ex-proof-kablo rakoru

Alevlenebilir kimyasallar ve petrol ürünlerinin (örneğin metan, alkol, asetilen, doğalgaz…) üretim, işletme, ulaştırma ve depolanmasında ortaya çıkabilecek gaz ve buhar kaçaklarının, atmosferin oksijeniyle birleşmesiyle, patlayıcı bir konsantrasyonu oluşturması kaçınılmazdır.

Böylesi bir durumda elektrik enerjisinden doğabilecek, elektrik arkı, statik elektrik ya da aşırı yüzey sıcaklığı, mal ve can güvenliğini tehlikeye sokacak bir patlamaya yol açabilmektedir.

Söz konusu tehlikeli ortamlarda kullanılan elektrik ekipmanlarının yapımı ve kullanımı normal sahalardaki uygulamalardan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu tür malzemeler, konu ile ilgilenen meslek çevrelerince Ex-Proof (Alev sızdırmaz) elektrik malzemeleri olarak isimlendirilir.

Ex-proof malzeme-gorseli

Patlama yanabilir bir maddenin oksijenle ani bir biçimde kimyasal bir reaksiyona girmesi sonucu yüksek miktarda enerjinin açığa çıkmasıdır. Yanabilir maddeler gaz, buhar, duman ve toz halinde bulunabilirler.

Ateş veya patlamanın olabilmesi için üç şartın gerçekleşmesi zorunludur. Bu üç unsurdan biri devre dışı bırakılırsa, patlama tehlikesi ortadan kalkar.

  • Patlayıcı madde; Patlayıcı, parlayıcı yanıcı gaz, buhar veya toz.
  • Hava (Oksijen)
  • Enerji, patlamayı ateşleyecek bir kıvılcım yada bir ateşleme kaynağı

Bir atmosfer, eğer insan yaşamı veya çevre için bir tehlike varsa, tehlikeli ya da patlayıcı olarak tanımlanır.

Söz konusu tehlikeli ortamlarda kullanılması gereken elektrik ürünlerinin seçilmesinde  Avrupa birliği ülkeleri Ex-proof malzemelerle ilgili olarak Atex sertifikalı ürün kullanma mecburiyeti getirmiştir.

ORTACLAR 2014 yılı itibari ile sektördeki Ex-proof elektrik malzemeleri ile ilgili eksikliğe dikkat çekerek türk petrokimya endüstrisinin sıkıntılarına yönelik yapmış olduğu arge çalışmalarının neticesinde ZIRHLI & ZIRHSIZ Prinç & Paslanmaz kablo rakorlarımıza  IEP-Atex sertifikası almış bulunmaktayız.

Ürünlerin kullanılacak alanların özelliklerine göre ,kablo tipine ,zırh tipine,sıcaklık değerlerine göre ürün seçiminin kolay yapılması , hızlı teklif süreci ,hızlı teslimat gibi müşteri odaklı üretim ve satışında müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Makale: Deniz Yiğit