insaat-maliyetlerindeki-gelismeler

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz 2023 ayı inşaat maliyet endeksi bültenini yayınladı. Söz konusu bültene göre inşaat maliyet endeksi yıllık bazda %62.25 aylık bazda ise %15.67 arttı. Biraz daha detaya baktığımızda; aylık bazda malzeme endeksinin %9.76, işçilik endeksinin %31.66 arttığını görüyoruz.

İşçilikteki artışın asgari ücrete yapılan zamla alakalı olduğunu biliyoruz. Ancak malzeme endeksindeki aylık %9.76 artış, bize enflasyonun ateşinin hala sönmediğini göstermektedir. Dolayısıyla maliyeti artan inşaat sektöründe fiyat düşüşü beklemek zordur.

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu konut kredilerinde düzenlemeye giderek verilecek kredi oranını %75 azaltıma gitti. Bu durumda aynı ev için daha az kredi alınabilecek. Çünkü konutu krediyle almak isteyenler evin değerinin sadece %22.5 kadarına kadar kredi alabilecek.

Bunun yanında bankaların konut kredi sermaye yeterliliği hesabında %35 risk ağırlığı yerine %150 risk ağırlığının uygulanacak olması, bankaların da konut kredisi kullandırma iştahını yavaşlatacaktır.

Bu durumda inşaat sektörü hem artmaya devam eden maliyetlerle karşı karşıya kalacak, hem de satışlarda durgunluk yaşayacaktır. Hedeflenen satışı yapamayan inşaat firmaların ödemelerinde aksamalar yaşama ihtimali artmaktadır.

Bir yandan artmakta olan faizler finansman maliyetini artırırken, diğer yandan satışlarda yavaşlama olması sektörü nakit dengesini sağlama konusunda oldukça zorlayacaktır.

Şimdi B planı yapma zamanı. Ya satışlar istenildiği gibi gitmezse diye düşünülerek ödemeler için ayrı bir plan da yapmak gereklidir. Aksi halde, sorun olduktan sonra çözümü daha da zor olacaktır.

Görüşmek dileğiyle…

 

Hikmet Baydar
HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.