metalin-hafizasi-nitinol

Son yıllarda teknoloji alanında çığır açan gelişmelerin yaşanmasında, malzeme bilimi önemli bir role sahiptir. Dışarıdan bir etkiyle özelliklerinde değişimler meydana gelen akıllı malzemeler ileri teknolojilerin geliştirilmesi konusunda bilim insanlarına yeni bakış açıları kazandırıyor.

Işık, ısı ya da nem gibi bir dış etkiyle eğilen, kıvrılan, genişleyen ya da büzüşen akıllı malzemeler üzerine özellikle son on yıldır yoğun araştırmalar yapılıyor.

Nitinol: Nikel-Titanyum alaşımları, nikel ve titanyum elementlerinin Nikel (%55) ve Titanyum (%45) atomik oranda birlikte bulundukları intermetalik bileşiklerdir. Halk arasında “hafızası olan metal” olarak bilinmektedir.

nikel-titanyum-alasimi-nitinol

Yüksek sıcaklıklarda oldukça sert yapıda bulunmasına rağmen sıcaklığı azaldıkça esnekliğinin artması alaşımı özel kılan önemli bir özelliktir. Bunun sebebi ise NiTi içerisinde bulunan atomların sıcak ve soğuk ortamlarda farklı olmasıdır.

Nikel-Titanyum alaşımını yani kısaca NiTi’nin ilk keşfi 1959 yılında gerçekleşmiştir.  ABD Deniz Harp Savaş Araç Gereçleri Laboratuvarında metalurjist olan William James Buehler ve çalışma arkadaşlarıyla ilk kez Nikel-Titanyum alaşımını keşfetmişlerdir. Keşfettikleri bu alaşıma NİTİNOL adını vermişlerdir.

NİTİNOL adını verirken ”Ni” Nikel elementini, “Ti” Titanyum elementini ifade ederken “NOL” ise Naval Ordnance Laboratory (Deniz Harp Savaş Araç Gereçleri Laboratuvarı) ifade etmektedir.

william-james-buehler

Detroit, Michigan’da doğdu. Rupert J. ve Grace S. Buehler’in oğluydu. William erken eğitimini Detroit bölgesinde aldı. İleri eğitimi için Michigan Eyalet Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okudu.

Mezun olduktan sonra, II. Dünya Savaşı sırasında ABD Donanması’na girdi. Columbia Üniversitesi’ndeki yedek astsubay Okulu’ndan mezun olduktan sonra, hafif kruvazör USS Portsmouth’ta (Cl-102) topçu subayı olarak görevlendirildi ve görevlendirildi.

ABD Donanması’ndan ayrıldıktan sonra Michigan Eyalet Üniversitesi’nde lisansüstü okula döndü. Metalurji alanında yüksek lisans derecesi aldı ve teminatlı olarak Orta Öğretim Sertifikası aldı.

İlk çalışma kariyeri iki mesleğe ayrıldı: Üniversite Öğretmenliği ve Metalürji Araştırması. Mesleki kariyerinin öğretmenlik bölümü, çalışma hayatının başlangıç ve bitiş bölümünü oluşturuyordu.

Başlangıçta, 1951 yılına kadar Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde Metalurji dersleri verdi ve ardından kariyerinin bir kısmı metalurji araştırmaları alanında ayrıldı.

1975’ten 1979’a kadar olan ikinci öğretim çabası, Virginia Politeknik Enstitüsü Öğretim faaliyetinin kendisine Üniversite Görev Süresi ve üç Öğretim Mükemmelliği Sertifikası kazandırdığı yer.

Üniversite öğretmenliği dönemleri arasında 1951’den 1975’e kadar ABD Donanma Mühimmat Laboratuvarı, Beyaz Meşe, Maryland. Orada faaliyeti çok çeşitli özel metalik alaşımlı malzemelerin araştırılmasına ve geliştirilmesine yönelikti.

Bu yönergelere göre çalışarak çok sayıda alaşım sistemi icat etti ve geliştirdi. Keşfettiği özel metalik alaşımlardan en dikkate değer olanı, atomik metalik ilaveleri değiştiren birkaç ek karmaşık özelliğe sahip Nikel ve Titanyumun atomik metaller arası bileşik alaşımına dayanan alaşım sistemiydi (1959).

Zorlanma ve sıcaklık altındaki bu son derece benzersiz alaşımlar, büyük güçlü geri kazanım, “şekil hafızası” ve “süper elastikiyet” sergiledi.

William’ın başlarında, bu alaşımları tanımlayan yaygın olarak kullanılan NİTİNOL alaşım sistemini bu güne kadar etiketledi.

 

Daha önce ulaşılamayan bu metalik alaşım özellikleri, mükemmel korozyon direnci ile birleştiğinde, nihayetinde arteriyel stentler, kan pıhtısı filtreleri vb. gibi karmaşık implante edilebilir tıbbi cihazlarda yaygın uluslararası uygulama bulmuştur.

Süper elastik özellikleri, ortodontik köprü tellerinde, diş aletlerinde vb. neredeyse tamamen evrensel diş uygulamasını teşvik etti.

Diğer örnek uygulamalar, uçak hidrolik hat kuplörlerinde (Cryofit), esnek gözlük çerçevelerinde (Flexon), sıcaklık sensörlerinde vb. meydana geldi.

William, emeklilik yıllarında, yaygın ve genişletilmiş kullanımlarının devam etmesinden, patent faaliyetlerinden ve dünya çapındaki üretim ve ürün pazarlamasından büyük memnuniyet duyuyordu. Metalik alaşım araştırması ve paha biçilmez yenilikçi katkıları nedeniyle William birçok ödül aldı.

Bunlardan en önemlileri iki ABD Hükümeti Değerli Sivil Hizmet Ödülü, Amerikan Metaller Derneği George Kimball Burgess Anma Ödülü ve ABD Tel Derneği’nin Demir Dışı Metaller Ödülü’dür.

Bunlara ek olarak çok sayıda daha az buluş ve patent ödülü, alıntı, yayın, teşekkür ve davetli sunum ile iltifat edildi.

İntermetalik Bileşik Nedir?

İntermetalik bileşikler atomik yapısına göre en dış yörüngesinde farklı sayıda elektron bulunduran iki veya daha fazla elementler arasında meydana gelmektedir. İki farklı metal birbirleriyle karıştırılıp farklı kombinasyonlarda bir araya getirilirler.

intermetalik-bilesikler

İntermetalik bileşikler birbirlerine bağlanan metallerin bağlandıktan sonra ana elementlerinden farklı özellik gösterdiği bileşiklerdir yani kristal yapıları ilk elementten farklılık gösterir. İntermetalik bileşik olabilmeleri için farklı elektronegatifliğe sahip olmaları gerekmektedir. İntermetalik bileşikler birbirine benzemeyen metallerin oluşturduğu bileşikler olduğundan daha kuvvetli bileşiklerdir.

Bileşiklerin kovalent bağda bulunması mekanik, kimyasal ve elektriksel anlamda farklı özelliklere sahip olmasına yol açmaktadır. Bu alaşımların günümüzde bilinen diğer adı ise “metalin hafızası” olaraktan geçmektedir.

Nitinol gibi intermetalik bileşiğin şekil hafızası özelliği sayesinde, insanlığa faydalı olacak birçok alanda kullanılmaktadırlar.

Yüksek sıcaklıklarda çok sert yapıda bulunur fakat sıcaklığı azaldıkça esnekliği artar. Bunun sebebi NiTi içerisindeki atomların sıcak ortamda farklı soğuk ortamda farklı olmasıdır.

Düşük sıcaklıklarda üzerine uygulanan kuvvetle şekli değişebilirken ısıtıldığında, kristal yapıdaki atomların konumu değişir, kalıcı deformasyona uğramadan eski konumlarına geri dönerler. Şok bir soğutma uygulanırsa da bu şekli kalıcı olarak saklama özelliğine sahiptir.

esnek-metal-nitinol

Nitinol’ün Tarihçesi: Nitinol’ün ilk keşfi William James Buehler ve ekip arkadaşları tarafından 1959’lerin başına dayanır. Metal alaşımlarının özelliklerini araştırıyorlardı.

Katlanmış bir nikel titanyum alaşımı şeridini ısıttıktan sonra, bilim adamları şeridin önceki katlanmamış şekline geri döndüğünü ve nitinol’ün şekil hafızası özelliklerinin keşfedildiğini buldular.

