genc-newton-hussam-al-attar-gazze-cadirini-aydinlatmak-icin-elektrikli-cihaz-uretiyor

Gazze’de 15 yaşındaki bir çocuk, ailesiyle birlikte kaldığı çadırına elektrik sağlamak için bir cihaz yapmayı başardı.  Hussam Al-Attar, ikinci el eşyalar satan bir dükkandan iki fan aldı ve bunları elektrik üretebileceği küçük rüzgar türbinleri oluşturmak için kullandı. Buluşu, sayesinde kaldığı kampta ona “Gazze’nin Newton’u” denmeye başlandı.

Genç Newton Al-Attar verdiği demeçte şunları söyledi;

“Newton, kafasına elma düştüğünde bir elma ağacının altında oturuyordu ve yerçekimini keşfetti. Biz burada karanlıkta ve trajedide yaşıyoruz, Roketler üzerimize düşüyor. Bu yüzden ihtiyacımız olan aydınlatmayı sağlamayı düşündüm ve öyle yaptım”

genc-newton-hussam-al-attar

Al-Attar, Mısır sınırına yakın, Gazze Şeridi’nin güney ucundaki bir şehir olan Refah’ta ailesiyle birlikte bir çadırda kalıyor. Gazze’nin toplam 2,3 milyonluk nüfusunun yarısından fazlası şu anda Refah’ta bulunuyor. Çok sayıda insan, İsrail güçleri ve Hamas savaşçıları arasındaki savaştan kaçmak için Gazze’nin diğer bölgelerinden bölgeye kaçtı.

Yerinden edilmiş Filistinli genç Hussam Al-Attar, 6 Şubat 2024’te Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah’taki bir çadır kampında elektrik kesintisi sırasında sığınağını aydınlatmak için kullandığı rüzgar türbinleri üzerinde çalışmaya başlamış. Al-Attar ve ailesi, diğer Filistinlilerin çoğu gibi bir çadırda kalıyor.

Rüzgar enerjisiyle az miktarda da olsa elektrik üreterek fanları döndürmeyi başaran Attar; daha sonra fanları kablolara bağladı ve bir şarj istasyonu kurdu. Al-Attar ayrıca aydınlatma sistemini kontrol etmek için ahşaptan bir elektrik anahtarı da yaptı.

Genç Filistinli; başarısız olan ilk iki denemenin ardından çalışan bir sistem geliştirmesinin biraz zaman aldığını söyleyerek şunları ekledi;

“Aile üyelerimin ve belki de tüm Gazze halkına küçük de olsa bir katkı sunarak, acılarını hafifletebilecek bir şeyler yaratabildiğim için çok mutluyum. Gazze’de koşulların iyileşebileceği günlerin gelmesini dört gözle bekliyorum.

Bu kamptaki insanların bana Gazze’nin Newton’u demesinden çok mutluyum. Çünkü Newton gibi bir bilim insanı olup, sadece Gazze Şeridi halkına değil, tüm dünyaya fayda sağlayacak bir icat yaratma hayalimi gerçekleştirmeyi umuyorum”

Kaynak; Reuters