zumtobelden-bir-hizmet-olarak-aydinlatma-sozlesmesi

Zumtobel Grup, bir hizmet olarak aydınlatma (LaaS) sözleşmelerinin internete bağlı aydınlatma ağlarının veri toplama uç birimleri olarak armatürleri kullanan yeni ve maceracı dünyaya balıklama atlaması gerekmediğini, aksine sade bir şekilde aydınlatma ve enerji tasarrufuna odaklanabileceğini hatırlattı.

Avusturyalı Dornbirn Alman elektrik üreticisi Vorarlberger Kraftwerke AG bir araya gelerek Alman alüminyum üreticisi Aluminium GmbH Nachrodt (AGN) ile, şirketin Dortmund yakınlarındaki alüminyum bar fabrikasında aydınlatma düzeylerini 200 ile 400 lx arasında tutmayı garanti eden 6 yıllık bir LaaS sözleşmesi imzaladı. Bu düzenleme ile elektrik masraflarından %40 tasarruf edilmesi bekleniyor.

AGN 400 yeni LED lamba satın almıyor. Bunun yerine aylık bir ücret ödüyor. Zumtobel üzerinde anlaşılan meblağı belirtmemeyi tercih etti.

Zumtobel, 200-400 lx aralığının daha önce kullanılan ve cıva kuvars iyodid teknolojisi (bir zamanlar Osram ile özdeşleşmişti) kullanan metal halide armatürlere göre “ışık şiddetinin ikiye katlanması” anlamına geliyor.

Birincil taşeron Vorarlberger aydınlatma faaliyetlerinden sorumlu olacak. Zumtobel ise -Zumtobel Hizmet Grubunun NOW birimi aracılığıyla- 7.500m2’lik alan üzerine kurulu sekiz üretim holünde yaklaşık 400 LED armatürün düzenini planladı, tasarladı ve çalışır hale getirdi.

Zumtobel aynı zamanda yıllık denetimler ve arızalı ürünlerin değiştirilmesi de dahil olmak üzere aydınlatmanın yıllık bakımından sorumlu olacak. Şirket yaklaşık 300 Tecton kesintisiz çizgi armatürlerin yanı sıra Craft LED yüksek tavan armatürleri ve Scuba LED neme dayanıklı armatürlerin kurulumunu tamamladı. Ayrıca acil durum aydınlatma sistemi de değiştirildi.

AGN tesisinin üretim hollerinin sekizinden biri Almanya’da yer alıyor. Zumtobel, farklı hollerin ihtiyaçlarına göre aydınlatma düzeylerini 200 ile 400 lx arasında ayarlıyor. (Fotoğraf: Zumtobel.)

Zumtobel kontroller için üretim alanlarında Dimlite sistemini ve acil durum aydınlatmalarında da eBox sistemini kullandı.

Bu aydınlatma ve enerji odaklı hizmet sözleşmesi Zumbotel’in   Avusturya’da Faigle Kunstoffe GmbH ile sürdürdüğü 5 yıllık LaaS sözleşmesi ile benzerlik gösteriyor.

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren satıcılar yeni aydınlatma tabanlı veri toplama ve analiz mekanizmalarını   LaaS işletme modelleriyle   birleştirmekte büyük bir fırsat görürken Faigle ve AGN tarafından üstlenilen işler, nihai kullanıcıların LaaS’a ihtiyatlı yaklaştıklarını ve iptidai LED aydınlatma faydalarıyla yetindiklerini gösteriyor.

Bu AGN projesi, satıcıların geleneksel satış ve armatür değiştirme modelleri -ki bu modeller LED ışık kaynaklarına uygun değildir ve dönüşüm pazarını baltalamaktadır- yerine yeni ve hizmet odaklı gelir mekanizmaları bulmaya çalıştıkları, aydınlatma sektörünün çalkantılı bir döneminde gerçekleşti.

Aydınlatma sektöründe yakın zamanda bir yönetim değişiklikleri furyası ortaya çıktı. Zumtobel’de şirket CEO’su Ulrich Schumacher’e geçtiğimiz ay istifa etmesi teklif edildi.

Şirket geçtiğimiz hafta kâr tahminlerinde düşüşe gitti. Philips Lighting Amerika grubu sorumlusunu değiştirdi ve LEDvance de CEO’sunu değiştirdi. GE’nin Aydınlatma ve Akım gruplarını değerlendirmesi, ve dünyanın en büyük aydınlatma firması olan Philips Aydınlatma’nın dördüncü çeyrek sonuçlarını yarın açıklamaya hazırlanması ile aydınlatmadaki bu yenilenme devam edecek gibi görünüyor.