Bitcoin yatırımı yapmak için öncelikle Bitcoin’in işlem gördüğü bir kripto para borsasına üye olunmalıdır. Bitcoin piyasasında yeni olanlara uygun tasarlanmış ve güvenliğe önem veren çok sayıda kripto para borsası vardır. Bitcoin yatırımı yapabilmek için borsa hesabına para aktarılmalı ve sonrasında yatırım stratejisi doğrultusunda Bitcoin alımı yapılmalıdır. Bitcoin yatırımları ile kar elde edebilmek için kısa ya da orta vadeli pozisyonlar alınmalıdır. Ayrıca Bitcoin fiyatlarının iniş ve çıkışlarının düzenli olarak takip ediliyor olması da oldukça önemlidir. Kripto para borsaları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayanların Bitcoin piyasasında kar elde edebilmeleri çok düşük ihtimaldir.

Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Bitcoin yatırım seçenekleri, günümüzde Bitcoin yatırımlarının artması ile beraber çeşitlenmiştir. Bitcoin yatırımları ise şunlardır:

 • Bitcoin kabul eden yerlerde işlem yapmaya başlanabilir. Bitcoin’i geçerli bir ödeme olarak kabul eden işletmelerden bazıları; Amazon, WordPress, Metro gibi işletmelerdir. Hala az sayıda olsalar da bu işletmelerde Bitcoin ile işlem yapan büyük isimler vardır. Bitcoin’in fiyatı düştüğünde alarak ve yükseldiğinde de kabul eden yerlere satarak bu işletmeler ile yatırım alanı oluşturulabilir.
 • Bitcoin satın almak isteyen birine çevrimiçi bir Bitcoin pazarı üzerinden satış yapılabilir. Para ile Bitcoin almak isteyen bir alıcı bulunduğunda web sitesi üzerinden takas işlemi gerçekleştirilir. Diğer kullanıcılara Bitcoin satışı yaparak bunu kar sağlanan bir yatırım alanına çevirmek mümkündür.
 • Borsada Bitcoin satışı yapılabilir.
 • Lokal Bitcoin alım satımları ile yatırım yapılabilir. Parasını lokal bir toplulukta tutmayı tercih edenlerin kullanacakları servisler ile Bitcoin satışı yapacakları zaman dünyanın herhangi bir yerinden isimsiz bir alıcı ile eşleşmek yerine, yerel bölgedeki alıcılar ile eşleşme sağlanır.
 • Bitcoin yatırım şirketine para koyulabilir. Doğrudan Bitcoin alım satımı yapmaktan çok daha az riski olan bir yatırım yöntemidir. Örnek vermek gerekir ise; Bitcoin Yatırım Ortaklığı şirketi üzerinden hisse senedi alım satımı yaparak kar edilebilir. Şirketin tek faaliyet alanı Bitcoin olduğu için hisse senedi alım satım fiyatları da Bitcoin fiyatına göre değişir.
 • Bitcoin mining yani Bitcoin madenciliği ile kar elde edilebilir. Yeni Bitcoinler karmaşık sorunlar ile yaratılır ve bu sorunları diğer Bitcoin madencilerinden daha önce çözen madencilere Bitcoin verilir. Bitcoin madencileri, para ile Bitcoin almadan Bitcoin sahibi olurlar.
 • Düşük fiyattan Bitcoin alıp yüksek fiyattan satmak, en fazla uygulanan yatırım stratejisidir. Ancak Bitcoin piyasasında fiyat değişimlerinin ne zaman olacağını kestirmek daha zor olduğu için uzun vadede değil, kısa vadede uygulanması gereken bir stratejidir.

Bitcoin Yatırımı İle Kazanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin piyasasında kar elde etmek için trendler takip edilmelidir. Piyasadaki eğilimler düzenli olarak izlenmelidir. Güvenilir piyasa tahminleri yapan siteler ya da sosyal medya hesapları takip edilmelidir. Bitcoin yatırımcılarının fikir alışverişi yapabildiği tartışma forumlarına katılarak onların yorumları okunmalıdır. Uzman yatırımcılardan planlanan yatırım ile ilgili tavsiye istenmelidir. Yatırımcılar ne kadar uzman olurlarsa olsunlar, Bitcoin piyasası ile ilgili öngöremedikleri noktalar olabileceği bilinmelidir. Bu yüzden her yatırımcının kar elde edebilmek için kendi oluşturduğu bir stratejiye ihtiyacı vardır.

Bitcoin Yatırımı İçin Ne Kadar Para Ayrılmalıdır?

Bitcoin’e yatırılacak tutar, yatırımcının kaybetmeyi göze alabileceği tutar olmalıdır. Bitcoin değişken bir piyasaya sahip olduğu için çok kısa süre içerisinde çok yüksek kar da elde edilebileceği gibi bir anda bütün yatırım kayıp da edilebilir. Dolayısı ile yatırılacak tutar kaybedildiğinde maddi açıdan borçlanma durumu olmamalıdır. Ayrıca kripto para piyasasında yatırım yaparken riski azaltmak için tek bir coin almak yerine çok sayıda coin satın alınarak risk bölünebilir. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin gibi coinlere aynı dönemde yatırım yaparak birinden elde edilen zarar diğerinden elde edilecek olan kar ile kapatılabilir.

Bitcoin Yatırımı İçin Seçilebilecek Popüler Borsalar Nelerdir?

Bitcoin’in işlem gördüğü borsalar, Bitcoin alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için gereklidir. Bitcoin yatırımcıları bu borsaların siteleri üzerinden üyelik oluşturur, profillerini doğrular ve ardından işlem yapmaya başlayabilirler. Bitcoin borsaları üzerinden aldıkları Bitcoinleri ise daha güvenli olması açısından Bitcoin cüzdanlarında saklamaları tavsiye edilir. Hem yurt dışında hem de Türkiye’de çok sayıda Bitcoin borsası vardır. Yurt dışındaki kripto para borsalarının hepsi kredi kartı ile ödeme kabul etmediğinden, tercih edilen borsanın Türkiye’de işlem yapan bir borsa olması daha avantajlıdır. Bunlardan bazıları ise aşağıda verilmiştir:

 • Binance
 • Bittrex
 • io
 • Kraken
 • Coinbase
 • Poloniex
 • Bitfinex
 • Koinim
 • ICRYPEX
 • Koineks
 • Bitlo
 • BTCTurk
 • Paribu
 • Bitturk

Bitcoin Yatırımı İçin Borsa Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin borsası tercihi için önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Borsaların popüler, güvenilir ve diğer kullanıcılar tarafından çok sayıda şikayet almamış borsalar olmasına özen gösterilmelidir.
 • 7/24 müşteri desteği sunan ve herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında muhatap bulunabilen bir borsa seçilmelidir.
 • Bitcoin alım satım işlemleri hızlı gerçekleşen ve hesaba parayı kısa süre içerisinde hesaba aktaran borsalar tercih edilmelidir.
 • Düşük komisyon oranları ile yatırım yapma imkanı sunan borsalarda hesap açılmalıdır.
 • Kullanışlı bir arayüze sahip olan ve hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabilecek borsalar seçilmelidir.
 • Kendi ürettiği teknolojisini sunan kripto para borsaları, müşteri desteği açısından da daha avantajlıdırlar.

Bitcoin Yatırımı İçin Neden Bitcoin Cüzdanı Gerekir?

Bitcoin cüzdanı oluşturmak, kripto para birimi olan Bitcoin’i güvenli bir şekilde saklamak için gereklidir. Bitcoin cüzdanları, Bitcoin adresine erişim sağlayan ve yapılan işlemleri onaylayan özel anahtarlar olarak tanımlanır. Kağıt, fiziksel Bitcoin, mobil, web, masaüstü, donanım ve banka olmak üzere farklı Bitcoin cüzdan türleri vardır. Kötü amaçlı yazılımların kurbanı olarak cüzdandaki Bitcoinleri kaybetmemek için Bitcoin yatırımı yapanların güvenilir bir Bitcoin cüzdanı tercih edilmeleri gereklidir. İnternetten gelebilecek tehlikelere karşı korunmak için internet bağlantısı gerektiren cüzdanlar yerine donanım cüzdanlar daha fazla tercih edilir. Popüler ve güvenilir kripto para cüzdanlarından bazıları şöyledir:

 • Bitcoinpaperwallet: Kullanıcılar için rastgele Bitcoin adresleri ve özel anahtarlar yaratan kağıt cüzdandır. Dijital ortamda saklanmadığı için dijital hırsızlıklardan korunmayı sağlar.
 • Casascius: Fiziksel Bitcoin ilk olarak Bitbill kredi kartı olarak görüldü. 2011’de ise Mike Cadwell tarafından yaratıldı ve fiziksel Bitcoin’e kendi lakabını isim olarak verdi. Soyulabilir bir hologramın altında özel anahtarlar bulunacak şekilde üretilen fiziksel Bitcoinlerin eğer kullanılır ise, değerlerini kaybedecek şekilde tasarlandı. Ancak 2013 senesinde Mike Cadwell’den bu uygulamayı durdurması istendi.
 • Atomic Wallet: Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan mobil cüzdan hem IOS hem de Android işletim sistemli cihazlar için uygundur. 500’den fazla varlık ile işlem yapılabilir. İşlemler anlık olarak gerçekleşir.
 • Blockchain: Web tabanlı Bitcoin cüzdanları içerisinde en popüler olandır.
 • Electrum: Güvenilir masaüstü Bitcoin cüzdanlarından biridir. Açık kaynak yazılıma sahiptir. İşlem ücretinin yayınlanmış bir işleme yansıtılmasını sağlayarak yapılan işlemlerin daha hızlı onaylanmasına imkan verir. Mac OS, Windows ve Linux cihazlarda kullanımı uygundur.
 • KeepKey: Donanım Bitcoin cüzdanıdır. Dijital bir ekranı ve metal bir gövdesi vardır. Geri kurtarma işlemi Chrome uzantısı ile gerçekleştirilebilir.
 • Bitcoin Kripto Bankası: Bankalar Bitcoin’i uygulanabilir para birimi olarak görmediği, şeffaflık konusunda yeterli bulmadığı için Bitcoin aküm satım ve saklamanın yapılabildiği bir banka kuruldu.

