piyasalarda-neler-oluyor

Türkiye’ye de faiz artırım beklentileri devam ederken, FED tarafında faiz artırımlarının sonuna gelindiği hatta indirimlerin beklenenden daha çabuk gelebileceği umutları fiyatlanmaya başladı bile.

Piyasalar, FED’in faiz oranlarını artık arttırmayacağı ve Mayıs ayında indirmeye başlayacağı ihtimalini yüksek fiyatlamaya devam ediyorlar.

Peki Bu Durum Bizi Nasıl Etkileyecek?

FED faiz artırımlarının sona geldiği düşüncesi doları zayıflatırken diğer paralara geçişi tetikliyor. EUR/USD paritesindeki yükseliş bunu açıkça gösteriyor. Son zamanlarda EUR/USD paritesi 1.06’lardan 1.09’ların üzerine çıkması dolardan avroya geçişin bir örneğidir.

Doların zayıflaması yükselen TL faizleriyle gelişmekte olan ülkeler arasında rotanın Türkiye’ye çevirilmesine yol açabilir.

Son zamanlarda Türkiye CDS’lerinde düşüş olması ve Türkiye’nin 5 yıllık Risk Primi (CDS) 343,1 baz puan ile 19 Mart 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeyi test etmesi de yabancı ilgisinin arttığını göstermektedir.

viob-doviz-tl-kontratlari-yukselis-olmayacagi-sinyalini-veriyor

TCMB faizleri artırım sürecinde ve seviyeler hedef enflasyona göre makul getiri sağlıyor. 250 baz puanlık 2 arttırımla yıl sonu TCMB politika faizi 40 beklenirken, yabancının TL cinsi getiriyle ilgilenmesi an meselesidir. Bunun için yabancının kurların artık yükselemeyeceğine inanması lazım. VİOB DÖVİZ-TL kontratları da yükseliş olmayacağı sinyalini vermektedir.

Çünkü getirileri cazip değil. Eğer DÖVİZ-TL kontratlarında, spot kura göre daha yüksek fiyatlar görülseydi, o zaman hala dövizde yükseliş tedirginliği var diyebilirdik. Şimdilik VİOB döviz kontratları faizlere göre yeterli fiyatlarda bulunmamaktadır.

Yabancı yatırımcı gelirse, mevduat faizlerinde, döviz kurlarında düşüş görmeye başlayabiliriz. Bunun yanında krediye ulaşmak da daha kolaylaşabilir.

Uygulanan sıkı para politikası nedeniyle iç piyasada talep artışında önemli bir bekleyişimiz olmasa da ihracata verilen destek ile ihracat artabilir.

Global resesyon korkuları dış talepte sıkıntı oluşturması potansiyeline sahip olsa da, Ortam bu sayede enflasyonu düşürebilmektedir.

Şimdi üretimde verimliliği sağlamanın tam zamanı. Yoksa ihracat fiyatlarını tutturamama riski var. Kaldı ki nakit sıkıntınız varsa ve belli bir ölçeğin üzerindeyseniz, halka arz fırsatını da kaçırmayın. Ancak SPK denetimine de tabi olacağınızı da unutmayın.

Görüşmek dileğiyle…

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.