temiz-htemiz-hava-teknolojisinde-devrim-sivi-agac-liquid-three-ile-tanisinava-teknolojisinde-devrim-sivi-agac-liquid-three-ile-tanisin

Dünya Sağlık Örgütü, insanların sağlığını tehdit ettiği ve her yıl yaklaşık olarak 10 milyon insanın hayatını kaybetmesine (felç, kalp krizi, kanser ve solunum yolu hastalıklar sebepli ölümler) neden olduğu için, hava kirliliğini ele alınması gereken en önemli acil durumlar listesine dahil etmiştir. Veronesi Vakfı ve  Lancet Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışmaların sonuçlarına göre, kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarındaki artışın, bir numaralı ve en kesin sebebi kirli havanın kendisidir.

Kirli havadaki partiküler maddeye maruz kalmak zamanla; hipertansiyon, kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon, venöz tromboembolizme sebep oluyor, teroskleroz gelişimini etkileyebiliyor.

Bu nedenle tüm inme ve kalp hastalığı ölümlerinin 1/4′ i hava kirliliğine bağlıdır. Bu ölümlerin yaklaşık 7 milyonu ise zamanımızın %90’ını geçirdiğimiz mekanlar olan evlerimiz ve ofislerimizde, her gün soluduğumuz kirli havadan kaynaklanıyor.

Çalışmalarını mikroalgler ve onların muazzam özelliklerini kullanabileceğimiz cihazların tasarlanması ve üretimi alanında yoğunlaştıran ve yenilikçi bir biyoteknoloji üniversitesi girişimi olan İstanbul’daki MICROALGAEX‘in de kurucusu ve sahibi Giuliano Regonesi bu soruna bir çözüm buldu.

liquid-three-temiz-hava-teknolojisinde-devrim-yaratacak

Çok yakında Milano’da açılacak olan Avrupa’nın ilk ofisiyle birlikte Dubai ofisinin de bağlı olduğu İstanbul’daki 6.mmm m2’lik üretim tesisinde, saygın ekibiyle çalışmalarını sürdüren Regonesi, şu açıklamalarda bulunuyor;

“Ne yazık ki, dünya çapında yapılan çalışmalardan elde ettiğimiz verilerin gösterdiği gibi, hava kalitesi henüz önemini anlayamadığımız ve herkesin bilmediği ciddi sağlık sorunları yaratıyor.

Örneğin; Tip2 diabetes mellitus gibi hastalıkların yanı sıra Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olasılığını da %20’den fazla artırıyor.

Bu sorunlarla mücadele için sürdürdüğümüz çalışmalarımızın sonucunda nihayet, doğal fotosentez süreci yoluyla karbondioksiti emebilen ve bir odanın içinde oksijen üretebilen “LIQUID TREE “ ortaya çıktı. 2 metre yüksekliğinde sıvı bir ağaç olan LIQUID TREE , 5 meşe ağacına eşit oksijen üretebilir.

LIQUID TREE  ile soluduğumuz havanın kalitesini artırırken aynı zamanda genetik hariç bazı hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltıyor, metabolizmamızı ve beyin aktivitemizi daha verimli hale getirebiliyoruz”

Liquid Tree Nasıl Çalışır?

Fotokataliz teknolojisi, çevrede bulunan organizmalar veya kimyasallarla etkileşime girerek onları parçalayan radikaller ve reaktif bileşikler üretebilen, fotokatalizör adı verilen bir bileşiğin, ışık varlığında yüzeyde aktivasyonuna dayanır.

Bu yüksek derecede oksitleyici türler, saniyenin milyarda biri kadar bir sürede oluşur ve maddeyi moleküler düzeyde parçalamak için çalışır. 4 patent kapsamında hibrit bir fotokatalitik/biyolojik teknolojidir.

sivi-agac-liquid-three-havayi-temizleyerek-hastaliklara-sebep-olan-bakterileride-engelliyor

Organik ve inorganik kirleticilerin (PM2.5 ve PM10 gibi), mikropların, virüslerin, nitrojen oksitlerin, çoklu yoğunlaştırılmış aromatiklerin, kükürt dioksitin, karbon monoksitin, formaldehitin, metanolün, etanolün, benzenin, nitrojen monoksitin ve dioksitin etkili bir şekilde ayrışmasıdır.

Bu aşamada partiküller, bu yüksek verimli tek hücreli organizmaların beslendiği mikroalg kolonuna gönderilir ve bu aktivite sırasında oksijen üretirler.

Bu iç mekan temizleyici bir tür ağaç gövdesidir. Normal bir ağaçtan çok daha verimlidir çünkü; yaprak veya kök yapmak için enerjiyi ‘boşa harcamak’ zorunda değildir. MICROALGAEX COO’su Gökçen Üstündağ şöyle devam ediyor:

“Tüm çalışma prensibi zararlı gazların ortadan kaldırılmasını ve oksijen üretimini sağlamak üzere kurulmuştur (iç mekanlarda %1/1,5 oranında artar).

Kulağa pek hoş gelmiyor ama aslında hatırı sayılır bir yüzdedir. LIQUID TREE’nin en önemli avantajları ise mikroalglerin doğal olması, filtreye ihtiyaç duymaması, bakım veya değiştirme gerektirmemesidir. Kirleticiler doğrudan mikroalg hücresine girerler.

Yapmanız gereken tek şey, (herhangi bir bakım gerektirmeden) iki ayda bir, güçlü bir biyostimülan gücüne sahip olan ve bu özelliğiyle çiçekleriniz, bitkileriniz için gübre olarak kullanılabileceğiniz, maksimum 200 gr. ağırlığındaki biyokütleyi çıkarmaktır.”

Kapalı bir ortamdaki oksijen seviyesini yükselttiğinizde beyin çok daha iyi çalışır.

Şimdiye kadar, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve araştırma merkezleri, sağlıklı nefes almanın konsantre olma yeteneğini artırdığını, stresi azalttığını, genel olarak hafızaya ve zihinsel kapasiteye yardımcı olduğunu, uykusuzluk problemlerini azalttığını, baş ağrılarını, nörolojik ve kardiyovasküler sorunlara yol açan iltihabı azalttığını tespit etti.

Bu; okulda, işte ve hatta sadece evde getirdiği muazzam sağlık avantajları demektir.”

Regonesi; mikroalg  biyolojisi alanında da birçok araştırma projesi yürüten MICROALGAEX’in tek ticari ürünü olan (çeşitli boyutlarda) ve 2024’ün başında pazara girecek olan LIQUID TREE ile ilgili sözlerine şöyle devam ediyor;

“Liquid Tree’nin çalışması için, bagajın içindeki kadar LED ışıklar, sensörler ve güç sağlamak için de şebekeye veya küçük bir güneş paneline bağlanması yeterlidir.

Testlerimizde, kirleticilerin %100’ünün ortadan kaldırılmasıyla inanılmaz değerler elde ettik. Ayrıca KARBON NEGATİF‘tir, bu nedenle CO2‘yi ekosistemimizden kalıcı olarak uzaklaştırarak iklim değişikliğiyle mücadele eder.

LIQUID TREE  ’ye, özellikle Orta Doğu, ABD ve İtalyan şirketlerinden ilgi çok yüksek oldu. Bunun nedeni, aslında türünün tek örneği olan LIQUID TREE’nin sıvı haldeki bir bitki olması, bir tüpün içine konması ve proteinleri, omega3 ve omega6 gibi yağ asitlerini ve daha fazlasını çıkardığımız bir enerji kaynağı olmasıdır.

Piyasadaki diğer sözde hava temizleyiciler, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmak şöyle dursun, asla %100 verimliliğe ulaşamayacak fiziksel, kimyasal veya mekanik filtrelerdir” dedi.

“Şirketlerin CO2 ayak izlerini LIQUID TREE tarafından emilen karbondioksit ile dengeleyebilmelerinin çok ilginç ve önemli bir sıçrama yaratacak fayda sağlayacağını düşünüyorum.”