LED Aydinlatma Yardimiyla Kis Tarimi Basladi

Kışın ortasında kapalı ortamda çilek yetiştirmek LED teknolojisi sayesinde gerçek oluyor. İstenilen dalga boyunda ayarlanabilen LED’ler sayesinde istediğiniz özellikte tarım ürünleri yetiştirmenin önü açılıyor.

Kış kapıyı çaldığında; çiftçiler bir türlü ortaya çıkmayan güneş yüzünden tarımı bırakıyor, arkasına yaslanıyor ve yaz mevsiminde yaşadığı yorgunluğu çıkartıyordu. LED teknolojisi sayesinde artık bu durum son bulacak ve kapalı ortamda LED ile aydınlatılan saksılarda tarım devam edecek.

Topraksız Kış tarımı yapmak isteyen çoğu kişi, tam spektrumlu büyüme ışıklarının aydınlattığı, bir takım yüksek teknolojili topraksız saksılar satın alarak iç mekân bahçeciliğinde hidroponik (Topraksız suda tarım) yöntemleri tercih ediyor ve bazıları kendi sistemlerini bile tasarlıyor.

Uzmanlara göre LED aydınlatma ve su depoları ile oluşturulan ideal iklime sahip sistemlerle bitkiler beş kat daha hızlı ve doğal olarak büyüyor ve sistem kapalı olduğundan dolayı kirlilik unsuru da olmadan bitkiler tezgah üzerinde temiz bir şekilde yetiştirilebiliyor.

Başlangıç hidroponik kiti; bitki kapsülleri, besin, kap ve LED ışıktan meydana geliyor. Hidroponik saksılarda bitkilerin büyüyüp yetişebilmesi için kullanıcının yapması gereken tek şey su takviyesi oluyor.

LED ile tarım ürünlerini büyütmek için kullanılan armatürler pazarda çok satan ve popüler ürünler arasında yerini aldı. LED aydınlatma sayesinde tarımsal ürünler hem çabucak gelişiyor, hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

Tüm bunların yanı sıra LED ürünler, diğer geniş spektrumlu aydınlatma ürünlerine göre daha uzun ömürlü olmasından dolayı sabit giderlerde de tasarruf sağlıyor. LED ürünlerin farklı dalga boylu ışık üretebilmesi sayesinde istenilen renkte ve enerjideki ışık, yetiştirme tercihimize göre ayarlanabiliyor.

Örneğin günışığı ve kırmızı LED ışık ile birçok meyve ve çiçek daha verimli olarak yetiştiriliyor, beyaz LED ile hızlı büyüme, mavi LED ile yüksek verimli büyüme sağlanılabiliyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.