turkiye-ne-kadar-buyuyecek

Büyüme son derece önemlidir. Yapılacak yatırımlar, ciro ve bütçe hedefleri gibi konularda bu veriler kullanılır. Daralan bir ekonomide yapılacaklarla, büyüyen bir ekonomide yapılacaklar bir birlerinden çok farklıdır.

O yüzden ekonominin büyüme içerisinde olup olmadığı, hatta daha detaylı olarak sektörün durumu iyice incelenerek geleceğe yönelik kararlar alınır. Büyüme  trendindeyken, satış ağının çoğaltılması, üretim kapasitesinin artırılması gibi kritik kararlar alınmalıdır. O yüzden bu yazımızı büyüme beklentilerine ayırdık. Bir yandan seçim belirsizlikleri bir yandan global resesyon ve bazı global riskler dikkatli adım atmayı gerektirir.

Örneğin ABD’nin temerüde düşme riskinden, FED faiz artırımlarının hem ekonomide yavaşlamaya meydan vermesi hem de bankacılık krizini tetiklemesi, bankacılık krizinin devamı ve hangi ülkelere sıçramasının belirsizliği gibi hususlar risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

turkiye-ekonomisinin-gelecek-yil-ne-kadar-buyuyecegi-konusunda-bir-tahmin-raporu-yayinlandi

Gelelim Türkiye ne kadar büyüyecek sorusunun cevabına; TCMB beklenti anketine bakarsak 2023 yılında Türkiye %3.5,  2024 yılında ise %4.4 büyüyecek diye bekleniyor. Yani 2024 büyümesi 2023 yılına göre daha yüksek olacak diye düşünülüyor.

Londra merkezli araştırma şirketi Capital Economics, Türk ekonomisinde büyümenin daha da yavaşlamasını bekliyor. Capital Economics ekonomisti Liam Peach, Türkiye’de 2022 yılında yüzde 5,6 olan ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2’ye doğru yavaşlamasını bekliyor.

Ekonominin güçlü olmaya devam ettiğini ancak, özel tüketimin yavaşlayacağını ve ticaretin büyüme için bir engel olmaya devam edeceğini belirten Peach, depremlerin ekonomiye etkisinin ise yeniden inşanın yatırımları büyütecek olması nedeniyle, büyük olasılıkla sınırlı ve kısa vadeli olacağını vurguladı.

Peach, “Bir endişe para politikasın Mayıs ayındaki seçimler öncesinde aşırı gevşek olmaya devam etmesi ve tüketimin güçlü kalmasının enflasyon baskılarını yoğun tutacak olması. Enflasyonun yüksek seviyelerde kemikleşmesi ve büyük bir kur ayarlamasına ihtiyaç ortaya çıkması riski olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Son derece karamsar bir tablo çizen Capital Economics %2 civarı bir rakam konuşuyor. Diğerlerine de bakıldığında bu analizin pek de gerçekçi olmadığını görebiliriz. Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin bu yıl %3,5, gelecek yıl %4 büyümesini bekliyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye için 2023 yılı GSYH büyüme tahminini değiştirmezken, 2024 yılı tahminini yükseltti.

Komisyon yayınladığı “2023 İlkbahar Ekonomik Beklentiler” raporunda Türkiye için 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 3,5 olarak bıraktı. AB Komisyonu, Türkiye için 2024 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 3’ten 4’e çıkardı. Dolayısıyla beklentisi TCMB beklenti anketine çok yakın.

Dünya Bankası ise Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 3,2 ve 2024-20’25 ortalamasında yüzde 4,2 büyümesini bekliyor. Bu durumda rahatça şu sonuca varabiliriz. Türkiye’nin 2023 yılında %3-%3.5 2024 yılında ise %4-.%4.4 civarı büyümesi bekleniyor. Söz konusu büyümeler yukarı doğru revize edilebilir. Çünkü artış nüfus artışı da dikkate alındığında yeterli görünmemektedir. Hesabımızı söz konusu büyüme beklentilerine göre yapabiliriz.

Görüşmek dileğiyle…

 

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.