Elon Musk Kimdir ?

Günümüzde yaptığı projeler, yatırımlar ve daha çocukken giriştiği program kodlamacılığı sayesinde adını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça duyulan Elon Musk çağımızın en önemli dahilerinden biri olarak kabul görüyor.

Birçok kişi onu SpaceX ve Tesla gibi markalar üzerinden tanıyor. Bazıları ise “herkes için ücretsiz internet” hedefi ile adını duymuş durumda. Bu uçuk ve oldukça sıra dışı hayalleriyle gündemde yerini koruyan

elon-musk-kimdir-projeleri-konulu-makale

 • Elon Musk kimdir?
 • Neden tüm dünyanın ilgisini çekiyor?
 • Nasıl oldu da bu kadar ünlü ve başarılı oldu?

Bu yazıda yukarıdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Elon Musk'ın yeni model uzay araçları: Starship ve Super Heavy - DW Türkçe

Dünyaca Ünlü Bir Dahi: Elon Musk

Kendine dünyayı değiştiren Albert Einstein ve Graham Bell gibi ünlü bilim adamlarını örnek aldığını söyleyen Elon Musk, hem bilim ve teknoloji dünyasına getirdiği yeniliklerle hem de ilginç karakteriyle dikkat çekiyor.

Elon Musk’ın kendine örnek aldığı insanların hepsinde en büyük ortak taraf insanlığın gelişmesi için hayatlarını bu yola koymaları olmuştur. Elon bu örnekler sebebiyle kendini insanlığın refahı ve gelişimine adamıştır.

Ona göre insanlığın kaderini değiştirecek 3 konu vardır

 1. İnternet
 2. uzay 
 3. robotik

Bu 3 alanda yapılacak yeniliklerin insanlığın günlük hayatında da geleceğinde de hayati bir rolü olacağını savunan Musk, çalışmalarını da bu alanlarda yoğunlaştırmıştır.

Elon Musk, odaklandığı konular için büyük çapta projeler tasarlamıştır. Her biri büyük ilgi gören bu projeler, duyuruldukları ilk günden itibaren tüm dünya tarafından merakla takip edilmiştir. SpaceX ve Tesla bu projeler arasında en büyük ve en çok ilgi çekici olanlarıdır.

Bireysel servetini ve Paypal gibi kurduğu büyük şirketlerin gelirlerini kendi hedeflediği projeler için kullanan ve insanlığı başka bir çağa taşımak isteyen bu ünlü girişimci, araştırmacı ve bilim insanını gelin daha yakından tanıyalım.

Elon Musk’ın Projeleri

 • Güneş enerji santralleri oluşturmak
 • Yapay zeka teknolojilerinde ilerlemek
 • Bataryaları kuvvetlendirmek
 • Yeniden kullanılabilir roketler tasarlamak
 • İnternet uydu ağı oluşturmak
 • Ekonomik elektrikli otomobiller tasarlamak
 • Uzay taşımacılığını ekonomik hale getirmek
 • Yolcu taşımacılığını hızlandırmak
 • Mars’ta koloni kurmak
 • Ay’a iki turist götürmek
 • İnsanların ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı kurmak

Elon Musk’ın Çocukluğu ve Okul Dönemi

Elon Musk 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da doğdu. Annesi Kanadalı bir manken babası ise Güney Afrikalı bir elektromekanik mühendisiydi.

Çocukken aile içi problemler ve okulda başına gelen akran zorbalığı sebebiyle büyük sıkıntılar çekti.

Hatta öyle ki, içinde düştüğü yalnızlıktan dolayı kendini kitaplara adadı. 9 yaşındayken bitirdiği Britannica ansiklopedisini üniversite mezunları daha yeni okurken o çoktan okuyup başka kitaplara yönelmişti.

10 yaşına geldiğinde ailesi ona çağın en iyi bilgisayarından biri olan Commodore VIC-20’yi aldı. Bu hediye onun hayatındaki değişikliğin ilk adımıydı. Üç gün hiç uyumadan basit programlama öğrenerek bilgisayarı adeta elinde oyuncak etmeye başlamıştı.

Programlamada o kadar gelişmişti ki Blastar adlı oyunu yaparak bu oyunu 500 dolara satmıştı. Bu satıştan sonra ismi çok sık duyulmaya başlamıştır.