Time tarafından 1968’de yayınlanan bir makalede, William Buehler, nitinol’ün derin suda veya uzayda kullanılan araçların prefabrikasyonunda kullanılabileceğini belirtmiştir.

Bu yıllarda Goodyear Aerospace Corp. şirketi bir nitinol uydu anteni tasarlayarak ısı sayesinde orijinal şekline geri döndürmeyi düşünmüşlerdi. 1978 yıllarında Düşük dereceli ısı için Nitinol motorlar tasarlandı. 1985 tarihli Nitinol Isı Motorlarının Uzay Uygulamalarına yönelik faaliyetler de mevcut.

1959’ların başında keşfedilmiş olmasına rağmen, Nitinol’ün işlenmesi ve üretiminde karşılaşılan zorluklar nedeniyle pazarda faydalı hale gelmesi on yıllar aldı.

 

Aslında, Nitinol’ün birçok kullanımı, geniş bir uygulama yelpazesindeki kullanışlılığının şekil hafızası karakteristiğinden ve süper elastik özelliklerinden kaynaklandığı 1990’ların ortalarından beri gerçekleştirilmiştir.

Şekil hafızası, Nitinol’ün bir sıcaklıkta, örneğin normal vücut sıcaklığından daha düşük, yeni bir forma dönüşebileceği ve ardından dönüşüm sıcaklığının ötesinde ısıtıldıktan sonra orijinal şeklini geri kazanabileceği anlamına gelir.

nitinolun-kullanim-alanlari

Nitinol Kullanım Alanları: Nikel-Titanyum alaşımları özellikle biyomalzeme olarak kullanılmaktadır.

Şekil hafızalı olma özelliği ve elastik olması sayesinde kırılmış çene kemiklerinde ve kafatası kemiklerinin sabitleştirilmesinde, canlı doku protezlerinde, omurgaların yerleştirilmesinde, diş implantlarında da kullanılabilmektedirler.

Bununla birlikte, hafifliği ve gözenekli yapısı nedeniyle, kemiklerdeki kırılma riskini de azaltır.

Önemli bir yenilik olarak son yıllarda medikal alanda sıkça karşımıza çıkmakta olan şekil hafızalı metallerin vücutta tekrarlı olarak yük değişikliğini yapabilmesi için yük dayanımı oldukça iyidir. Tıkalı kalp damarlarının açılmasını sağlayan stentlerin üretiminde kullanılan malzemelerden biridir.

Damara benzer yapıda boru şeklinde, hafızalı metallerden üretilen stentler büzülmüş olarak martenzitik fazda tıkalı damara yerleştirilir.

Şekil değiştirdiği sıcaklık vücut sıcaklığına yakın olduğundan, sıcaklıkları vücut ısısının etkisiyle arttığında, östenitik faza geçerek genişleyip tıkalı damarın açılmasını sağlar.

nikel-titanyum-alasimi-canli-dokulariyla-uyum-gosterir

Nikel-Titanyum alaşımları canlı dokularıyla da uyumlu gözükmektedir. Darbeleri absorbe edebilme özelliği, korozyon ve aşınmaya karşı dayanıklılık ve Manyetik Rezonans (MR) görüntülemelerinde görünür olmalarından dolayı yüksek miktarda tercih edilmektedirler.

Ancak Nitinolun biyomalzeme olarak kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Alaşımın Nikel kısmı bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Kullanılmadan önce buna dikkat edilmelidir. Robotikte Nitinol, gerilmiş bir tele elektrik akımının (veya ısının) uygulandığı bir aktüatör olarak kullanılabilir ve şarj uygulanırken tel büzülür ve şarj alındıktan sonra gevşer.

Çoğu metalin aksine, Nitinol ısıtıldığında uzar ancak aynı mutlak hacmi koruyacaktır. Ayrıca, termal hareketi diğer metallerden 100 kat daha fazladır.

nitinol-kemik-zimbasi-ornegi

Bir kemik zımbası, termal boyut daralmasının kullanımına bir örnektir; Zımbanın gerildiği ve yeniden bağlanacak kemikteki iki deliğe yerleştirildiği ve ardından orijinal şekline geri dönmek için ısıtıldığı yer.

