hayalinizdeki-kariyer

Ne yazık ki çoğu insan hoşlanmadıkları işlerde çalışıyor. Geçici olarak sevmediğiniz bir işte çalışmanın yanlış bir yanı olmasa da, birkaç yıl boyunca bunu yapmak sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Kariyerinizde tatmin olmadıysanız, tükenmiş, endişeli ve depresif hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bu nedenle, sevdiğiniz bir işte kariyer yapmak, ister tıbbi bir kariyer, ister hukuk, mimari veya müzikte bir kariyer yolu olsun çok önemlidir. Tutkularınızı besleyen bir iş bulduğunuzda, hayatınızın geri kalanı iyileşir, hayata karşı motivasyonunuz artar ve kendinizi memnun hissetmeye başlarsınız.

online-kariyer-testi

Hayalinizdeki kariyeri bulmanın söylenenden çok daha kolay olduğunu biliyoruz. Çoğu insan yanlışlıkla hayallerindeki işe girmez. Bunun yerine, aylarca araştırma yapmak ve iş başvurusunda bulunmak ya da sonunda başarılı bir kariyere dönüşen bir iş kurmak için zaman ve kaynak harcarlar.

Neyse ki, gerçek tutkularınızı keşfetmek ve hayalinizdeki kariyere girmek için atabileceğiniz adımlar var. Aşağıda, hayallerinizdeki işi bulmaya başlayabilmeniz için sizlerle bazı ipuçlarını paylaşıyor olacağım.

  • Online Kariyer Testine Girin

Mükemmel kariyer yolunuzu keşfetmek için online bir teste girmeyi düşünmeyebilirsiniz. Ancak, basit bir testten kendiniz hakkında ne kadar çok şey öğrenebileceğinize şaşıracaksınız!

baskalarindan-tavsiye-alin

Online olarak katılabileceğiniz birçok farklı kariyer testi bulunmaktadır. Bu tür bir testi online olarak aldığınızda, tutkularınız, iş deneyiminiz ve kariyer hedefleriniz hakkında bir dizi soru sorulacaktır. Her soruyu cevapladıktan sonra, bir algoritma cevaplarınıza göre en iyi eşleşmeleri bulmak için binlerce mesleği arar. Bazı fikirler edinmenin ve daha önce var olduğunu bilmediğiniz kariyerleri keşfetmenin harika bir yoludur.

  • Hangi Konuda İyi Olduğunuzu Anlayın

Kendiniz için mükemmel kariyer yolunu bulmak istiyorsanız, temel becerilerinizi tanımlamak çok önemlidir. Her iş benzersiz bir beceri seti gerektirir ve neyin en iyi olduğunu bulmak, iş arama sürecini daha hızlı ve kolay hale getirecektir.

Oturun ve önceki iş deneyiminizi ve yetkinliklerinizi düşünün. Hem kişisel hem de profesyonel ortamlardaki önceki deneyiminiz nedeniyle hangi becerileri geliştirdiğinizi düşünün.

Zor (hard skill) ve kolay (soft skill) yaptığınız becerilerinizi tanımlamanız gerekecek. Zor beceriler arasında veri analizi, bilgisayar programlama, stratejik planlama, risk değerlendirmeleri ve bütçeleme becerileri bulunur. Kolay beceriler liderlik, iletişim, yaratıcılık ve takım çalışması etrafında döner.

  • Başkalarından Tavsiye İsteyin

Sevdiklerinizle, mevcut meslektaşlarınızla, komşularınızla veya online  tanıdıklarınızla konuşsanız da, mükemmel kariyeri ararken başkalarının tavsiyelerini almak harikadır. Diğer insanlar, hiç duymadığınız veya hakkında çok fazla şey bilmediğiniz işlerin ve sektörlerin farkında olabilir ve size önerilerde bulunabilirler.

Başvurabileceğiniz iş ilanlarını veya tanınmış bir şirkette size iş bulma konusunda konuşabilecekleri yöneticileri işe aldıklarını bile biliyor olabilirler. Unutmayın, bu sadece bildiklerinizle ilgili değil; aynı zamanda kimi tanıdığınla da ilgili! Hayalinizdeki kariyere isteklerinizle ve kalbinizden gelen güzel dileklerinizle ilerleyenlerden olunuz.

 

Görüşmek dileğiyle…