akilli-sayac-nedir-ne-ise-yarar-neden-gereklidir

Bu makalemizde akıllı sayaç nedir, ne işe yarar neden gereklidir konularını inceleyeceğiz. Elektrik günümüzde hayatın her alanında bir vazgeçilmez haline geldi. Elektrik ve onun çevresinde gelişen teknoloji, son yüz yılda baş döndürücü bir gelişme ivmesi yakaladı.

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, LCD televizyonlar, beyaz eşyalar ve hatta bazı otomobil modelleri. Elektriğin olmadığı bir dünyayı düşlemek bugün artık mümkün değil.

Bu ivme beraberinde, dünyada elektrik tüketiminin de büyük bir hızla artması anlamına geliyor. Küresel elektrik talebi 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artarak 900 TWh’ye ulaştı.

Dünyada yaşanan ekonomik krizler, siyasi çalkantılar ve enerji krizleri, elektrik tüketimine olan talebi azaltmaya yetmiyor. Artan popülasyon ve gelişen teknoloji, elektriğin hayatımızdaki merkezi rolünü gittikçe güçlendiriyor.

Elektrik kullanımında akla gelen bir diğer mesele de elbette kullanımın miktarının ölçülmesi. Teknolojinin gelişmesi ve çeşitlenmesi ile elektrik faturalarımızda da önceki yıllara göre artışlar gözlüyoruz.

Bu durumda birçok insan, elektrik tüketiminde tasarruf yapma yoluna gidiyor. Ancak maliyetin yanında bir diğer önemli mesele de elbette güvenlik. Elektrik tüketimini ölçen sayaçlar, kullanım güvenliğinizi doğrudan etkiliyor.

Akıllı Sayaçlar Çağı Yaklaşıyor

Onlardan kaçmak mümkün ancak saklanmak mümkün görünmüyor. Akıllı sayaçlar, hem ticari hem de konut bazlı enerji kullanıcıları için önümüzdeki yıllarda bir gereklilik haline gelebilir.

Navigant Research tarafından yapılan bir araştırmada, bu yeni teknolojiyi taşıyan cihazların 2030’a kadar 57 milyar dolar büyüklüğünde bir piyasa haline gelebileceği aktarılıyor.

Akıllı sayaçlar sektöründeki bu potansiyel bireyler için de önemli bir ders niteliğinde. Kullanıcılar, sayaç hizmetlerinde güvenliğin bir öncelik olarak görülmeye başlandığı konusunda farkındalık sahibi olmalı.

Bu şekilde, elektrik üretim ve dağıtım firmalarının da güvenlik tedbirlerini artırması yönünde baskı oluşturmak daha kolay olacaktır. Ayrıca, akıllı sayaçlar ile hem konut hem de hane bazlı elektrik tüketiminde daha pratik bir zemine ulaşmak mümkün olacaktır.

Akıllı Sayaç Nedir?

Şimdi döner kadranları atın, yerine dijital bir ara yüz ekleyin, duvara sabitleyin. Akıllı sayacınız hazır. Mevcut elektrik sayacınızı gözünüzün önüne getirin. Türkiye’de ayda bir, Avrupa’da yılda bir bulunduğunuz yere gelen görevliler bu makineyi kontrol ederek size fatura kesiyor.

Bu yeni teknolojiye sahip aygıtlar, aboneliğin bulunduğu yer ile kamu hizmeti veren elektrik dağıtıcısı firma arasında iki yönlü iletişim sağlamaya yarıyor. Uygun araçlar ile enerji tüketiminize ilişkin verileri saat, gün, hafta, ay hatta yıl aralığında sürekli izleme imkanına sahipsiniz. Ayrıca bu verileri dijital cihazlarınızda görüntüleyebilir, raporlayarak saklayabilirsiniz. Ancak akıllı sayaçların getirdiği yeni özellikler bununla bitmiyor.

Akıllı Sayaçların Faydaları

  1. Elektrik Kesintisine Hızlı Müdahale İmkanı

Elektrik şebekesiyle etkileşime girebilen kamu hizmetlerinin kazanacağı pratiklik sayesinde artık daha kaliteli hizmet alırsınız. Bir elektrik kesintisi durumunda, elektrik dağıtıcınız bu durumu eski sayacın olduğu duruma nazaran çok daha hızlı tespit etme imkanına kavuşacaktır.

Bağlı bulunduğunuz şebekede yaşanacak elektrik kesintisi, dağıtıcının sistemlerinde eş zamanlı görülebilecektir. Böylece, kesintiye müdahale eskisine göre daha çabuk planlanabilir.

Aynı imkan, borcunun nedeniyle yapılan elektrik kesintisini gidermede de geçerli. Borcunuzu ödedikten sonra, normalde, bir görevlinin gelerek elektriğinizi açmasını beklersiniz.

Bunun için bir günden bir haftaya kadar bekleyebilirsiniz. Ancak akıllı sayaca sahip olduğunuzda, hizmet veren firma elektriğinizi görevli göndermeden, uzaktan da açabilir. Herhangi bir sorunuz olduğunda servis temsilcisi sayacın yanında olmasa da kendi sisteminden gerekli bilgilere ulaşarak sizi cevaplayabilecektir.

  1. Daha Fazla Kontrol İmkanı

Kullanacağınız akıllı sayaçla, elektrik tüketim süreciniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. İşletmeniz aracılığıyla zamana dayalı oranlara katılmayı seçerseniz, genellikle yaz öğleden sonraları meydana gelen “yoğun saatler” sırasında elektrik talebinizi sınırlandırarak aylık faturanızı azaltma özgürlüğüne sahip olursunuz.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bazı kuruluşlar, müşterilerine daha yüksek fiyatlı elektrik katmanlarına geçerken onları uyarmak adına bildirimler gönderebiliyor. Ülkemizde de akıllı sayaçların kullanımının artması ile benzer bir imkan sağlanabilir.

  1. Tüketimi İzleme İmkanı

Geleneksel bir elektrik sayacında, ne kadar tüketim yaptığınızı izlemeniz mümkün olmaz. Oysa akıllı sayaçla, ne kadar elektrik tükettiğinizi gün gün takip edebilirsiniz. Genellikle bu, hizmet sağlayıcılarının web sitelerinde sundukları portallar vasıtasıyla olur. Gelişen teknoloji ile yakında, bulunduğunuz yere ve hizmet sağlayıcınızın teknik kapasitesine bağlı olarak tüketiminizi gerçek zamanlı olarak da izleyebilirsiniz.

Makale: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dergisi