ziton

Ziton adreslenebilir yangın alarm sistemi ile tek panelden çok panelli geniş networklu uygulamalar olmak üzere endüstriyel tesis, okul, hastane, otel, konut gibi birçok orta ve büyük ölçekli binada özel tasarım mühendislik çözümleri ile standartlara uygun, kaliteli ve ekonomik yangın alarm ve kontrol sistemi çözümleri sunuyoruz.

Kaliteli Ürünler, Yaygın Hizmet
Avrupa Standartlarına uygunluğu LPCB ve benzeri akredite test kuruluşlarınca sertifikalandırılmış olan Ziton adreslenebilir yangın alarm sistemlerinin tüm projelendirme, satış ve mühendislik hizmetleri Türkiye çapında seçkin ve deneyimli personelimiz tarafından sağlanıyor.

Sistemin Özellikleri
Otomatik Self Test -Tüm dedektörlere fonksiyon ve kalibrasyonlarının kontrolü için sistem tarafından 24 saatte bir otomatik fonksiyon testi yapılmaktadır.

Otomatik Kirlilik Kompanzasyonu – Her bir dedektör için, dedektörün sabit bir hassasiyetle çalışmasını sağlar.

Akıllı Hat İzolasyonu – Sistem bütünlüğünü sağlamak ve kesintisiz veri iletimi için hattaki bölgesel veya genel kısa devre arızalarını izler.

Gelişmiş Alarm Doğrulama – Her bir adres için dedektörün bulunduğu ortamın şartlarına uygun çift seviyeli alarm doğrulama seçeneği mevcuttur.

Gündüz/Gece Modu – Gündüz ve gece uygulaması için farklı dedektör hassasiyetleri, alarm gecikmeleri vs. programlama imkanı mevcuttur.

Peer to Peer Network– Sistemde bir ya da birden çok kontrol paneli tüm sistemin durumunu izleyip kontrol edebilen ana panel olarak tanımlanabilir.

Raporlama -Alarm, arıza, reset gibi olayların tümü kontrol panelinin hafızasında tutulur. Kullanıcı 1000 adet kaydı panelden izleyebilir ya da çıkış alabilir. Geniş alarm raporlama, paneller arası tahliye ve sebep-sonuç senaryoları gibi birçok network özelliği çok binalı ve geniş networklu sistemlerde Ziton Yangın Alarm Sistemini tercih nedeni yapmaktadır.

Grafik Yazılım -Sistem kontrol ve grafik gösterge bilgisayarları networke bağlanabilmektedir. İzleme ve kontrol özellikleri tümüyle programlanabilir. Networkteki herhangi bir panele ait alarmlar, olaylar, bulunduğu yangın bölgesi dahil tüm lokasyon ve adres detayları sistemden izlenebilmektedir.

UTC tarafından sunulan bu yazılım ile kartlı geçiş, hırsız alarm ve video gözetleme sistemlerini tek bir platform altında entegre ederek, tek bir kullanıcı arayüzünde toplamak mümkündür.
UTC Advisor Management Entegrasyon ve Yönetim Yazılımı »

Geniş Ürün Ailesi

ZP2 Serisi Network Kontrol Panelleri

ziton ürünlerUTC Ziton, birbirleriyle network olabilen, her biri 127 adet adreslenebilir cihaz destekleyen, 2 ve 4 loop kapasiteli ZP2 serisi yangın alarm panellerine sahiptir. ZP2 serisi yangın alarm panelleri hem ZX serisi algoritma tabanlı, interaktif hem de ZP serisi adreslenebilir saha elemanlarıyla uyumludur.

Birçok farklı mimari dekora uyum sağlayabilecek yapıda modern olarak tasarlanmıştır. Kolay sökülebilen elektronik parçaları ve özel olarak tasarlanmış plastiği ile her renkte boyaya uygundur. Ana kontrol gizli aydınlatılmış kumanda tuşu (Jod Dial) ile yapılmaktadır. Kurulumu kolay kartları ve modülleriyle birlikte adreslenebilir bu sistem, USB ve Ethernet bağlantı esnekliği sağlamaktadır.

ZP2 serisi yangın panelleri müşterilerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmek için yatırımcılar için tasarlanmış ve kurulum personeli için son teknoloji ile donatılmıştır.

• Basit ve kullanışlı ön panel kontrolü
• Hızlı sistem kurulumu ve konfigürasyonu
• Artan otomatik programlama özelliği
• Son değişiklikleri geri alma özelliği
• Çevrim dışı programlama ve USB cihazına konfigürasyon dosyasını yükleyebilme
• Kolay konfigüre edilebilen opsiyonel kartlar ve modüller
• TCP/IP üzerinden uzaktan bakım ve hata tespit edebilme
• 72 saate kadar standby süresi
• Grafiksel EN54 uyumlu ikon destekli LCD ekran
• Kolay değiştirilebilen dil seçenekleri
• Yüzey / gömme * / 19” rack* montajı

Yatırımcılar İçin Hayat Kolaylaştırıcı Özellikler…
• Kolay ve kullanışlı ön panel kontrolü
• Azaltılmış yanlış alarm
• Noktasal cihaz yerleri
• Temizlik gerektiren dedektörleri belirtme
• Değiştirilebilen optik muhafaza
• Kolay bakım
• Yıllık kontroller
• Modern tasarım

Kurulum personeli için zaman tasarruf seçenekleri…
• Kolay sistem kurulum ve konfigürasyonu
• Kolay konfigüre edilebilen tercihli kartlar ve modüller
• Kurulum sihirbazı destekli artan otomatik programlama
• Çevrimdışı programlama ve USB bellek cihazı ile panele yükleme
• Son güncellemeyi geri alma özelliği
• Cihaz-seviye arıza tanımlaması
• Loop üzerinden beslemeli sirenler

çok sensözlü algoritma tabanlı interaktif yangın dedektörüÇok Sensörlü Algoritma Tabanlı, İnteraktif Yangın Dedektörleri
Ziton ZX 832 algoritma tabanlı, interaktif yangın dedektörleri sahip oldukları mikroişlemci ve algoritmaları kullanarak sensörlerinden gelen duman ve sıcaklık seviyesine bağlı olarak alarm kararını üretirler. ZX832 Dedektörler alarm kararını tamamen kendi bünyelerinde üreterek, herhangi bir analog değerin panele gönderilmesi ve orada değerlendirilmesine ihtiyaç duymazlar. Kullanılan algoritmalar sayesinde hatalı alarmlar engellenmekte ve olası gerçek alarmlar daha hızlı tespit edilebilmektedir.

Tek ve Çok Sensörlü Analog Adreslenebilir Yangın DedektörleriTek ve Çok Sensörlü Analog Adreslenebilir Yangın Dedektörleri
Optik duman sıcaklık dedektörlerinin yanısıra optik duman ve sıcaklık sensörleriyle kombine edilmiş çok sensörlü dedektörler ile hem sabit sıcaklık hem de sıcaklık artış hızı olarak programlanabilen noktasal sıcaklık dedektörleri bulunmaktadır.

 

Adreslenebilir Giriş, Çıkış ve Denetim Modülleri Adreslenebilir Giriş, Çıkış ve Denetim Modülleri
Konvansiyonel tip dedektör ve butonların adreslenebilmesi, fan ve damper gibi duman kontrol cihazlarının, sprinkler sistemlerinin alarm ve arıza sinyallerinin izlenmesi için izleme amaçlı modüllerinin yanı sıra, sesli/ışıklı alarm cihazları, sesli tahliye sistemleri, duman kontrol cihazlarının ve diğer bina kontrol sistemlerinin belirlenmiş yangın senaryolarına uygun olarak aktivasyonu için gerekli çıkış modülleri ve kısa devre izolatör modülleri adreslenebilir ürün grubu içinde yer almaktadır. Ziton modülleri pano içi ray montajına uygun olarak özel dizayn edilmiştir, küçük boyutlarıyla tesisat ve montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Adreslenebilir Sesli/Işıklı İkaz Cihazları Adreslenebilir Sesli/Işıklı İkaz Cihazları
Adreslenebilir sesli/ışıklı alarm cihazları ZP serisi kontrol panellerinin adreslenebilir loop hatlarıyla uyumludur. Düşük akım tüketimine karşın yüksek ses üretme kapasitesine sahip adreslenebilir bu cihazlardan 124 tanesi dedektör ve modüller ile birlikte aynı loop hattına bağlanabilir ve yeterli düzeyde ikaz işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu cihazların en önemli özelliklerinden biri bireysel olarak aktif edilebilmelerinin yanı sıra besleme için ayrıca kablo ihtiyacı göstermemesidir. Adreslenebilir ikaz cihazları içlerindeki test mikrofonu sayesinde self-test işlemlerini de kendi başlarına yapabilmektedirler.

GENESIS Sesli/Işıklı İkaz CihazlarıGENESIS Sesli/Işıklı İkaz Cihazları
GENESIS serisi, yangın ve güvenlik alarm sistemleri için üretilmiş yüksek performanslı, flaşörlü/flaşörsüz sirenleri estetik bir kalıp içinde sunmaktadır. Sirenler ile kombine edilen düşük güç tüketimine sahip flaşörler 15, 30, 75 ve 110cd olmak üzere değişik ışık çıkış şiddetlerinden birine üzerindeki switchler kullanılarak set edilebilmektedir. GENESIS serisi sesli/ışıklı alarm cihazlarının hem asma tavan hem de duvar tipi uygulamalar için değişik montaj ve renk seçenekleri mevcuttur.

Kendinden Emniyetli Dedektör, Buton ve Modüller Kendinden Emniyetli Dedektör, Buton ve Modüller
Yanıcı, patlayıcı malzemelerin bulunduğu endüstriyel ortamlarda güvenli bir şekilde yangın algılaması yapmak için tercih edilecek yöntemlerden biri de Kendinden Emniyetli (IS) cihazlar kullanılarak yapılacak uygulamalardır. Ziton ZP serisi panellerin adreslenebilir loop hatlarına bağlanabilen arabirimleri, galvanik bariyer, kendinden emniyetli tek ve çok sensörlü dedektörler, buton ve giriş modüllerinden oluşan tam bir ürün grubunu sunmaktadır. Kendinden emniyetli bariyer, dedektör ve sesli/ışıklı ikaz cihazları ia sınıfı patlayıcı ortamlar için alınmış ATEX sertifikasına sahiptir.

kaynak: EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.