, network faults are not covered by the guarantee throughout the world. The company, which sells large white goods that we are currently negotiating, is preparing to challenge with Trimbox.

This company will provide guarantees for all white goods that it sells, including network-related problems such as voltage fluctuations, provided the goods are purchased from its own  store. When this agreement is concluded, I do not think that the manufacturer brands will be merely a spectator af- ter the company sets an example in its own sector.

So far, we’ve always talked about the material side. What about the casualties? This is an issue that can cause irreversible, severe pain.

When the fire is mentioned in our country, we always discuss where and how to escape. But what we need to focus on is how the fire won’t break out. This is like not mounting a brake on a vehicle but warning how you’ll get out of the window in the event of an accident.

evren-yurttas-trimbox

Mr. Evren, when listening to the Trimbox, it is not possible to be really affected. I also congratulate you and your team on the fact that it is a product with its own symbol. What would you like to say to our readers last as we finish the interview?

The Trimbox prevents fires, thereby loss of life and property  caused  by  overvoltage  suppressor.  For Trimbox, which is a product that is not comparable to its cost savings, anyone who wants to ask question, get information or want to try it can contact us.

I would like to convey my greetings to the staff and its valuable readers of Sektörüm Magazine which  I admire and appreciate the quality, content and sectoral power.


COMPANY ID

 • Company Name: Trimbox Electrification Co. Ltd.
 • Year of Establishment: 2007
 • Field of Activity: Overvoltage Suppressors, Neu- tral-Earth Stabilizers
 • Type of Activity: Manufacturer
 • Contact Information: Ovaakca Merkez Mh. Is- tanbul CD. No:577 Osmangazi /Bursa
 • Product Groups: Switchgear materials
 • Authorized Person: Evren YURTTAŞ
 • Motto: Electricity does not sleep while you sleep
 • Number of Employees: 26
 • Certificates: TSE-BDS, CE, TPE

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.