En Çok Karşılaşılan Elektrik Arızaları

Elektrik arızaları ile iş yerinde, evde, okulda sıkça karşılaşıyoruz. Elektrik hayatın her alanında kullanılınca arıza yaşamak da kaçınılmaz oluyor. Günlük hayatta insanların en çok karşılaştığı elektrik arızaları hangileri? Elektrik arızalarında profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

İşi, İşin Uzmanına Bırakın

Günümüzde elektrik medeniyetin temel taşı olarak görülüyor. Elektrik sayesinde tedavi oluyoruz, iletişim kurabiliyoruz, ulaşım sağlayabiliyoruz, ısınabiliyoruz… Bu kadar çok kullanılan elektriğin zaman zaman arızalara yol açmasında şaşılacak bir durum yok.

Elektrik arızaları gündeme geldiğinde çoğu zaman, bir uzmana başvurmadan önce, insanlar çözümü kendileri bulmaya çalışıyor. Önce sigortalar indirilir, sonra arızalı elektrik tesisatı tornavida ile deşilir. İşler geri dönülmez noktaya geldiğinde elektrikçi çağırılır.

Bu klasik senaryoyu herkes yaşamıştır. Önce bilmediğimiz halde kendimiz tamir etmeye çalışır, tesisatı ya da elektrikli aletleri iyice bozduktan sonra elektrikçi çağırırız. Elektrik arızaları yaşandığında en doğru ve hızlı çözüm tabi ki uzman bir kişiden destek almak.

Elektrik enerji olarak çok kuvvetli ve tehlikelidir. En ufak bir dikkatsizlik hayatınıza bile mal olabilir. Elektrik arızaları basit görünse de ciddi tehlikeler barındırabilir.

Bu nedenle uyarıyoruz; elektrik arızaları yaşandığında işi işin uzmanına bırakın. Elektrik gibi karışık ve uzmanlık gerektiren bir konuda kolları sıvayıp hemen elinize bir kontrol kalemi almayın.

Unutmayın ki elektrik tesisatı komplike bir sistemdir; son kullanıcı olarak bizim gördüğümüz priz ve duylar bu sistemin çok çok küçük parçalarıdır. Bu nedenle aman ha diyoruz, elektrik arızaları ile karşılaştığınızda kesinlikle bireysel müdahalelerde bulunmayın.

En Sık Karşılaşılan Elektrik Arızaları

Elektrik kullanımında son dönemlerde bilinçli tüketim hepimizin gündeminde olsa da konu elektrik arızaları olunca ne yazık ki aynı hassasiyeti göstermiyoruz.

Elektrik arızaları ile karşılaştığımızda, çoğu zaman, ya geç aksiyon alıyoruz ya da problemi bilinçsiz bir şekilde kendimiz çözmeye çalışıyoruz. Son noktada uzman bir elektrikçiye danışıyor ve aslında en kolay sorunlara bile geç müdahale etmiş oluyoruz. Peki en sık hangi arızalarla karşılaşıyoruz?

 • Duy arızaları: Avize ve aplik gibi aydınlatma araçlarının akım ile buluştuğu noktada oluşan arızalardır.

Duyun hasar görmesi, kullanılamaz hale gelmesi durumunda yeni bir duy takılarak arıza giderilebilir. Buat arızaları: Zaman içerisinde elektrik hattının çıkışındaki kablolar gevşer. Gevşeme ileri boyutlara ulaşırsa elektrik hatlarında kıvılcıma ve hatta yangına neden olabilir. Bu arızanın habercilerinden biri de ortaya çıkan tiz sestir.

 • Buat arızası ciddiye alınması gereken ve uzman kişilerin müdahalesiyle düzelebilecek bir arızadır. Sigorta atması: Ampul ve priz hatlarındaki fazla elektrik yüklenmeleri sonucu sigorta atması en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Sigorta atması durumunda çözüm oldukça basittir; sigorta eski haline getirtilerek hatta tekrar elektrik verilir. Fakat sigorta oldukça sık atıyorsa, mutlaka bir elektrik uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.
 • Voltaj problemleri: Voltajın sürekli düşüp yükselmesi özellikle elektrikli aletler için büyük tehlike oluşturuyor. Farklı voltaja maruz kalan aletler kalıcı olarak hasar görebilir.Ev aletlerinde yaşanan problemler voltaj kaynaklı olabilir. Özellikle kombi gibi hassas aletler voltajdan en çok zarar gören elektrikli aletlerdir.
 • Faz problemleri: Eğer binaya 3 fazdan akım geliyorsa, kesinti sırasında binanın bazı bölgelerinde elektrik olması, bazı bölgelerde ise elektriğin kesildiği durumlar yaşanabilir. 3 fazlı sistemde nötr gevşemiş ya da kopmuşsa faz-nötr gerilimleri değişebilir.

Bu problem uzman bir elektrikçi tarafından giderilebilir. Priz Arızaları: Prizler, elektrik tesisatının görünen kısmını oluşturur. Duvar içlerinden geçen tesisatın elektrikli aletlere enerji iletmesinin son adımında prizler yer alır. Prizler iyi monte edilmemişse gevşeyebilir. Daha ileri boyutlu arızalarda prizlerin duvardan ayrılarak kabloların açığa çıktığı görünebilir. Bu durumlarda kesinlikle uzman kişiler tarafından ya priz tamamen değiştirilir ya da tekrar montajı yapılır.

İnternette En Çok Aranan Elektrik Arızaları

Elektrik arızaları konusunda tüketici en çok hangi problemleri yaşıyor? İnsanlar en çok hangi arızalardan şikayet ediyor ve hangi konularda çözüm arıyor?

Cevabı arama motorlarında gizli. elektrik arızaları hakkında bir araştırma yaparak, internet arama motorlarında, elektrik arızalarıyla ilgili olarak en çok yapılan aramaları derledik. Son kullanıcı, genel elektrik kesintileri ve arızaları hariç, hangi problemlerle karşılaşıyor ve ne tür çözümler arıyor?

 •  Oto elektrik arızaları ve çözümleri
 •  Araçta elektrik kaçağı nasıl bulunur
 •  Evin yarısında elektrik yok
 •  Evin bazı odalarında elektrik yok
 •  Prizlerde elektrik var lambalar yanmıyor
 •  Apartmanda elektrik var evde yok
 •  Binanın yarısında elektrik yok
 •  Duyda elektrik var ama lamba yanmıyor
 •  Anahtara elektrik gelmiyor
 •  Ampul cızırtı yapıyor
 •  Prizden yangın çıkar mı?