Bu teknik, iki parçayı etkili bir şekilde bir araya getirir ve iyileşme sürecinde yerinde tutar.

Diğer bir tıbbi cihaz örneği, bir damardan sokulan küçük çaplı bir katetere sığacak şekilde soğutulan ve mekanik olarak sıkılan bir stenttir.

Yerleştirildikten sonra stent, tutucu manşondan serbest bırakılır ve vücut sıcaklığına ulaştıktan sonra arteri açık tutarak orijinal şekline dönmesine izin verilir.

Elastik yerleştirme için Nitinol tel, bir fikstürde mekanik olarak yerinde tutulabilir ve daha sonra soğuk suya hızla daldırılmadan önce önceden belirlenmiş bir sıcaklık ve zamanda akışkan bir sıcaklık banyosunda ısıtılabilir.

Fikstürden çıkarıldıktan sonra tel, deformasyonun açısı veya yoğunluğundan bağımsız olarak şeklini korur. Bırakıldığında, tel ayarlanan şekline geri dönecektir.

Homer Mammalok iğne/tel lokalizatörü gibi bu uygulamanın sayısız örneği vardır. Kavisli tel düz bir kanülden beslenir ve çıktıktan sonra daha önce ayarlandığı bir “J” şekline dönüşür. Bu işlem deforme olmadan onlarca kez tekrarlanabilir.

metalin-yuksek-sicaklik-ve-dusuk-sicaklik-hali

İnsan vucüdunda kalma süresi 20 yılı bulan bu malzeme ile önemli hastalıkların da tedavisi sağlamaktadır. 1970’li yıllardan sonra insan bünyesinde kullanılmaya başlayan NiTi her yıl 200 binden fazla insan tarafından kullanılmaktadır.

Nitinol Nasıl Çalışır?

Nitinol’ün en değerli özelliklerinden biri iki yönlü şekil hafızası etkisidir. Bu şekil hafızası etkisi, metalin Östenit ve Martensit fazları arasında tersine çevrilebilir bir faz dönüşümüne maruz kalmasıdır.

Metallerin atomları, bileşenlerine bağlı olarak belirli yapılarda düzenlenir, ancak yine de katıyken yapı şeklini nadiren değiştirir. Daha yüksek sıcaklıklarda Nitinol, östenit (ana faz olarak da bilinir) olarak adlandırılan kübik bir kristal yapı üstlenir. Daha düşük sıcaklıklarda kendiliğinden martensit olarak bilinen daha karmaşık bir monoklinik kristal yapıya dönüşür.

Östenitin martensite dönüştüğü sıcaklığa genellikle dönüşüm sıcaklığı denir. Daha spesifik olarak martensit, Ms sıcaklığı olarak adlandırılan sıcaklıkta oluşmaya başlar ve tamamlandığı sıcaklığa Mf sıcaklığı denir.

Yapısının bu iki yönü, şekil hafızası ve süperelastik özellikler, Nitinol’ün, bir kristalin östenitik ve martensitik fazları arasındaki bir faz dönüşümünün neden olduğu uygulanan bir strese geri dönüşümlü bir yanıt sergilemesine izin verir.

nitinol-martensitik-formu

Nitinol Martensitik formda olduğunda kolayca yeni bir şekle deforme olabilir. Bununla birlikte, dönüşüm sıcaklığı boyunca ısıtıldığında Östenite geri döner ve önceki şeklini geri kazanır.

Nitinolün yüksek sıcaklık formunu hatırladığı sıcaklık, alaşım bileşimindeki küçük değişikliklerle ve ısıl işlemle ayarlanabilir. Uygulamaya bağlı olarak, hangi geçiş sıcaklığını seçtiğinize bağlıdır.

Örneğin, insan vücudunda kullanılmak üzere stent gibi bir cihaz yapıyor olsaydınız, normal insan vücudu sıcaklığına yakın veya eşit bir geçiş sıcaklığı seçerdiniz.

nitinol-isitma-sogutma-ve-defermasyon-hali

Nitinol’ü ilgili çekici şu şekilde misalleştirirsek;

Şunu düşünün! Yapay zekaya sahip bilgisayarın çizdiği rotayı takip ederek Jüpiter’in uydusu Europa‘dan Mars gezegenine gidiyorsunuz. Gemi kaptanı sizsiniz ve geminizin kaskosu yok.

Rota üzerinde olmaması gereken bir asteroit uzay geminize çarparak geminin kaportasını yamulttu ve sonunda Mars yüzeyindeki kolonilerden birine inmeyi başardınız. Yamuk kaportanın ne kadara patlayacağını kara kara düşünürken, kolonideki iyi kalpli köy muhtarı bir kova dolusu kaynar su ile yanınıza geliyor.

Sizin şaşkın bakışlarınız altında yamuk kaportanın üzerine döküyor. Ve mutlu son! Nitinolden yapılmış kaportanız kazadan önceki haline geri döndü.

Bilimkurgu filminden fırlayıp karşımıza dikilmiş gibi duran bu madde aslında bildiğimiz Nikel (%55) ve Titanyum (%45) metallerinden oluşan bir alaşım.

Ni ve Ti bu metallerin sembolleri iken, NOL bu alaşımı bulan şirket isminin baş harflerini oluşturuyor (Naval Ordnance Laboratory).

nitinol-yuksek-sicaklikta-esnek-bir-metaldir

Peki, Bu Nasıl Oluyor?

Bunun temel nedeni Nitinol’ün kristal yapısındaki atomların konumlarının yüksek ve düşük sıcaklıkta farklılık göstermesidir. Nitinol, düşük sıcaklıkta daha esnek ve yüksek sıcaklıkta kırılgandır. Düşük sıcaklıkta bir kuvvet uygulandığında kolaylıkla şekil değiştirebiliriz.

Nitinol ısıtılırsa kristal yapıdaki atomlar konum değiştirerek daha önce yüksek sıcaklıkta sahip oldukları konumlara geri dönerler. Böylelikle başlangıçtaki şekle kavuşmuş olurlar. Bunu daha basitleştirerek anlatmak için şunu düşünmekten kendinizi alıkoymayın: Bu sefer gemi kaptanı değil ama Mars gezegenindeki kolonide bulunan ortaokulda bir öğrencisiniz ve beden eğitimi dersi başladı. Burada öğrenciler Nitinol’ü oluşturan atomları temsil edecek.

 

a- Öğretmen, hangi öğrencinin hangi sırada durması gerektiğini öğretiyor. Daha sonra, öğretmen düdük çaldığı anda öğrenciler kendi sıra numarasına göre sıralanacak.

Bunu Nitinol için düşünecek olursak; Nitinole aşağıdaki resimde beşgen şeklini veriyoruz ve çok yüksek sıcaklığa maruz bırakıyoruz. Nitinolü oluşturan atomlar daha sonra bu dizilimi hatırlayacaklar.

b- Öğretmen öğrencilerin dağılmasını istiyor. Öğrenciler yanındaki arkadaşlarının kim olduğunu ve sıra numaralarını öğrendikten sonra dağılıyorlar.

nitinol-sicaklik-deneyi

Nitinol için düşünecek olursak; Beşgen şeklini oda sıcaklığında elimizle bozuyoruz. Atomların konumları değişiyor. Alttaki resimde görüleceği gibi telin beşgen şekli bozuluyor ve düz tel haline getiriliyor.

 c- Öğretmen, öğrencilerin istediği gibi sıraya girebilmesi için düdüğü çalıyor. Öğrenciler başlangıçtaki sıra ve konumlarını hatırlayıp sıra oluyorlar.

nitinolun-yuksek-sicaklikta-eski-formuna-kavusmasi

Tüm öğrenciler başlangıçta öğrendikleri konumlarına yerleşmiş durumda.

Bu da, Nitinol için şu demek; Nitinol’ü alttaki resimde görüleceği gibi kaynar suyun içine atıyoruz. Yüksek ısıya maruz kalan nitinol’ün atomları başlangıçtaki konumlarına (yüksek sıcaklıktaki) geri geliyorlar.

Nitinol; uzay araştırmalarında, robot teknolojilerinde, tıpta damar içine takılan stentlerde, sağlıkla ilgili operasyonlarda kullanılan yönlendirici kabloların yapımında, gözlük çerçevelerinde yaygın olarak kullanılır.

Nitinol’ün özellikleri için çok önemli olan bu faz dönüşümünün iki temel yönüdür. Birincisi, dönüşümün “tersine çevrilebilir” olmasıdır, yani dönüşüm sıcaklığının üzerindeki ısıtmanın kristal yapıyı daha basit östenit fazına döndüreceği anlamına gelir. İkinci kilit nokta, her iki yöndeki dönüşümün anlık olmasıdır.

1- Martensitin kristal yapısı, atomik bağları kırmadan önemli ölçüde sınırlı deformasyona uğrama konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

Bu tür deformasyon, kalıcı deformasyona neden olmadan atom düzlemlerinin yeniden düzenlenmesinden oluşan eşleştirme olarak bilinir. Bu şekilde yaklaşık %6-8 oranında zorlanma geçirebilir.

Martensit ısıtılarak östenite döndürüldüğünde, martensit fazının deforme olup olmadığına bakılmaksızın orijinal östenitik yapı geri döndürülür.

Bu nedenle “şekil hafızası“ adı, alaşımın daha düşük bir sıcaklıkta ciddi şekilde deforme olmasına rağmen, yüksek sıcaklıktaki östenit fazının şeklinin ‘hatırlanması’ anlamına gelir.

2-  Böylece Nitinol tıbbi cihazlar, stentler gibi –vücut sıcaklığında üretilebilir, başka bir sıcaklıkta deforme olabilir veya daha küçük katlanabilir, ardından normal sıcaklığına döneceği ve orijinal boyutuna geri döneceği bir artere yerleştirilebilir.

Faz dönüşümü ayrıca, bir cihazın yüksek bir gerilme oranına (%7’ye kadar) büküldükten sonra tamamen iyileşmesini sağlar.

Nitinol Telin Süper Elastik Etkisi: Bu “süper elastik” etki, vücuda giriş veya kullanıma izin vermek için bükülmüş veya şekillendirilmiş nitinol tel cihazlarının kullanılmasına izin verir. Küçük kavrama ve biyopsi cihazları gibi aletler bir tüpten uzayabilir ve standart alaşımlardan yapılan cihazlardan çok daha geniş bir alana yayılabilir.

Nitinol’ün azaltılmış ağırlığı ve benzersiz özellikleri, onu kalp kapağı aletleri, stentler, zımbalar, kemik ankrajları, sofistike septal defekt cihazları ve çeşitli implantlar dahil olmak üzere biyomedikal uygulamalar için özellikle çekici kılar.

Bununla birlikte, nitinol’ün ısıl işlemi hassastır ve dönüşüm sıcaklığının ince ayarlanmasında kritik öneme sahiptir.

Yaşlanma süresi ve sıcaklığı, çeşitli nikel bakımından zengin fazların çökelmesini kontrol eder ve böylece nikel ve titanyum kafes üzerinde ne kadar nikel bulunduğunu kontrol eder.

Nikel matrisini tüketerek yaşlanma, dönüşüm sıcaklığını arttırır. Nitinol’ün özelliklerini kontrol etmede ısıl işlem ve soğuk işlem kombinasyonu esastır.

3-  Nitinol’ün tıbbi kullanımları, ameliyattan sonra bağırsakları yeniden bağlamak için cihazları içerir. Dikiş olarak; implantlar da ve meme tümörlerini bulmak için kablolama.

Sonuç

Gelecekteki çalışmalar, şiddetli plastik deformasyonun şekil hafızası etkisi, süper elastikiyet, diferansiyel taramalı kalorimetri üzerine araştırmalar, sönümleme özelliklerinde artış ve nitinol şekil hafızası alaşımının biyo uyumluluğu üzerindeki etkisinin incelenmesini içerecektir.

Malzeme bilimiyle ilgili global’de çok ciddi çalışmalar devam etmekte olup, üretim dünyasındaki son ortaya çıkışı göz önüne alındığında, Nitinol’ün gelecekteki kullanımlarının artacağı aşikardır.

Ülkemizde bu konuya ciddi şekilde eğilmesiyle; hem medikal’da hem de uzay teknolojide ciddi ürünler üretilmesiyle katma değeri yüksek markalarımızı çıkacaktır.

