elektrikli-araclar-ve-sarj-istasyonlari

Hep söylediğim bir şey var; “her teknoloji kendi ihtiyaçlarını doğurur”. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin de bana göre üzerinde durması gereken konu tam da budur. Gelişen teknolojilerin ihtiyaçlarını doğurdukları yerde biz olmalıyız ve o ihtiyaçları üreterek, hazır pazara girmeliyiz.

Gücümüzü bilir ve eforumuzu ona göre harcarsak hem başarılı oluruz, hem de gereksiz hayallere kapılmamış oluruz diye düşünüyorum.

Özellikle üniversitelerimizde katıldığım konferanslarda Ar-Ge mühendisi adaylarına bir nevi ticari  sırrım  olan şu tüyoyu veriyorum: “Üretilen teknolojilerin kronik sorunları üzerine gidin ve dünyaya rahat açılın”.

Son 10-15 yılımızın neredeyse tamamında otomotiv sektöründe teknolojik gelişme anlamında en büyük yeri elektrikli araç teknolojisi ve bununla ilgili yenilikler meşgul etti. Sanıyorum 10-15 yıl daha meşgul edecek.

O zaman bu teknoloji üretilmiş ve dünyaya satılıyor olduğuna göre, bu teknolojilerin kronik sorunları üzerine gitmek akıllıca olabilir.

Peki bu teknolojilerin kronik sorunları ne olabilir?

Reel bir örnek verecek olursak, mesela bu araçların şarj edildikleri istasyonların elektrik hatalarında zarar görmesi ve otomobile de zarar verme ihtimalli üzerine gidilebilir mi?

Gidildi bile. Şahsıma Bursa’nın mucidi ödülü de dahil birçok ödül kazandıran bir Ar-Ge ürünü bu işi görüyor. Yıldırım ve trafo patlaması da dahil elektrikli ve elektronik cihazların yanmasını ve buna bağlı yangın riskini yok eden aşırı gerilim sönümleyiciler güvenle araç şarj istasyonlarında kullanılabiliyor.

Çin’de 2017 yılında 171.000 adet olan araç şarj istasyonu sayısı, geçtiğimiz Ağustos ayında İngiltere’de 9.000 adet ile 8400 olan benzin istasyonu sayısını geçti. Türkiye’de PÜİS’e üye yaklaşık 14.000 benzin istasyonu sayısı göz önüne alındığında, gelecekte muhtemel ihtiyacımız olan yaklaşık elektrikli araç şarj istasyonu sayısı aşağı yukarı ortaya çıkmış oluyor.

Bu rakamlar ışığında, yeni sayılabilecek bir teknolojinin nasıl bir yeni ihtiyaç ile karşımıza çıkacağı gün gibi ortada.

Bizim de satış stratejimizi bu yönde geliştirerek istasyonların muhtemel elektrik arızalarını, yangınlarını ve daha verimli çalışmalarını sağlayacak tedbirleri onlara anlatarak pazara girmemiz, hem onlara, hem bize, hem de ülke ekonomimize ciddi katkı sağlayacaktır.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…