sir-adam-beck-1

Sir Adam Beck

“Sir Adam Beck”, birçok konuda kendisini geliştirmiş ve geliştirdiği konularla alakalı bir sürü çalışmalarda bulunan bir politikacıdır. Sir Adam Beck‘in usta olduğu alanlardan bazıları: binici, ofis sahibi, hayırsever, üretici ve politikacılık.

Adam Beck” kendini her konuda geliştirmeyi başaran ve ileride herkesin ilham kaynağı bir adam olmak istiyordu ve başardı da.. 20. Yüzyılın başlarında herkes onun politikacılığından bahsetmeye başladı.

Onun bu kadar çalışkan ve zeki olması bazılarını kıskandırırken, tanıdıkları tarafından gurur kaynağı olmuştu. Hem siyasetçi hem de bilim insanı kimliğiyle tanınan Beck günümüzde de bu iki alanda örnek olmaya devam ediyor.

Bu yazıda, Sir Adam Beck’in sıra dışı hayat hikayesi ve elektrik aydınlatma alanına katkıları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Çocuklukta Başlayan Elektrik İlgisi

Sir Adam Beck 20 Haziran 1857’de Baden, Kanada‘da doğdu. Beck çocukluğundan beri elektrik konusunda kendi kendine çalışmalar yapardı. Elektrik sistemlerini merak eder ve bu sistemlerinin nasıl çalıştığını ailesine sorardı.

Adam-Beck-Jenerator-Istasyonu-Kontrol-Odasi-1

Ayrıca bilim insanların hayat hikayelerini okumak onun en büyük zevklerindendi. Ailesinden bazıları uğraştığı işin boş olduğunu ve bu işleri bırakması gerektiğini söylese de Beck bu öğütleri dinlemedi.

Beck ayrıca küçük yaşlardan itibaren jeneratör istasyonlarına büyük ilgi duyar ve gezdiği yerlerde bu yapılardan olup olmadığını ailesine büyük ilgiyle sorardı.

Jeneratörlerin nasıl çalıştığını öğrenmek ister ve kendisi de çubuk ve taşlardan jeneratör modelleri yapmaya çalışırdı. Sir Adam Beck’in küçük yaşlardan itibaren bu konulara karşı aşırı derecede ilgili olması ileride yapacağı işlerinin ışığı olmuştur.

Yaşı büyümesine rağmen hayallerini küçülmemiş aksine büyümüştür. Beck’in gençlik yıllarında en büyük isteği dünyanın en büyük jeneratör kaynaklarının inşaatını yapıp bu jeneratörü olabildiğince ucuz fiyatlara halkın kullanımına sunmaktı.

Hem Siyasetçi Hem Bilim İnsanı

Sir Adam Beck orta gelirli babası ticaretle uğraşan ve göçebe bir ailenin soyundan gelen girişimci bir insandı. Beck bir süre Kanada’da yaşadı. Ardından Almanya’ ya ailesi ile taşındı. Bir süre geçtikten sonra Beck Almanya’dan ailesinin iş durumları yüzünden Amerika’ya taşınmak zorunda kaldı.

Kısa bir süre sonra ailesinin burada da işleri iyi gitmeyince tekrar Kanada’ya döndü. Burada kendisine yeni işler bulmak isteyen Adam Beck ailesinin değirmeninde bir süreliğine çalıştı. Değirmen işinin kendisine uygun olmadığını ve burada yapamayacağını anlayan Sir Adam Beck burada inşaat işi ile uğraşmaya başladı.

İnşaat işinde kendisini geliştiren ve her zaman yeni bilgiler öğrenen Beck bölgede tanınan ve sevilen biri haline gelmeyi de başarmıştı. Burada belediye başkanı olmadan önce de yaptığı yardımlarla halkın gönlünü kazanmıştı. Yaşlılara yardım eder, gençlerin eğitimini üstlenir ve fakir ailelere erzak yardımları yapardı.

Sir Adam Beck , 20. yüzyılın başlarına doğru Kanada politikasını çok iyi izleyen ve kendi düşüncesini rahatlıkla söyleyebilen bir politikacıydı.

Sir Adam Beck halkın ihtiyacı olan Hidroelektrik Enerji kaynağını çok ucuz düzeyde satmanın ve bütün Ontario halkının bundan yararlanmasının hakkı olacağını savunarak, Hidroelektrik Güç Komisyonu’nu devreye soktu ve halkına yok pahasına Hidroelektrik enerjisini vereceğini söyledi.

adam-back-pompa-uretim-istasyonu-1

Elektriği Halkın Yararına Kullanan Başkan

Sir Adam Beck’in bir diğer hayali olan hidroelektrik üreten jeneratör inşaatına başlamak ve kısa süre içinde bitirmekti. Bu isteğini gerçekleştirmek için o zamanlarda önemli bir yere sahip olan ve istediğini zorla olsa da, alabilen belediye müfettişlerini arkasına alarak, istediği bina olan dünyanın en gözde, ayrıca en büyük hidroelektrik sistemlerinden birini kurdu.

Bu hidroelektrik jeneratörleri günümüz teknolojisinde bile yapılması güç binalar arasında yer alır. Kendi adını koyduğu ve verim oranını en yüksek seviyelerine çıkardığı Sir Adam Beck Jeneratör İstasyonları 1 (1922), kısa bir süre sonra yine kendi adını koyduğu Sir Adam Beck Jeneratör İstasyonları 2‘yi (1954) halkına ve tüm dünyaya sundu.

adam-back-pompa-uretim-istasyonu-1

Bu harika mimari eser bazı zamanlarda doğal dengeyi bozduğu için dünya kamuoyunda eleştirilirken bazı zamanlarda ise halkın ihtiyaç duyduğu enerjinin çoğunun buradan karşılandığı, bu sayede ithalat ihtiyacını kapattığı için büyük takdir topladı.

Bu eser dünyanın bazı yerlerinde büyük ilgiyle karşılanırken bazı yerlerinde ise aman kaybından başka bir işe yaramadığı şeklinde yorumlanıyordu. Beck, sık sık görüştüğü ve hizmet verdiği hükümet çalışanlarının itirazları üzerine, hayalinde olan binaların mimarlara yaptırdığı projelerinin bir kısmını ön tarihe almak mecburiyetinde kaldı.

Ayrıca bu sebepten bazı arkadaşlarıyla arası bozuldu. Beck arkadaşlarının kendisini kıskandığını ve yapacağı işlerin daha sonraya ertelenmesinde onların da rolü olabileceği düşündüğünden dolayı başlarda arkadaşlarına soğuk ve kötü davrandı.

Bir süre sonra da arkadaşlığını sonlandırdı. Sir Adam Beck ‘in en büyük eserlerinden Hydoru’yu daha büyük ve kullanışlı hale getirmek için bu konuda verdiği kararlarda acımasızca ve sertçe davranıyor, kimseyi düşünmüyordu.

Beck’in bu kararları bazı devlet adamlarını endişelendirdi ve Adam Beck’e yapmak istediği hayali bir an önce durdurması gerektiği söylendi. Fakat Beck, bu söylenenlerin hiçbirisine kulak asmayarak yoluna devam etti.

Kısa bir süre içinde istediği yapıtın inşaatına başladı. Ontario’daki halkına daha fazla elektrik vererek onları memnun etmeye çalıştı. Bu girişimi olumlu sonuçlanınca Sir Adam Beck halktan daha fazla destek almaya başladı.

Bu desteklerden sonra Beck’e Kanada’da iyi bir yönetici ve politikacı gözüyle bakıldı. Bu sayede Sir Adam Beck birçok eyaletin kurumsal yaşamını yeniden düzenleyerek halkına hizmete devam etti.

Beck, elektriği bir kamu yararı olarak görür bu yüzden ülkesinde bulunan elektriği fahiş fiyatlara farklı ülkelere satardı. Bu sayede ülkesine gelen paraları halkı için kullanılır ve halkının refah seviyesini arttırmayı planlardı.

Bu girişimini seven ve ona destek veren halkın güvenini iyice toplar ve ülkesine sanat, bilim konusunda da geride olduğunu görüp bu konularda da ülkesinin iyi olmasını isterdi. Bu yüzden ülkesinde resme ve müziğe yeteneği olan çocuk ve gençleri topladı ve onların en iyi şekilde eğitim almasını sağladı.

Sir Adam Beck , halkı için yaptığı bu çalışmaların ardından 15 Ağustos 1925 yılında dünyaya gözlerini yumdu. Arkasında ise gençlerin ufkunu açacak nice eserler bıraktı.

Makale: Sektörüm Dergisi araştırma servisine aittir.