Banka Hesabı Bitcoin Cüzdanına Nasıl Bağlanır?

Hesabı Bitcoin cüzdanına bağlamak için tercih edilen Bitcoin cüzdanının sunduğu transfer seçeneklerinin öncesinde bilinmesi gereklidir. Bazı Bitcoin cüzdanlarına aktarım yapabilmek için çevrimiçi ödeme hizmetlerine kayıt olmak gereklidir. Ayrıca banka hesabını Bitcoin cüzdanına bağlamak için ise; banka hesap numarası, hesabın yönlendirme numarası, hesap sahibinin tam ismi, telefon numarası gibi bilgiler de istenir. Banka hesabını Bitcoin cüzdanına bağlamanın riski ise, çevrimiçi alışverişte banka bilgilerini kullanmak ile eşdeğerdir.

Banka Hesabı Üzerinden Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alma işlemi için öncelikle bir Bitcoin cüzdanının olması ve bu cüzdana banka hesabının bağlanması gereklidir. Çünkü Bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirilirken cüzdan bu işlem için yeterli miktarda para olmalıdır. Ardından Bitcoin cüzdanı açılmalı ve kullanılan cüzdana göre tam yazı farklı gösterse de cüzdan sayfasında bulunan Bitcoin Satın Al ibaresine tıklanmalıdır. Almak istenen Bitcoin miktarı seçildiğinde, bu miktara karşılık gelen ücret de cüzdana bağlanmış olan banka hesabından çekilir.

Bitcoin Alım Satımlarının İşleyiş Sistemi Nasıldır?

Bitcoin al sat işlemlerinin temel mantığı, bir yatırımcının verdiği alış ya da satış emri ile diğer yatırımcının eşleşmesine dayanır. Bitcoin yatırımcıları kripto para borsasına kayıt olduktan sonra EFT, havale veya Papara gibi yöntemler ile Bitcoin hesaplarına para aktarırlar. Ardından bu para ile Bitcoin alım emri verirler. Örnek vermek gerekir ise; yatırımcı herhangi bir fiyattan Bitcoin alım emri vermiş olsun. Aynı gün içerisinde, aynı fiyattan Bitcoin satış emri veren yatırımcı ile eşleşme yapılır ve işlem gerçekleşir.

Düzenli Satın Alma Planının Bitcoin Yatırımında Önemi Nedir?

Düzenli Bitcoin yatırımı yapmak, Bitcoin ile kar elde etmenin en önemli stratejilerinden biridir. Riskli ve fiyat değişimleri sık yaşanan bir kripto para olduğu için yatırımcılar altın ya da dolar yatırımlarında olduğu gibi Bitcoin aldıktan sonra onu kenara koyarak unutamazlar. Maddi kayıp yaşamamak için düzenli bir satın alma planı oluşturmaları ve doğru zamanda da satmaları gereklidir.

Her ay belirli bir miktar ile Bitcoin yatırımı yapmayı tercih edenler için Bitcoin cüzdanlarından bazıları düzenli para çekme hizmetini sunar. Coinbase gibi Bitcoin cüzdanlarına banka hesabını tanımladıktan sonra her ay düzenli olarak çekilmesi istenen tutar girilmelidir. Her ay belirlenen tutar otomatik olarak Bitcoin alımında kullanılır.

Bitcoin Yatırımlarında Komisyon Ödenir Mi?

Bitcoin alım satımında komisyon ödemesi olur ve bunun tutarı da yatırım araçlarına göre farklılık gösterir. Bitcoin alım satım işlemleri yapıldığında, işlem tutarının belirli bir oranında komisyon alınabilir. İşlemler için kullanılan araçların öncesinde komisyon bedellerine bakılmalı ve buna göre üye olunmalıdır.

Bitcoin Fiyatları Neden Yükselir?

Bitcoin’in yükselmesinin sebepleri içerisinde en önemlisi, sınırlı sayıda bir kripto para olmasıdır. Üst sınırı olduğu için yatırımcılar bu sınırı aşamazlar ve dolayısı ile Bitcoin yatırımı için arz sınırlıdır. Arz sınırlıyken talebin artması ise Bitcoin fiyatlarının yükselmesine neden olur. Ayrıca kurumsal şirketlerin yüklü miktarda Bitcoin yatırımı yapmaları da Bitcoin’e olan talebi artırdığı için Bitcoin fiyatlarının yükselmesine sebep olur. Örnek vermek gerekir ise; Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın Bitcoin’i dile getirmesi ve ABD’li yazılım şirketi MicroStrategy’nin 40.824 Bitcoin satın alması gibi durumlar, Bitcoin fiyatlarının yükselmesini sağlamıştır.

Makale: Konuk Yazar Can Parlak tarafından üretilmiştir