kondansatorlerin-kullanildiklari-yerler-1

Alternatif akım (AC) ve Doğru akım (DC) devrelerinde gerilim depolamada ,güç katsayısı yükselmek için (daha çok fabrikalarda motorların çok olduğu yerlerde), rezonans halinde ve süzgeç devrelerinde (adaptör ve güç kaynaklarında tam DC elde etmek için) kullanılır.

  • Sayısal devreler için yapılan regüleli sabit gerilim kaynaklarında meydana gelebilecek ani sıçramalara ( sparklara ) karşı uçlarına 0.01 ile 0.1 µf arası kondansatör konur. Böylece sayısal entegrelerde meydan gelebilecek yanlış tetiklemeler önlenmiş olacaktır.
  • Şehir şebekesinde elde edilecek D.C gerilim kaynaklarında doğrultucu diyoddan sonra kalan alternansların doldurur. Böylece D.C gerilim kaynaklarında D.C’ye yakın gerilim elde edilir. Burada kullanılacak elektrolit kondansatörler 100 – 10 000 µf arası olmalıdır. Ayrıca elektrolit kondansatörlerin üzerinde yazılı gerilim değerinin çalışma geriliminden büyük olması dikkat edilmelidir.
  • Şehir şebekesinde gelebilecek parazit sinyallerin durdurulmasında A.C devrelerde geçiş kondansatörleri kullanılmaktadır.
  • Elektronik devrelerde A.C sinyalin geçişine izin vererek D.C sinyalin bloke edilmesinde kullanılmaktadır.
  • Değişen sinyallerin istenmeyen kısımlarının filtre edilmesinde kullanılmaktadır.
  • Değişen sinyallerin entegralini ( toplamını ) elde etmek için bir direnç ile birlikte kullanılmaktadır.
  • Değişen sinyallerin diferansiyelinin ( ayırımını ) elde etmek için bir direnç ile birlikte kullanılır.
  • Zamanlama fonksiyonu olarak kullanılması ; aşağıda görüldüğü gibi C kondansatörü S butonuna basıldığı anda aniden şarj olur. Daha sonra R direnci üzerinden yavaş yavaş deşarj olur.
  • Elektronik devrelerde kullanılan bir transistor’un iletimde yada yalıtımda olmasını sağlamak için bir kondansatörün şarjından veya deşarjından yararlanılır.
  • Flaş tüpler veya led’ler için gerekli olan hızlı ve güçlü palslerin elde edilmesinde kullanılır.

Elektronik devrelerde kullanılan kondansatörlerin arızalanması durumunda arızalanan kondansatörün yerine farklı bir değerde kondansatör kullanıla bilinir mi?

Arızalanan kondansatörün aynı değeri taşıyanının kullanılması en iyi tercihtir. Ama o an için aynı değerde bir kondansatör elinizde mevcut değil yada elinizde farklı değerlere sahip kondansatörler var.

Böyle bir durumda % 10 ile % 100 arasında değişen bir kondansatör kullanabilirsiniz.

Yapılan bu değişiklik devrenin kötü çalışmasına sebep olmaz, yani devre çalışır. Ancak devre işlemi etkilene bilir.

Kondansatörün Değerini Artırmak

Örneğin zamanlama devresindeki bir kondansatör söz konusu ise kondansatörün değerini artırmak zaman dilimini artıracaktır veya azaltmak zaman dilimini azaltacaktır.

Filtre devrelerinde kondansatör değerlerini değiştirmek frekans responsunu değiştirir.

Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken bir husus, daha önce bahsettiğimiz kondansatörün gerilim değerinin arızalanan kondansatörün gerilim değerinden düşük olmamasıdır aksi takdirde yeni taktığınız kondansatör patlayacak ve devreniz yine çalışmayacaktır.

kaynak istanbul emo-Antrak gazetesinden alıntı yapılmıştır.