Four Essentials bu yıl da mekanik tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni olan yatırımcı, tasarımcı, yüklenici ve tedarikçileri bir araya getirmek ve bu bileşenlerin iletişimini sağlamak, teknik bir platform oluşturmak, sektördeki son gelişmeleri ve alanında uzman konukların görüşlerini aktarmak için sektörün başarılı isimleri ile buluştu. Yazarlarımızdan Semih Çalapkulu etkinlik kapsamında başarılı bir sunum gerçekleştirdi.

Pandemiden dolayı 2020-2021 yıllarında düzenlenemeyen etkinlik, bu yıl Four Essentials Engineering Meeting ismiyle üçüncü defa, Aldağ, Wilo, Samsung, Johnson Controls, Darhan, Taytech ve sektörün önde gelen birçok firmasının sponsorluğuyla 10 Mayıs 2022’de Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirildi. Etkinliğin bu yılki ana teması “Mekanik Tesisat; Değişime Uyum Sağlamak” idi. Etkinlik boyunca paneller ve özel oturumlar düzenlendi.

Yazarlarımızdan Semih Çalapkulu etkinlik kapsamında “Mekanik Tesisatta ve İnşaat Sektöründe Dijitalleşme” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda endüstri 5.0’ın ilk adımları, son yıllarda ülkemiz tarafından ithal edilen enerji ve enerji tasarrufunun önemi, yapıların geleceği, ekolojik ayak izinin azaltılması gibi konulara değinen Çalapkulu, enerji tasarrufu konusunda yapı sektörünün üzerine de birçok görev düştüğünün altını çizdi.

Etkinlik kapsamında, fuaye alanında kurulan sektörün lider firmalarının stantlarıyla da ürün ve hizmetlerin tanıtımı yapıldı. Yatırımcı, tasarımcı, yüklenici ve tedarikçi bileşenlerinin önde gelen isimlerinin sunum yaptığı etkinlik, bu yıl da sektörün mekanik tesisat profesyonellerini buluşturdu.

İlk kez 2018 yılında Dekogroup tarafından Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen ve bu kapsamda Türkiye’nin ilk mühendislik toplantısı olma özelliği taşıyan etkinlik, zaman içerisinde yaklaşık 900 sektör profesyonelinin katıldığı başarılı bir organizasyon haline geldi.

2019 yılında Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’da yine Dekogroup’un ev sahipliği yaptığı mühendislik toplantısı, yaklaşık 1500 kişinin katılımı ile Türkiye’deki çok değerli mekanik tesisat profesyonelini bir araya getirerek başarısını sürdürmüştü.