planlama-ve-stratejik-onem-1

Evet sevgili dostlarım doğru okudunuz planlama..Bu yazımda kişisel ve işletmelerde uygulanan planlamalar ve yapılan bazı gözden kaçan ve sonucu olumsuz olarak yansıyan  yanlış başlangıçların ne olduğu konusunu işlemeye çalışacağım.

Plan, plan, plan… Hayatın her yaşanılan döngüsü içinde yaşamak ve var olmak için nedenlerimiz vardır, olmalıdır.

Neden olmadan, sorgulama yapmadan başarı elde etmek sadece kendimizi kandırmakla mümkün olandır.

Planlama yapmadan düzenli bir yaşam şekli ve aynı zamanda gelecek için düşünülenleri gerçekleştirmek ancak ve ancak iyi bir planlama yapmakla mümkündür.

Aslında biliyorum, işletme sahipleri, yöneticiler mutlaka planlama yapıyorlar fakat ben burada bazı hatırlatmalar yapmakta yarar gördüğüm için bu not niteliğindeki yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli sektör dostlarım aklıma ünlü yazar Montaigne’nin önemi çok anlamlı olan bir sözü geldi; “ Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez”.

Bu sözün arkası ve önü çok dolu ve her daim bu sözü iş hayatımda ve özel hayatımda dikkate almış ve teyid etmişimdir.

Sevgili okur dostlarım, nedensiz yapılan işlerde başarı beklemek sadece bazı eksikliklerle yola devam etmektir ve süreç çok yavaş olacaktır. Bu yavaşlama ise bizlerin rekabette geri  kalmamızı sağlayan etkenler olacaktır

Hedefler sadece varış noktası olabilir ama bu  varış noktasına nasıl gideceğimizi ise uygulayacağımız planlar ile mümkün olabileceğini unutmamamız gerekir.

Hedeflenen varış noktasına ulaşmak için ise hedefler planlamasında başlayan ilk süreç ve ulaşmanın yolu için bir çok planlama yöntemi hayata geçirilir.

Ben burada sürekli yapılan eksik olarak belirlenen planlamaya ilave olarak eğer stratejik düşünmeyi planlamalarınız da yer vermediğinizde bir çok varış noktası hataları ve hızınızdan kaybedebileceğinizi vurgulamak istiyorum.

Yani yapılan planlamalarda stratejik planlamayı asla unutmayın ve uygulama öncesi bunu hazırlayın.

“Stratejik planlama yönetimi” çok uzun zaman alacak bir konu ben burada kısa notlar şeklinde paylaşımlarımı sizlere aktaracağım.

Birçok işletmelerde hedef planlamaları yapılır fakat stratejik değerlendirmeler yapılmaz ve dolayısıyla belirlenen, ulaşılması istenen varış noktasına ulaşılması zor olacak hatta olmayacaktır.

İşte iyi bir girişimci olun, isterseniz çok deneyimli bir yönetici, İşletme sahibi, genel müdür hatta CEO olun eğer siz işletmeniz için iyi stratejiler belirlemede zayıf kalırsanız varış noktasını belirlemeniz olmayacak ve dolayısıyla hedeflerinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Bunun için hangi konumda olursanız olun yetenekli olmanız gerekli ve çok önemlidir. Bu yetenekler doğuşta değil, sonradan kazanılan meziyetler olduğunu da unutmayalım.

En önemlisi böyle bir planlama, işletmeniz içinde belirlenmemiş ve uygulanmıyorsa, işletmenizde sorunlar oluşmaya başlar.

Bunun için planlamalarınız da stratejik planlama ya yer vermediyseniz hemen başlayın. Bunu yaparken insan ve bilgi kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Acilen alınacak olan aksiyonlar ile küçük bir ip ucu vereyim; ilk başlarken önceki durumunuzu, şimdiki durumunu ve sonraki ulaşmak istediğinizi belirleyin ve sonra planlamaya başlayın.

Size bir ip ucu daha; hiçbir işiniz nedensiz olmamalı ve bazı soruları sormak zorundasınız. İşletme olarak neden varız, neden çalışıyoruz neden başarmalıyım, neden büyümeli ve neden çok kazanmalıyım. Dostlarım bu sorular bir başlangıç.

Nedenlerinizi bilin, çünkü bilirseniz  hedeflerinizi daha kolay belirler ve uzun vadeli başarınızın artmış olacağınızı göreceksiniz.

Sevgiyle, sağlıkla kalın hoşçakalın.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle..

Yılmaz CAYMAZ
Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İLX Paket Şalterleri Genel Koordinatörü Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager