makro-veriler-bize-onemli-sinyaller-veriyor (2)

TÜİK Ücretli Çalışan İstatistikleri, Ekim 2023 bültenine göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2023 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,6 arttı.

Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 891 bin 949 kişi iken, 2023 yılı Ekim ayında 15 milyon 277 bin 929 kişi olduğu halde, daha detaya baktığımızda; 2023 Ekim ayında ücretli çalışan sayısının yıllık olarak sanayi sektöründe %0,6 azaldığını, inşaat sektöründe %12,2 ve ticaret-hizmet sektöründe %2,7 arttığını görüyoruz.

Sanayi sektöründe azalma sanayi üretiminin son 4 aydır aylık bazda üretim düşüşüyle de örtüşüyor. Kaldı ki ücretli çalışan sayısı Eylül 2023 ayında 15.417 idi.

Sanayide bir önceki yıl Ekim ayına göre çalışan miktarı 30,554 kişi azalmış durumda. Dolayısıyla ücretli çalışan sayısı bir önceki aya göre azalmış görünüyor.

Buradan şu sonucu çıkarmak mümkün. Sanayi sektörü çalışanı hizmet veya inşaat sektörüne kaymış olabilir.

İç talebin alınan tedbirlerle azalması, dış talebin ise zayıflaması önümüzdeki dönemde de pek iyi sinyaller vermemektedir. Daha fazla yavaşlamaya doğru gidiyor olabiliriz.

İpotekli satışlarda, konut kredilerine yönelik ciddi düşüşler yakın gelecekte bu sektörde de yavaşlama olma ihtimalini artırmaktadır.

2024 büyüme beklentileri bu yıl beklenenin yarısı civarında olduğundan şunu net olarak söyleyebiliriz. Pazarlama ve satış konusunda ciddi tedbir alamayan firmalar 2024 yılında zorlanabilirler. Ayrıca finansal dengeye de dikkat edilmelidir.

Global resesyon korkuları en son FED toplantısında bile gündeme geldi. Gelecek yıl büyümede yavaşlama beklemeyen ülke yok. AB teknik resesyonu konuşuyor.

Bu durumda dış talepteki yavaşlama emtia fiyatlarının aşağı yönlü baskılanmasına neden olmaktadır. Böyle olunca da enflasyon aşağı yönlü baskılanmaktadır.

İşte böyle bir ortamda ihracat yapmak daha da zorlaşacağı gibi, yüksek maliyetli stoklar da satışta önemli sorun olarak karşımıza çıkacak ve yerine koyma maliyetiyle değerleme yapmayanlar iş bile kaçırabilirler.

Burada mesele doğru politikalarla fiyatlama yapabilmektedir.

 

Görüşmek dileğiyle…

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.