Fotovoltaik sistemler, üzerlerine düşen ışığı elektrik enerjisine çeviren sistemlerin genel adıdır. Bu ışık genel olarak sınırsız nitelendirilebilecek güneşten elde edilmektedir.

Fotovoltaik sistemler iki çeşit kullanılmaktadır;

1- Şebekeye Bağlı (On-Grid) Sistemler

Güneş panelleri sayesinde üretilen DC elektrik akımı inverter yardımıyla AC voltaja dönüştürülür ve şebekeye verilerek, ihtiyaçtan fazla üretimin satılmasına, üretimden fazla ihtiyaç halinde şebekeden alınmasına olanak sağlayan çift yönlü elektrik alış-verişi sağlayabilen sistemlerdir.

2-Şebeke İle Bağımsız (Off- Grid) Sistemler

Elektrik şebekesinden uzak ya da üretimin sınırlı kapasite ile kullanılacağı durumlar için akülerde depolama suretiyle güneşten elektrik üretilen sistemlerdir.

DC PARAFUDR

DC parafudrlar, güneş enerjileri başta olmak üzere, redresör, rectifier, data ve Telekom hatları ile invertör vb. sistemlerde yoğun olarak kullanılan parafudr çeşididir.

DC parafudrlar 12V ile güneş panellerinin yoğun olarak kullanıldıkları yerlerde 1500V’a kadar kullanım imkanı bulabilmektedir.

PV parafudr olarak bilinen 1000V seviyelerindeki DC parafudr çeşidi günümüzde yoğun kullanım alanı bulmakta ve 1500V parafudr ihtiyacı da sistemlerde test edilmeye başlamıştır.

Güneş panellerinin birbirine seri olarak bağlanmasıyla elde edilen çıkış voltajı invertöre girerken, oluşan potansiyel farkına uygun voltaj seçilerek buna göre sisteme paralel DC parafudr uygulaması yapılır.

Bu sayede paneller üzerinde oluşabilecek ani gerilim değişimleri ya da panellere ulaşabilecek yıldırım darbesinin invertöre zarar vermesinin önüne geçilecektir.

Güneş enerji panellerinde bir de inverter çıkışında elde edilen AC enerjinin şebekeyle irtibatlandığı noktada yine olası yıldırım darbelerine karşı parafudr uygulaması yapılmalıdır.

Şebeke tarafından kullanılan parafudrların, enerji dalgalanmalarına karşı yeni nesil parafudr olarak  seçilmesi hem B,C,D sınıfı koruma kabiliyeti sağlayacak, hem de nötr kopması vb. hatalara karşı da koruma kabiliyeti sağlayacaktır.

Güneşten daha fazla faydalanmak için geniş açık alanlarda kurulan güneş panelleri, birçok doğa olayından doğrudan etkilenebilecek şekilde tehditlere açık olduğundan koruma tedbirlerinin AC ve DC tarafta uygulanması sistemi daha uzun ve kesintisiz kullanıma uygun hale getirecektir.

 

Görüşmek dileğiyle…