noropazarlama-nedir-noropazarlamaya-giris-1

Değerli Sektörüm Dostlarım, Öncelikle yeni yılınızı içten kutlar; bu yılın hepimize sağlık, huzur ve bol kazançlar getirmesini dilerim. Geçen yıl sizlerle paylaştığım pazarlama trendleri yazı dizimizin devamı niteliğinde olan, yine bir başka pazarlama yöntemi nöropazarlama yöntemini detaylı anlatmaya çalışacağım.

Nöropazarlama yöntemi aslında çok yeni olmamakla beraber güncel dijital dünyamıza uygun olan bir yöntem olarak yeniden trende yerleştiği söylenebilir. Nöropazarlama yönteminin önemi gittikçe artmakta olup işletmelerin tüketici üzerindeki algı yaratma çabalarına destek olan ve uygulamaları sonucunda etkin olduğu kabul edilen ürün satın alma duygusunu ortaya çıkardığı kesinleşmiş bir yöntem olarak tanımlayabiliriz.

Değerli dostlar, günümüz dünyasında bizleri geleceğe taşımaya başlayan dijital dönüşümlerin yaşamımızda önemli yer almaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu durum bir iletişim kanalı olarak farklı alanları da kapsıyor denilebilir. İnternetin artık yaşantımızda önemli yeri var ve hatta olmazsa olmazlarımızın başında geldiğini söylersek abartmış sayılmayız.

Bu gerçekten yola çıktığımızda, insanların yani tüketicilerin karar verme mekanizmalarına etki edecek yöntemlerin de internet üzerinden uygulanmaya başlanmış olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla pazarlama stratejileri ve teknikleri de internet üzerinde gelişmeye ve değişmeye başlamıştır. Bu bir derinden değişimdir ve bu dönemde iletişim kaynaklarının kullanılması daha zaruri hal almıştır.

Pazarlama aslında bir bilim dalıdır denilse pek de yanlış sayılmaz. Çünkü her bir yeni teknik ve uygulama bilimsel veriler ve analizler sonrası oluşturulur ve uygulamaya sokulur. Pazarlamayı bu yüzden bir bilim olarak ifade ettiğimizde yeni bir alan olan nöropazarlamanın birçok bilim dalını kapsayacak şekilde oluşturulduğunu görürüz. Bu etkilendiği bilim ise sinir bilimi yani nöroloji bilimidir.

Bunun yanında sosyoloji ve psikoloji bilimden faydalanılır ve aynı zamanda teknolojik aygıtlar kullanılarak etkin sonuçlar elde edilir. Teknolojik aygıt derken, tıbbi kontrollerde tanı koymak için büyük faydası olan FMRI yani Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme kullanılır ve tüketicinin beyin tepkilerinin ölçülmesiyle karar verme süreçlerinin belirlenmesi ve beynin hangi bölümlerinin karar vermede etkin olduğu tespit edilerek sonuçlarının pazarlama alanında uygulanabilirliği sağlanmıştır.

Hatta bir başka aygıt olan EEG kullanılır (Elektroensefalografi) ve bu aygıt ile sinirler ve kan akışkanlığı izlenir. Aynı zamanda beyinde keyif veren, istek uyandıran bölümler takip edilir. Değerli Sektörüm dostlarım, nöropazarlama uygulamalarının ne kadar bilimsel kaynaklı olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Tüm bunların ışığında ürün görsellerinden reklamlara, kullanılacak ikna edici sihirli cümlelere kadar birçok detay ortaya konuyor ve tüketicinin alım yaparken karar verme süreci yönetilmiş oluyor.

Değerli dostlar bakın buraya kadar size henüz nöropazarlamanın tanımını veremedim. Çünkü ne olduğunu, nasıl oluşturulduğunu ve neden gerek duyulduğunu önce anlatmak istedim. Burada bir gerçek daha ortaya çıkıyor ki, bu gerçek basit bir meslek gibi görülen pazarlamanın ne kadar önemli olduğudur.

Hatta bazı işletmeler pazarlama ve satışı aynı departmanlarda değerlendirir ve eksik tarafları olduklarını unuturlar ve markalarının değer artışlarının uzun yıllara yayıldığının farkında bile olmazlar.

Özetle kısa bir tanım yapacak olursak, nöropazarlama; tüketicinin satın alma algısının öğrenilmesi ve satın almasını istenilen ürünlerin algı seçiciliği konusunun bireylerde bir satın alma fikrinin oluşmasını sağlamak için uygulanan, görüntüleme yöntemleri ile algı belirleyen bir pazarlama yöntemidir.

Gelecek ay, detaylı olarak bu yöntemi anlatmaya devam edeceğim. Sağlıkla kalın.

Görüşmek dileğiyle…

Yılmaz CAYMAZ
Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İLX Paket Şalterleri Genel Koordinatörü Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager