beklenen-gelecek (2)

Değerli Sektörüm dostlarım; yeni yılın başlangıcı Ocak ayından hepinize merhaba.. Öncelikle yeni yılınızı en içten duygularımla kutlar, 2024’ün sağlık, huzur dolu ve bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim.

Bu yıl sizin için, üzerinde ağırlıkla durduğum pazarlama alanında öncekilerin devamı niteliğinde olacak yazılarıma devam edeceğim.

Ancak Ocak ayı yazımı sanayide sektörel beklentiler değerlendirmesi için ayırmak istiyorum. bu yıl ile ilgili sektörel beklentilere değinip bir analiz yapacağım.

Değerli dostlarım, pandemi ile başlayan ve tüm dünyayı etkileyen enflasyonun olumsuz etkilerinin artış hızında, bazı ülkelerde olduğu gibi sıkılaştırılma politikaları nedeniyle yavaşlamalar görülse de tamamen yok edilemediği bir zaman dilimindeyiz.

Geçtiğimiz yıl küresel çapta bir hayli zorluklar yaşandı. Ne yazık ki; bunun devamı niteliğinde bu yıl için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Beklentiler, en yakın gelecekteki bir iyileşmeyi ancak artış hızında yavaşlamaların olması yönünde beklentilerin olduğu 2024 sonundan itibaren görmeye başlayacağımız yönünde.

Her şeye rağmen ülke ekonomisinde verimliliği üst seviyelere çıkarmak önceliğimiz olmak zorunda.

Özellikle katma değerli ürünlerin ihracatımızda önemli oranda artışını sağlayabilirsek büyüme hızının artması ve bu durum enflasyon oranlarında azalmaya etki yapacak, dış borç dengelerinin oluşmasına olumlu katkıları olacaktır. Beklenen gelecek tablolarından biri de bu olacaktır düşüncesindeyim.

Değerli Sektörüm dostlarım, üretici firmalarımızın beklentilere cevap verebilmek için tüm sektörlerde gelecek yıl plan ve bütçelerinin değerlendirilmiş ve yeni yıla hazırlıklı olduklarını tahmin edebiliyorum.

Bu planların, pandemi ile birlikte tüm dünyada hızlıca uygulanan ekonomik sıkılaştırma politikalarının devam etmesi şeklindeki senaryoda ilerlemesi halinde olası sakıncalarını ve bu sakıncaların ülkeler bazında çok şeyi değiştirebileceğini de hatırlatmak istiyorum.

Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketlerin bazıları ne yazık ki; iflasın eşiğinde veya iflasını vermiş durumdalar. Bunun küresel ekonomi için iyi bir haber olmadığı gerçek ve enflasyondan uzaklaşmak için yapılan bu uygulamaların sonucunda işsizliğin artmasını da beraberinde getireceği görülüyor.

Bizim ekonomimizde ise, bir büyümenin olumlu sinyalleri 2023 yılın üçüncü çeyreğinde görülmüş ve tahmini yüzde 5.5 civarı olacağı yönündeydi. Bunun sonucu olarak, “2024 için iyiye gidiş var” denilebilir mi, bakacağız ve göreceğiz.

Eğer büyüme bu yıl içinde artarak kararlılık gösterirse, ekonomideki olumsuz göstergeler kendini olumlu tablolara dönüştürebilir ve belirlenen hedefler istenildiği gibi gerçekleşir.

2024 yılı vizyonu içindeki en önemli hareket noktası büyümenin sürdürülebilir etkisinin devamının olmasıdır. Bunun en başındaki etken, ihracat artışının olması gereğidir. Gelecekteki beklentiler bunlar sayesinde gerçekleşir.

Yine de her şey kolay değil, zorluklarla mücadelenin bu yıl için de sürmesini görmek muhtemeldir. Para politikalarında uygulanan sıkılaştırma, kimi sektörlerde sıkıntılar doğurabilir ve bunun çözümünde çeşitli zorluklar yaşanabilir.

Tedbirlerin elden bırakılmaması gereken bir yıl olarak gelecek kaygılarının yaşanması kaçınılmaz gibi görülse de hedeflere ulaşmada başarılı sonuçları görmek de mümkün olacaktır.

Değerli Sektörüm okurları, şimdi ilk çeyreğin başındayız. İşletmelerin karneleri ne olursa olsun bu yıl ülkemiz ekonomisinde ve tüm sektörlerde beklenen iyileşmelerin görüleceği bir yıl olacağından şüphe duyulmaksızın çalışmaya devam etmek gerekir.

Merkez Bankası verileri ve tahminleri, şimdilik bunun böyle olabileceğini bizlere göstermektedir. Ama unutulmasın ki; zamana ihtiyaç vardır ve bunun süresi belirgin olmayacaktır. Bu yıl ve gelecek yılların olumlu tablolarını aslında bu yılın ikinci çeyreğinde hissedilir düzeyde görmüş olacağız.

Beklenen gelecek gerçekte budur ve olmasını istediğimiz de budur. Güçlü ekonomisiyle refah düzeyi yüksek toplumuyla ülkemizi güzel günlerin beklediğini unutmayalım. 2024 yılının ülkemize hayırlar getirmesini, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına doğru yol alırken barış içinde bir dünyada yaşamayı umut eden herkese saygılar sunarım.

Görüşmek dileğiyle…

 

Yılmaz CAYMAZ
Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İLX Paket Şalterleri Genel Koordinatörü Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager