konut-piyasasinda-gelismeler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mart 2024 ayı konut satış istatistikleri bültenine göre; Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 azalarak 105 bin 394 oldu. 2023 yılı Mart ayında konut satışları 105,476 adetti.

Ancak 2022 yılına baktığımızda ise 134,170 adet konut satışının olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla konut satışları son 3 yılın en düşük seviyesinde dersek yanlış olmaz.

Konut satışları Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1.3 azalmış durumda. Yani satışta zayıflama dönem bazında da devam ediyor. Ocak – Mart döneminde ipotekli satışların bir önceki döneme göre % 53 düşmesi en önemli nedenin nereden kaynaklandığını bize göstermektedir. Konut kredileriyle ilgili düzenlemeler konut satışlarını ciddi şekilde düşürmüş görünüyor.

vatandaslik-ya-da-oturum-programlari-etkisi

Gelelim yabancıların durumuna; Turkrus’un RBC Gazetesi’nden aktardığı habere göre Rusya Federasyonu vatandaşları 2023 yılında Türkiye’den 10 bin 560 konut satın aldı.

Söz konusu yılda, Ocak-Mart arasında Rusların ülke dışında en çok konut aldığı iki ülke toplam yüzde 42,3’lük oranla Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuştu.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise bu oran yüzde 7,7’ye düştü. Russia Sotheby’s International Realty’nin açıkladığı verileri haberleştiren RBC emlak servisi son bir yılda Türkiye’den konut alan Rusların sayısının yüzde 88 azaldığını aktardı.

Vatandaşlık Ya da Oturum Programları Etkisi

Gazeteye konuşan Russia Sotheby’s International Realty Temsilcisi Tatyana Yemelyanova, çalkantılarla geçen 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye’nin tarafsız politika yürütmesinin yanı sıra yatırım karşılığı vatandaşlık ya da oturum programlarının Rusları bu ülkeden konut almak için teşvik ettiğini söyledi.

Yemelyanova 2023’ten itibaren bu durumun değişmesiyle birlikte söz konusu ilginin azaldığını belirtiyor. Türkiye oturum izni için konut alma eşiğini 70 binden 200 bin dolara çıkarmış, ayrıca kısa süreli kiralamalara yeni kurallar getirmişti.

Martta 411 Konut Satışı

Haberde TÜİK verilerine de yer veren gazete 2024 Mart ayında Rusya vatandaşlarına 411 konut satıldığını yazıyor. Bu sayı önceki yıla kıyasla yüzde 65 daha düşük. 2023 Mart’ında Ruslar Türkiye’de 1175 konut satın almıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu verileri de bunları teyit etmektedir. Mart 2024 ayında 1778 konut alan yabancılar, 2023 yılı aynı ayda 3415, 2022 yılı aynı ayda 5567 adet konut almışlardı. Dolayısıyla 2022 Mart ayına göre ciddi bir düşüş olduğu açıkça görülmektedir.

Bu durum yurt içi emlak piyasasında önemli bir durgunluğa yol açabilir. Nakit dengesini iyi ayarlayamayan müteahhit firmaları pek de kolay günler beklememektedir

Görüşmek dileğiyle…

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.