Görüşmek dileğiyle…

 

Kaynakça

 

1- Metalin Hafızası Olur mu? Nitinol – Bir Nikel Titanyum Alaşımı

https://www.varzene.com/tr/vdergi/Metalin-Hafizasi-Olur-mu-Nitinol-Bir-Nikel-Titanyum-Alasimi

2- Nikel Titanyum Alaşımı Olan Nitinol Nedir?

https://malzemebilimi.net/nikel-titanyum-alasimi-olan-nitinol-nedir.html

3- Şekil hafızalı alaşım

https://tr.wikipedia.org/wiki/Şekil_hafızalı_alaşım

4- Bu Malzemelerin Hafızası Var

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/bu-malzemelerin-hafizasi-var

5- NiTi (Nitinol) Alaşımının V +4 ve V +5 İyonu İçeren İki Farklı Çözelti de Kimyasal Yöntem ile Kaplanması.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/619051

6- Biyomedikal uygulamalar için kısıtlı oluklu preslenmiş nitinol şekil hafızalı alaşımın mekanik ve mikroyapısal özelliklerinin karakterizasyonu

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0928493118331643

7- Nitinol: Şekil Hafızalı Alaşım

https://www.kozmikanafor.com/nitinol-sekil-hafizali-alasim/

8- William James Buehler Sr.

https://www.dignitymemorial.com/obituaries/new-bern-nc/william-buehler-6190998

 

Semih Çalapkulu
2002 yılında, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü mezun olup, Makina Mühendisi lisans programını tamamlamıştır. Evli, Dilara ve Furkan isimli iki çocuğu var. Meslek hayatına sırasıyla; Aydın Grup, Ciner Grup ve 2006 yılından itibaren Kuzu Grup’ta Mekanik Grup Şefi olarak, çalışma hayatına devam etmektedir. Kuzu Grup, 1943’ten bu yana 500’ün üzerinde projeye imza atarak, 100.000’den fazla konut, hastane, okul, avm, arıtma tesisleri vs. teslim etmiştir. 18 yıllık Kuzu Grubundaki çalışma hayatında; İnşaat sektöründe, toplamda 12.000 adet konutta, okul, otel, avm ve hastane işlerinin bulunduğu 15 adet ayrı projenin farklı zaman dilimlerinde yer alma şansı almıştır. Güncel olarak, SeaPearl Ataköy Hastane Projesinde görev almaktadır. 2019 yılından itibaren; teknik yazıları, teknik makaleleri ve serbest yazıları 60’ı aşkın yerden yayınlanmıştır. Bunların bir kısmı: MMO, TTMD, TESYÖN, MTMD, MÜKAD, İnşaat Yatırım Dergisi, Sanayi Gazetesi, Sektörüm Dergisi, Mechanic Dergisi, Termoklima Dergisi, İnşaat Tedariği Dergisi, Enerji ve Tesisat, Medya Siirt, Baret Dergisi, Akıllı Binam, DTK, Ankaranın Sesi, ST Endüstri Dergileri, Mühendistan, Termodinamik Dergisi, Birleşim Dergisi, İlkses Gazetesi, Siirt Gazetesi, ESSİAD, TMMOB Dergileri, Mühendis Beyinler, ZeroBuild Journal, Sektörel Yayıncılık, İnşaat Dünyası, İnşaport, Doğa Yayın, Hvac360, Emlak Kulisi, B2B Dergileri’dir. 2020 yılından itibaren, ZeroBuild’te yönetim sekretaryası içinde olup, ZeroBuild Summit’te Makina Mühendisleri Ağı Lideri olarak faaliyetlerini yürütmektedir. 2021 yılından itibaren, Fırat Üniversitesi Makina Mühendisliği Danışman Kurulu üyesidir. 2022 yılında kurulan, Uluslararası Tesis Yöneticileri Derneği’nde kurucu üyesidir. 2022 yılından itibaren, TESYÖN Yönetim Kurulu üyesidir. Yirmi seneyi aşkın sürede; inşaat sektörü başta olmak üzere, maden sektörü, prosesler, petrokimya tesisleri, üretim başta olmak üzere birçok alanda çalışarak, ilgili sektörlerde tecrübe sahibi olmuştur.