17 yaşına geldiğinde Elon daha çok fırsatın olduğuna inandığı Kanada’ya gitti. Kanada’nın Ontario eyaletindeki Queens Üniversitesi’ne öğrenci olarak kaydını yaptırdı.

Queens Üniversitesi’nde 2 yıl geçirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne, Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu. Fizik ve İktisat alanlarında çift ana dal yaparak mezun olan Elon Musk, her iki alanda da staj yaparak teorik bilgisini pratik ile geliştirdi.

A conversation with Elon Musk about Starship

Elon Musk’ın Kariyerinin Başlangıcı

24 yaşında “okul mu kariyer mi” diye düşünerek doktorasını sonlandırıp kardeşiyle beraber Zip2 adlı ilk web yazılım şirketini kurdu. Şirketinin açılmasından itibaren Musk Kardeşler gece gündüz çalışarak 4 yıl boyunca kendilerini bu işe adayarak mücadele verdiler.

Çalışmalarının meyvesini 1999 yılında Compaq şirketinin Zip2 şirketini 300 milyon dolara satın almasıyla gerçekleşti. Kazandığı paralar ile ilk önce X.com adında finansal hizmet şirketini kurdu.

Daha sonra Musk Kardeşler dönemin rakip firması Confinity ile birleşerek güçlerini arttırdılar. Max Levchin’in ısrarı üstüne Elon Musk, yeni kuracağı ve büyük ümitler beslediği yeni girişiminin adını Paypal olarak koydu.

Ürün isminin yanı sıra PayPal’ın Unix tabanlı altyapısının Microsoft tabanlı olacak şekilde değiştirilmesi de aradaki gerginliği artırdı. Bir gün Musk tatildeyken Levchin yönetim kuruluna baskı yaparak Elon Musk’ın CEO görevinden alınarak yerine Peter Thiel’in alınmasını sağladı.

Musk artık CEO değildi ama hala yönetim kurulunda yer alan bir hissedardı. Elon Musk’ın günümüzdeki yaptığı yatırım ve projelerin önünü açan kapı ise 2002 yılında Ebay’in Paypal’ı satın alınmasıdır. Elon Musk Paypal’da %11.7’lik hisse sahibi olduğu için bu satıştan toplam 165 milyon dolar kazanmıştır.

Elon Musk’ın Zirve Projesi: SpaceX

Spacex, Elon Musk’ın Paypal’daki zaferinden sonra uzaya daha az maliyetle insan ve yük taşıma amacıyla kurulmuştur. Kurumun hedeflerinden biride başta Mars olmak üzere birçok gezegende koloni kurmaktır. Uzaya gönderilen roketlerin veya kullandıkları yakıtların hepsi kalite ve güvenlik için şirket içinde üretilmektedir.

Elon Musk: SpaceX spent 'hundreds of millions' extra on NASA astronaut capsule

SpaceX zamanının neredeyse en iyi fonlarını alıyor ve destek görüyordu. Bunun en büyük sebebi ilk kez uzay konusunda devletin yerine özel sektörün el atması idi.  Bu yeni sistemde, her şartta devletin yükü azalıyordu.

Fakat tek sorun şuydu: Space X, Elon Musk’ın istediği şekilde hızlı üretim yapamıyordu. Bunun üzerine Elon Musk, kendini tamamen bu şirkete adayarak şirketin hedeflerini büyüttü. Elon Musk ekibiyle birlikte, uzaya gitmekte kullanılan mevcut motorlardaki gereksiz her şeyi hesapladı.

Hatta onların yerine kendi motorlarının daha ucuza ve kaliteli üretileceğine dair bir yazı yayınlayıp ilgiyi üstüne çekerek SpaceX şirketinin çok hızlı bir şekilde büyümesine yol açtı. Bu dönemde Elon Musk ve ekibi, en gurur duydukları araçlarından biri olan Dragon’u yaptı.

Bunun amacı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme ve erzak temin etmekti. Günümüzde, uzay aracının insanlı hali ise geliştirme aşamasındadır. Ünlü dahi Elon Musk’ın SpaceX ile ulaştığı başarılardan diğer ikisi ise şunlardı:

 • 28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roketin yapılması (Falcon1)
 • 9 Aralık 2010 tarihinde Uzaya Dragon aracını yollayıp yörüngeye yerleştiren daha sonra da dünyaya geri getiren ilk özel şirket olması

Spacex’in en büyük hedeflerinden biri de Mars’ta koloni kurmaktır. Elon Musk, böylece Amerikan ordusu ve NASA tarafından büyük destek görmeyi amaçlamaktadır. Elon Musk bu konuda ısrarcılığını şu sözlerle açıklar:’ Mars’a ulaşmak değil, Mars’ta ölmek istiyorum.”

Elon Musk’ın Gerçekleşen Bir Başka Hayali: Tesla Motor Şirketi

Tesla Motor şirketi, Elon Musk tarafından 1 Temmuz 2003 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde kuruldu.

Ünlü dahi böylece sadece uzayda değil karada da insanlığa hizmet vermek istedi. Tesla başlarda imkansızlıklarla boğuştu. Ancak daha sonra şans yüzüne güldü, sonuçta ilk yılını başarıyla tamamladı.

2008 Yılında ilk Roadster modelini piyasaya sunarak 2 yıl içinde 1300’den fazla otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu hızlı büyümeden etkilenen Amerikan hükümeti 460 milyon dolarlık destekle Tesla’nın büyümesini hızlandırdı.

Tesla şirketi yöneticileri, zamanın ötesinde düşünüyordu. Kendi deyimleriyle en havalı, en güçlü ve en çevreci arabaları üretmek; aynı zamanda var olan Mercedes ve BMW gibi dişli rakiplere denk olmak istiyorlardı. Ama hedeflerindeki üretim için uygun tesisleri yoktu. Bu aşamada Elon Musk’ın gizli planı devreye girdi.

Kaliforniya’da yer alan Nummi fabrikası, baştan sona bir sanayi kasabası gibiydi. 1984’den beri burada Toyota ve Generals Motors şirketleri vardı. Her yıl neredeyse 450 bin otomobil üreten tesis, adeta yeniçağa hizmet etmek ister gibiydi. Musk gizli planını adım adım uygulayarak Aiko Toyoya’dan fabrikayı görmek için izin aldı.

2009 da Lehman Brothers’ın iflasını takiben Generals Motors da fabrikayı boşalttı. Toyota ise üretimi durduracağını açıkladı. Elon Musk tanınmamak için şapka ve gözlükle fabrikaya geldi, 42 milyon dolarlık teklif yaparak Tesla’nın ihtiyacı olan tesise sahip oldu. Tesla tesisi aldıktan 5 hafta sonra halka arz edildi ve 238 milyon gelir elde etti. Bu tarihten sonra Tesla uçuşa geçerek bugünkü güçlü haline ulaştı.

Elon Musk’ın Açıklanan Serveti ve Yeni Projeleri

Dünyanın en zengin 100 insanı listesinde Elon Musk 13.9 milyar dolarlık servetiyle 79. sırada yer alıyor. Birçok uzmana göre eğer Musk yatırımlarını doğru yönlendirmeye devam ederse 10 yıl içinde ilk 50’ye girmesi işten bile değil.

Ancak Elon Musk’ı sürekli gündemde tutan şey serveti değil, her biri büyük ilgi çeken ve dünyayı değiştireceğine inanılan çılgın projeleri…

Elon Musk’ın en çok dikkat toplayan projelerinden biri internetle ilgili.

Dünyanın her yerinden bağlanabileceğiniz tamamen ücretsiz bir internet ağı oluşturmayı hedefleyen ünlü dahi, bu proje için neredeyse tüm dünya liderleriyle görüşme yapıyor. Nitekim son olarak Ankara’ya gelen Musk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Elon Musk’un bir diğer projesi ise insan beynine sinirler aracılığıyla bir çip yerleştirerek insanoğlunun var olan her teknolojiyi zihniyle kontrol etmesini sağlıyor.

Neural Link adını taşıyan proje eğer gerçekleşirse kullanılan telefon, bilgisayar vb. hiçbir ürüne ihtiyaç kalmayacak, çünkü bu aygıtların tüm işlevleri insan zihni tarafından yapılabilecek. Bu da tabi ki insanoğlunu bambaşka bir çağa götürebilme imkanı sağlıyor.

Elon Musk ilginç hayat hikayesi, başarıları ve etkileyici hayalleriyle tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Bundan sonra neler başarıp neleri değiştireceğini ise zamanla göreceğiz.

Uyarı: Bu içerik, Sektörüm Dergisi içerik departmanı tarafından derlenmiştir, izinli veya izinsiz kullanılamaz!