Pandemi-Sonrasi-Yeni-Normal

Değerli sektör dostlarım merhaba,

Satırlarımı yazarken Covid-19 pandemisinin ülkemizde  bıraktığı olumsuz izlerin azaldığını, en azından kontrollü, tedbirli olmak şartıyla yaşantımızın biraz olsun normale döneceği sinyalleri görüyoruz. Bu arada Ramazan Bayramınızı en içten duygularımla kutlarım. Alışkanlıklarımızın  dışında bir bayram yaşadık.

Ziyaretlerin olmadığı bayramlaşma kültürümüzün tam yaşayamadığımız bir buruk bayram geçirdik. Ama en azından normalleşmeye doğru giden yoldan  ayrılmadık, geleceğe  ümitlendik.

Haziran ayına girdiğimiz bu günlerde, bu benim beklentilerim ama adım adım normalleşme sürecine doğru  yol alırken Mayıs sayısında da söz etmiştim; bazı alışkanlıklarımız değişecek eskiyi değil yeni dünya içinde normalleri yaşayacak ve uygulayacağız.

Nedir bu yeni normalleşme; bu pandemi ile birlikte tüm dünyada söylemlerin çoğunluğu yeni bir normalleşme sürecinden söz edilir niteliktedir.

Pandemi-Sonrasi-Yeni-Hayat

Bu nedir? Bizi neler bekliyordu ve bu söylemlerin arkasında neler anlatılmak isteniyordu. İşte bunlarla ilgili nacizane  fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kimilerine göre doğal, kimilerine göre laboratuvar ortamında geliştirilmiş olduğu söylense bile sonuçta tüm  dünyada bu virüsü tamamen ortadan kaldıracak ne bir  ortak tedavi yöntemi belirlenmiş, ne bir ilaç yapılabilmiş ve  aşı bulunabilinmiş.

Umarım diğerlerinde olduğu gibi aşı çalışmalarının sonuçlanması çok uzun sürmez. Tüm bu çalışmalar bizlere  gösteriyor ki  bu  pandeminin etkilerini insanoğlu yıllar süren bir önlem ve tedbir hareketlerine kesinlikle uymak zorunda kalacaktır. Aksi takdirde sonuçları ölümle bitecek veya araz bırakacak durumlarla her zaman karşılaşılacak  gibi  duruyor.

Yeni normalleşme düzeninin bir çok alışkanlıklarımızı değiştireceğini, özel ve özellikle iş hayatımızda köklü bazı  değişikliklerin karşımıza çıkacağını artık bunlara göre  davranmamız ve alışkanlıklara hazır olmamamız gerekecektir.

Bunların farkına varan ülkelerde kendi yönetim ve işleyiş  sistemlerini hızla yapılandırmakta, beklenenden önce  gelen dijital çağa giriş hazırlıkları yapılmaktadır. Eğitimden sanata, üretime, ticarete, sosyal  yaşantımıza kadar büyük  değişikliklere karşı hazır olmaktan başka çare görülmemektedir.

dijital-donusum
Dijital Dönüşüm

Hatta dünyada en ürkütücü olanların başında işsizliklerin  artacağı; ki bunu  artık duymaya başladık. Amerika da 20 milyondan fazla, Hindistan’da 200 milyon gibi işsizlik rakamları ve diğer ülkelerdeki benzer durumlar, umarım   sosyal  patlamalara  neden olmaz.

Yeni normalleşme ile  tersine göçlerin yaşanacağı, eğitim sisteminde köklü değişikliklerin olacağı, paranın dijitalleşeceği söylemleri ve  yeni geliştirilecek metodlardan söz edilmeye başlandı  bile; fakat asıl üzerinde durulacak olan ise tarıma ağırlık  verileceğidir.

Bize bu pandemi aslında unuttuklarımızı,  vazgeçtiklerimizi en önemlisi tüketim toplumu haline nasıl geldik sorularının cevaplarını aramamız gerektiğini  hatırlattı.

Yeni normalleşme sistemi içinde üretimler değişime  gidecek otomasyona dönük çalışmalar hız kazanacak, pazarlama anlayışları ve teknikleri yenilenecek belki de tatil  anlayışımız değişime uğrayacak gibi gözüküyor.

Hayatımıza giren en önemli değişimin adı 2M olarak ifade  edilmekte artık. Maske ve mesafe kuralı. Bu 2M kuralı  artık vazgeçilmezimiz olacaktır. Rekabetin her alanda hızla  değişime ve gelişime doğru yenileneceğini de unutmayalım.

Değerli dostlarım, yeni normalleşme süreci içinde  dijital pazarlamanın öne çıktığını, yeni şekillenmeler ile  farklılaşacağı bir dönem içindeyiz artık.

Daha fazlası ise  internetin olmayacağı bir yaşam biçimi artık düşünülemez  hale  gelmiştir. İş toplantıları dahil iş görüşmeleri, yakınlarımızla olan özlemlerimiz artık sanal ortamlarda dile getirmekte  ve yapmaktayız. Bu durum bir süre daha böyle olacaktır demek çok isterdim ama sanırım bundan sonraki yaşam  bicimizde bu durum şekillenmeye başladı bile.

İşletmeler sosyal medya hesaplarını güncellemekte, tanıtımlarını bu şekilde yapmaktadırlar. Yeni normalleşme,  bizlere değişimi ve geleceğe olan planlarımızı gözden  geçireceğimiz ve bu değişimin artık kültürümüzün bir parçası olacağı gelişmelere yön vereceği yeni dünyaya adım  atmaya başladığımızın göstergesidir ve bundan sonrasıda  böyle olacaktır.

Değerli dostlarım, sağlıklı, kazançlı, ben olmaktan çok  biz olmaya doğru; diyerek sizlere saygı ve sevgilerimi sunarım. Esen kalın.

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.