konut-sektorunde-son-durum

Tüm okurlarımıza selamlar,

Bilindiği gibi kısa süre önce yeni kabine açıklandı ve ekonomi yönetiminde köklü değişiklikler gerçekleşti. Bu önemli gelişme ile beraber yine ekonomide çok önemli kurumlardan biri olan yanında TCMB Başkanı da değişti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın göreve gelişiyle beraber, liralaşma stratejisi yerini ortodox politikalara bırakıyor. Bu arada kurlarda ani yukarı yönlü hareketler ve TCMB politika faizlerindeki yükselişle beraber kredi faizleri de yükselmeye devam ediyor.

Tabi ki bu gelişmelerin ekonomiye de etkisi olacaktır. TCMB beklenti anketlerindeki büyüme hedefleri aşağı çekilmeye başlanırken, döviz kurları ve enflasyonda da yukarı yönlü revizyonlar görülüyor.

Tüik Verilerine Göre Konut Satışları %44 Azaldı

Ekonomide yaşanan tüm bu gelişmeler devam ederken, TÜİK tarafından 2023 Haziran ayı konut satış istatistikleri bülteni yayınlandı.

haziran-2023-satis-istatisdigi

Söz konusu bültene göre; Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %44,4 azalarak 83 bin 636 oldu.

2022 yılı Haziran ayında konut satışları 150 bin 509 adet ve 2021 yılı Haziran ayında ise 134 bin 731 adet idi. Dolayısıyla son 3 yılın en düşük konut satışlarının yaşandığı Haziran ayını görüyoruz.

İlk el konut satışlarında %42.1, ikinci el konut satışlarında ise %45.4 oranında düşüş olurken, yabancılara yapılan satışlarda da yine son 3 yılın en düşük satışlı Haziran ayını yaşamış bulunuyoruz.

2021 yılı Haziran ayında yabancılara 4.748 adet konut satılmışken, 2022 yılı aynı ay rakam 8.630’a yükselmiş, ancak 2023 yılı aynı ayda sadece 2.625 adette kalmıştır.

Konut satışlarındaki bu daralma doğal olarak bu sektöre hizmet eden tüm alt sektörleri de olumsuz etkileyecektir.

İnşaat sektörü başta olmak üzere, mobilya, elektrik, elektronik sektörleri gibi bir dizi sektörde buna paralel olarak ciro düşüşleri gerçekleşmesi ihtimali görünüyor. Hele faizlerin daha fazla yükselmesinin beklendiği şu dönemde..

İyimser tahminlerin gerçekleşeceği güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle..

Kaynak www.tuik.gov.tr

 

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.