pazarlama-teknolojilerinde-crm-uygulamaları

Değerli Sektörüm dostları, sıcak bir temmuz ayından merhaba. Bu ay devam eden yazı dizimizde pazarlamada CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) ile ilgili uygulamaların neler olduğunu ve sağladığı avantajları sizlerle paylaşacağım.

Değerli sektör dostları, önce CRM’nin anlamını açıklayarak sözlerime başlıyorum. Customer Relationship Management kelimesinin baş harfleri ile anlamlandırılan ve müşteri ilişkileri yönetimi olarak dilimize çevrilen CRM, müşterilerin izlenmesi, kazanılması ve elde edilmesi ile sadık hale getirilmesinde uygulanan bir yöntemler kümesidir.

Çabaların karşılık bulması için uygulanan stratejileri, müşteri ilişkilerini düzenlemesinin yanında, içeriğinde var olan teknolojileri, ilişkileri daha kolaylaştıran teknik çalışmaları bize anlatan ve yönlendiren bir metot olarak adlandırılabilir.

Pazarlamanın ana konusu olan müşteri edinmek için oluşturulacak analizler ve hizmet vermenin yanında, satışlarda yardımcı olan tekniklerin uygulanmasında bir araç olarak destekleyici yöntemler topluluğudur.

crm-uygulamalari-sayesinde-musteriler-kendilerini-daha-degerli-hisseder

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), satış elemanlarının daha verimli çalışmalarına destek sağlamasının yanında, satış ekibinin elde ettiği verileri avantaja dönüştüren ve fırsatları analiz ederek müşterilerine daha iyi satış hizmeti sunmalarını sağlar.

Başka bir anlatım şekliyle, CRM, müşteri ilişkilerini daha verimli ve etkin biçimde potansiyel müşterilere veya potansiyel olabilecek hedef müşterilere sunulacak yararlı bir yöntemdir denilebilir.

CRM, müşteri ilişkileri yönetimi aynı zamanda işletmelerin karlılıklarını artırmak için kullandıkları bir yöntem olup, ihtiyaca göre satılacak ürünleri belirlemek ya da ürünleri geliştirmek, doğru yerde ve doğru zamanda bu ürünleri müşteriye uygun fiyatlandırmalar ile sunmak için kullanılan bir teknolojik araçtır. Bir yazılım olarak karşımıza çıkan bu yöntem, yöneticilerin pazar hakkında bilgilendirilmelerinde yarar sağlar.

Bunu biraz daha açarsak; bu yöntem ile var olan müşterilerimize yapılan satışları ve satışlardan elde edilecek karlılığı veya hedef olan potansiyel yeni müşterilere ulaşmak ve belirlemek için daha verimli planlamaların yapılmasını, markaya katkı sağlayacak yenilik ve ürün geliştirmelerinin önünü açacak, sadık müşteri elde etmemizde fayda sağlayacak bir yöntemler zinciridir.

CRM yönetimi sayesinde oluşturulan ilişkiler bütününde müşterileriniz kendisini daha değerli hissedecek, dolayısıyla devamlılığı olan bir satış kanalı oluşturmuş olursunuz. Tüm bunların yanında, şirketlere sağladığı katkılara baktığımızda, bu yöntem ile daha kurumsal bir yapılanma görmeniz mümkün olacaktır.

Asıl amacın işletmelerde satışlar ve karlılık olduğunu düşündüğümüzde, CRM uygulamaları satıştan karlılığa doğru her adımı yönetmede olanaklar sağlayacaktır.

Daha fazla müşteri ve daha fazla karlılık esası ortaya çıkar ve bu durum sürekli işletmenin kendini güncellemesine katkı sağlar. CRM uygulamaları ile dağıtım ve tedarik kanallarını planlayıp gruplandırabilir veya kontrol edebilirsiniz.

Ama en önemlisi pazarlama konusunda bizlere teknolojik destek sağlayan bir yöntemdir. Tekrar CRM’nin pazarlamadaki etkilerine dönecek olursak, dijital bir gelecek yolculuğunda olduğumuz bu zaman diliminde CRM uygulamaları önemli bir yazılım olmasının yanında, pazarlama ve satışta iyi uygulanması sayesinde başarılı sonuçların yakalanması mümkündür.

Pazarlamada etkin olarak pazar araştırmalarından elde edilen veriler sayesinde bu yöntem ile hedeflerin tayini, tahminlerin hesaplanması ve satış sonuçlarının önceden öngörülmesi mümkün olup, satış ekibinin doğru yönlendirilmesi muhtemel olacaktır. Bu sayede belirlenen satış hedeflerini ve satıştan elde edilecek karlılıkları görerek gelecek planlarının doğru yapılmasında katkı sağlayacaktır.

Değerli Sektörüm dostları, işletmelerimizi geleceğe taşımak için teknolojinin yeniliklerini getirmek ve uygulamak artık kaçınılmaz görülüyor. CRM bunlardan sadece biri. Unutmayalım, yapay zeka artık hayatımıza girdi ve etkileri görülmeye başlandı. Yeni birçok yazılım geliştirilecek ve uygulanacaktır.

Görüşmek dileğiyle…

Yılmaz CAYMAZ
Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İLX Paket Şalterleri Genel Koordinatörü Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager